Откријте ја модата на „мртвите капки“ и како лесно да ја создадете

Мртви капки

Ако сте го рафинирале видот во последно време, ќе забележите дека е сè понормално да наоѓате USB-спомени вградени во wallsидови или на скоро кое било незамисливо место. Оваа мода е лансирана од германскиот уметник Арам бартол која, според свои зборови, се обидува да создаде анонимна мрежа офлајн за размена на лични досиеја на јавни простори.

Овие изгубени УСБ се наречени „мртви капки“ и тие мора да бидат поставени на јавни места, без да служат за нивно поставување во затворени згради или на приватни места. Внатре, треба само да ја пронајдете датотеката 'readme.txt' каде што можете да го прочитате манифестот што го објаснува проектот.

Проектот започнат од Бартоло започна со поставување на 5 „мртви капки“ во Newујорк за време на патувањето што го направи во 2010 година. Денес се дистрибуираат повеќе од 1.000 спомени низ целиот свет. Подолу можете да видите на оваа мапа неколку места каде што можете да најдете некои;

Мапа на мртви капки

Било кој од нив можете да ги поврзете со компјутер или кој било друг компатибилен уред и оставете музички датотеки, фотографии, видеа или што и да ви падне на ум во нив. Покрај тоа, исто така ќе можете да ги прегледувате сите датотеки што се наоѓаат внатре.

Може да поврзете кој било од нив со компјутер или кој било друг компатибилен уред и да оставите музички датотеки, фотографии, видеа или што и да ви падне на ум во нив. Покрај тоа, исто така ќе можете да ги прегледувате сите датотеки што се наоѓаат внатре. Секако, иако искушението е големо, не обидувајте се да ја отстраните usb меморијата од нејзината локација, затоа што ќе разбиете дел од оваа социјална мрежа.

Покрај оние луѓе кои ги земаат мртвите капки од theидовите или местата каде што се вградени, исто така проблемот со сеќавањата со злонамерна содржина е присутен и дека тие можат да ви предизвикаат „не ми се допаѓа“, па затоа пред да ја прегледате содржината би било интересно да го анализирате уредот за да си зачувате „не ми се допаѓа“.

Тука ви покажуваме а широка галерија на некои од „мртвите капки“ кои се расфрлани низ целиот свет;

 

И како може да биде поинаку, ние исто така ќе ги оставиме овие едноставни чекори за успешно создавање на сопствени „мртви капки“;

 1. Купете USB меморија за големината што ја сакате, иако логично е да не потрошите цело богатство на уред од 64 GB, бидејќи се сеќавате дека ќе го оставите тоа на својата судбина на улица
 2. Извадете ја пластичната обвивка или друг материјал што покрива што е соодветно меморија. Вметнувајќи ги во aид или на кое било друго место, тие се постабилни и ризикот некој да го однесе ќе биде помал
 3. Така што материјалот што подоцна го користиме за да го поправиме на wallидот (лепак, кит ...) да го покрие со некој материјал што го одржува изолиран и безбеден
 4. Преземете го манифестот на проектот и копирајте го во меморијата на USB. Можете да го преземете од врската што ви ја оставивме на крајот од статијата. Не заборавајте да го уредите за да ги ажурирате со вашите податоци
 5. За да го поправите на местото каде што сакате да ја оставите својата „мртва капка“, можете да користите лепак или на пример цемент за брзо сушење
 6. Обидете се да го напуштите местото каде што сте го поставиле како што сте го нашле и доколку е потребно, насликајте малку што сте го оштетиле. Овој проект не сака да биде оштетено ниту едно јавно место

[ширина на вимео = »790 ″ висина =» 400 ″] http://vimeo.com/16620712 [/ вимео]

Како совет за поставување на вашата „мртва капка“ можеме да кажеме дека е интересно што го ставате на место каде што е лесно достапно со кој било уред и не го ставате на пример на место каде што е невозможно да поврзете лаптоп .

Конечно за да го завршите процесот на поставување на вашата USB меморија, мора да направите 3 фотографии; еден од нив воопшто на местото, друг што е среден удар на „мртвата капка“ и, конечно, крупен план за да може да се види вашата креација.

Подготвени сте да ја креирате вашата прва „мртва капка“?.

Повеќе информации - мртви капки.com

Преземи - манифестот


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.