Како да ја отстраните говорна пошта на вашиот мобилен телефон

Говорна пошта

Говорна пошта е алатка што сите оператори ја ставаат на располагање, утврдена по дифолт, и која во некои случаи може да биде навистина корисна и во повеќето случаи да ни создаде необична главоболка. И може да биде навистина корисно за сите оние кои во многу прилики не можат да одговараат на повици, но не можат да пропуштат што велат пријателите, семејството или клиентите.

Ако сте во групата корисници на кои претпоставува говорна пошта, скоро би можеле да кажеме дека тоа претставува непријатност, денес ќе ви објасниме во овој напис како да ја деактивирате говорната пошта со четири од најголемите оператори на мобилна телефонија како што се портокал, Водафон, Мовистар и Јоиго.

Ако сакате да научите како да ја деактивирате говорна пошта на вашиот мобилен уред, а исто така научите да ракувате со опциите што ни ги нудат операторите за оваа услуга, извадете хартија и пенкало за да ги запишете и прочитајте внимателно.

Како да ја отстраните говорна пошта на портокал

портокал

портокалКако и останатите оператори, таа стандардно ја активира говорната пошта и како би можело да биде поинаку, ни нуди два начина да ја деактивираме. Првиот од нив е со повикување на бројот на услуги на клиенти на операторот (1470) или сами тоа со методот што можеме да го најдеме на нивната веб-страница и што ќе ви го покажеме подолу;

 • Деактивирајте ја говорна пошта целосно со бирање ## 002 # и копчето за повик

Сега ви прикажуваме неколку опции, во некои интересни случаи, во врска со говорна пошта;

 • Деактивирајте го поштенското сандаче додека повикувате некого: притиснете # 67 # и копчето за повик
 • Деактивирајте го поштенското сандаче кога телефонот е исклучен или надвор од опсегот: ## 62 # и копчето за повик
 • Исклучете ја говорната пошта кога не одговорите на повикот: ## 61 # и копчето за повик

Како да ја отстраните говорна пошта во Мовистар

Movistar

Movistar Можеби операторот на мобилен телефон ни нуди најмногу опции поврзани со говорна пошта. И тоа ќе ни овозможи да го активираме само во некои ситуации и да го оставиме деактивирано во други, можејќи да добиеме одлична употреба од оваа алатка.

Со цел да ја персонализирате вашата говорна пошта, можете да го направите преку клиентската област Мовистар и тоа е несомнено наша препорака бидејќи можете да го направите тоа спокојно и внимателно да ги прочитате сите опции со кои располага операторот со шпанско потекло.

Втората опција поминува низ јавете се на 22537 и изберете една од опциите што тие ни ги нудат и кои детално ги објаснуваме подолу;

 • Притиснете 1 и поштенското сандаче ќе се деактивира кога ќе одбиете повик
 • Притиснете 2 и поштенското сандаче ќе се деактивира кога телефонот ќе комуницира или ако одбиете повик
 • Притиснете 3 и поштенското сандаче ќе се деактивира кога не можете да одговорите на повик
 • Притиснете 4 и поштенското сандаче ќе се деактивира кога телефонот е исклучен или е надвор од опсегот
 • Притиснете 5 и говорна пошта ќе биде целосно оневозможена

Како да ја отстраните говорна пошта на Водафон

Водафон

Говорна пошта тоа Водафон Нема големи разлики во однос на другите мобилни оператори и исто така ни нуди два начина да го деактивираме, во случај да не сакаме да го имаме овозможено.

Како прво, можете да пристапите до Мојот Водафон за да можете да управувате со сè што е поврзано со вашата мобилна линија, вклучително и со говорна пошта. Запомнете дека за да извршите каква било постапка, мора претходно да се регистрирате.

Втората опција, а можеби и најдобрата, е да управувате со опциите за говорна пошта е со бирање # 147 #, а потоа копчето за повик на вашиот телефон. Ги имате на располагање и следниве опции;

 • За да го активирате поштенското сандаче 30 секунди по повикот, мора да притиснете * 147 * 30 # и копче за повик
 • За да го активирате поштенското сандаче 15 секунди по повикот, ако телефонот е исклучен или е надвор од покриеност, мора да бирате * 147 * 1 # и копче за повик

Како да ја отстраните говорна пошта во Јоиго

Јоиго Конечно, ќе разгледаме како да ја елиминираме или деактивираме телефонската секретарка во нашата мобилна линија што припаѓа Јоиго. За ова, можеме да го сториме тоа од My Yoigo или со обележување на следнава порака на вашиот мобилен уред.

 • * 67 * 556 # и копче за повик, потоа * 62 * 556 # и клуч за повик, потоа * 61 * 556 # и клуч за повик.

Yoigo е можеби операторот за телефонија што ни дава најмалку опции во врска со говорна пошта, но да ја кажам вистината, на огромното мнозинство на корисници не им треба многу повеќе отколку да можат да ја активираат и деактивираат говорната пошта во време кога сме ние или не сме потребни. тоа

Се разбира, во сите оператори можеме да ја деактивираме говорна пошта на нашата мобилна линија во секое време и да ја активираме кога тоа ќе биде потребно.

Дали успешно сте ја деактивирале говорната пошта на вашиот мобилен телефон?. Кажете ни како го сторивте тоа во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи каде сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Beatriz dijo

  Навистина не е важно од која компанија сте, сите отстапуваат со кодот ## 002 #

 2.   Отстранете ја телефонската секретарка Водафон dijo

  Ви благодариме што го дадовте кодот за отстранување на говорна пошта на водафон.