МИТ открива како да се помножи со 10 брзината на WiFi

Алгоритам за Wi-Fi на МИТ

Како корисник, сигурно ќе се согласите со мене дека, без оглед на брзината што ја договорите со вашиот интернет провајдер, тоа никогаш не е доволно, секогаш ни треба повеќе. За да се обидат да го поправат овој проблем, особено на јавни простори, има многу тимови истражувачи, дури и од МИТ, кои се обидуваат да ги постигнат зголемете ја брзината на комуникација на нашите тимови што е можно повеќе.

Еден од системите што најмногу го користи секој корисник е WiFi, токму еден од системите што страда најмногу од мешање кога треба да помине низ wallsидови, предмети, па дури и други уреди кои користат ист бран спектар. Од друга страна, проблемите се многу поголеми кога, покрај тоа, ќе ја искористиме оваа технологија на места каде што има многу рутери или уреди поврзани на истата WiFi мрежа, како што се во трговски центри, библиотеки, аеродроми ...

Само со користење на нов софтвер можете да ја умножите брзината на WiFi на јавните простори со 10.

Едно од најинтересните решенија што штотуку беа објавени во врска со ова, ни доаѓа од МИТ, Технолошки институт во Масачусетс, каде што група истражувачи успеале да откријат како множете со десет брзината на WiFi во области со многу уреди поврзани на истата мрежа.

За ова, само треба да искористите нов алгоритам именуван од неговите развивачи како МегаМИМО 2.0. Овој алгоритам, според неговите развивачи, гарантира дека различни рутери поврзани на истата мрежа работат подобро едни со други, со што, пак, уредите што се поврзуваат со нив преку ист канал и бран спектар се помалку ранливи на пречки.

За време на извршените тестови, во моментот во Лабораторијата за компјутерски науки и вештачка интелигенција на МИТ, беше можно да се помножи брзината на WiFi за 3.3 пати кога се користи MegaMIMO 2.0. Како што коментира Езелдин Хусеин Хамед, еден од водечките истражувачи на проектот, користејќи комбинација на хардвер и сигнали што се наоѓаат на јавни простори како што се аеродромите, брзината на WiFi може да се помножи со десет.

Повеќе информации: Фосбајти


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.