Откриени три нови, новоформирани планети благодарение на АЛМА

Астрономијата отсекогаш се карактеризирала како поле каде што ништо не може да се смета за валидно, имало многу теории кои во тоа време изгледале непобитни сè додека група истражувачи не успеале да откријат постоење на феномен за кој дотогаш никогаш не сме биле во можност да размислиме и што точно служи за уништување на таа одредена теорија. Ова е обично нешто што се случува сè почесто благодарение на употребата на софистицирани системи како што е телескопот АЛМА, што ни овозможува да напредуваме на нови нивоа на знаење.

Поради ова и иако се чини повеќе од веројатно дека знаеме како се создаваат планети, вистината е дека знаеме многу помалку отколку што мислиме и најдобро е да продолжиме да бараме во вселената за некаква слика што ни помага да размислиме како ова се случува. вид на обележје во вселената. Конечно и по сето ова време на чекање успеавме да најдеме специфичен момент каде се чини дека три планети почнуваат да се формираат.


Група истражувачи откриваат три планети кои почнуваат да се формираат

За да се постигне ова, на група астрономи им треба помош од т.н. телескоп АЛМА, комплекс опремен со не помалку од шеесет и шест високопрецизни антени лоцирани во рамнината Чајнантор (Чиле) на не помалку од 5.000 метри надморска височина. Заедничката работа на целата оваа количина на антени значи дека системот може да работи како да е џиновски телескоп, не залудно зборуваме за проект за кој, за неговиот развој и стартување, не е потребно ништо помалку од инвестиција од повеќе од 1.000 милиони евра.

Вистината е дека зборувањето за толкава сума пари вложени во изградбата на телескоп со карактеристики на АЛМА може да исплаши повеќе од еден. Од друга страна, токму благодарение на овој проект беше можно да се извршат бројни научни достигнувања како што е оној што нè спојува денес на овој пост, ништо помалку од откривањето на три новоформирани планети кои кружат околу starвезда ХД 163296, starвезда која е буквално двојно помала од нашето Сонце, но чија старост е илјадатина од таа на нашата starвезда, бидејќи, според спроведените студии, таа е стара само четири милиони години.

Како што можеме да прочитаме во трудот што е објавен во списанието Астрофизички весник писма Од овој тим на независни истражувачи, очигледно станува збор за нов систем лоциран во соelвездието Стрелец, на околу 330 светлосни години од Земјата, импресивно растојание што не било пречка за оваа група истражувачи предводена од Ричард Д.Тиг, можеби го направи ова импресивно откритие.

Промената на начинот на обработка на податоците за набудување ја натера оваа група истражувачи да откријат три новоформирани планети

За да дознаете малку повеќе во детали како се случува вакво откритие, кажете ви дека групата истражувачи одлучија да продолжат на поинаков начин во проучувањето на податоците што ги нуди АЛМА на овој систем бидејќи, наместо да ја набудуваат внатрешноста на истиот , како што беше сторено во некоја друга пригода, тие одлучија да го проучат гасот на дискот на астро. На овој начин тие сфатија дека движењето на гасот внатре во вездата, кое нормално следи многу едноставна и предвидлива шема, е многу нарушено, нешто што се случува само во присуство на масивни предмети.

Токму тоа ги натера истражувачите да го анализираат јаглеродниот моноксид дистрибуиран од дискот. За време на овој процес тие откриле присуство на чудно движење кое се чинело дека соодветствува со присуството на три новоформирани планети. Според првите проценки, се чини Овие планети би биле на 12.000 21.000, 39.000 XNUMX и XNUMX XNUMX милиони километри од вездата и би имале маси слични на оние на Јупитер.

Според зборовите на Боја на чистоф, од универзитетот Монаш (Австралија) и главен автор на студијата:

Мерењето на протокот на гас во рамките на протопланетарниот диск ни дава многу поголема сигурност за присуството на планети околу една млада starвезда. Оваа техника нуди ветувачки нов начин да се разбере како се формираат планетарните системи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Хесус Бареиро Табоада dijo

    И за што? ? Тие го откриле ИТ ... Ако човештвото никогаш нема да стигне таму ... Вие треба да бидете идиот за да го трошите вашето време во откривање на нешто што е бескорисно ... Ако тие го искористија времето да откријат метеорити и да ги уништат во време ако е можно ... Тие би направиле нешто корисно во текот на животот? ? ? ...