Предвидливо, Apple ќе се обложи на USB-C во следната генерација на iPhone

Јаболко

Многу се гласините што ни кажуваат за новостите што може да ги спроведе следната генерација и на iPhone и на iPad. Како такви, најдобро е да ги земеме такви, само гласини кои конечно може и не може да се оствари иако, исто така е многу точно дека, во некои прилики, тие можат да имаат многу поголема основа и особено кредибилитет ако го земеме предвид изворот од кој потекнуваат сите овие гласини.

Овој пат треба да зборуваме за нешто едноставно како што е промената и во следната генерација на iPhone и iPad на ништо помалку од Lightning конекторот, еден вид врска што денес ја користи само Apple, која по неколку генерации со нас, би бил заменет со USB-C конектор, промена што ќе ги направи терминалите на каснатото јаболко многу покомпатибилни, со што ќе имаат корист, пред сè, потрошувачот.

usb тип c

Apple конечно може да се ослободи од приклучокот Lightning со обложување на USB-C

За потсетување, кажете ви дека овој приклучок го разви самиот Apple за своите производи официјално се појави на пазарот заедно со iPhone 5. Меѓу најинтересните карактеристики што ги нуди овој тип на врска, кажете ви дека, една од најважните, ја најдовме пред сè во брзината на пренос што можеше да ја постигне со предност да биде до 80% помала од претходникот.

Друга точка во корист на овој тип конектор, ние зборуваме за молња, е тоа што буквално е идентични од двете страни што на крајот се претвора во потполно реверзибилна платформа. Благодарение на овој квалитет и пред се на леснотијата на користење што конечно им го нуди на корисниците, дизајнерите и инженерите на Apple одлучија, бидејќи iPhone 7 се појави на пазарот, дури и слушалките ќе започнат да користат ваков тип конектор.

ушни осветлувања

Менувањето на приклучокот молња за USB тип C подразбира големи измени на ниво на хардвер

Без сомнение, преминот од конектор како Молња до USB-C е нешто невообичаено за Apple. Во овој момент мора да имаме предвид дека Apple отсекогаш се карактеризирал со користење на сопствен конектор на сите свои паметни телефони и таблети. Една од забелешките што укажува на оваа промена, како што е изразена во различни медиуми, може да биде усвојувањето во MacBook на USB-C конекторот, кој конечно би стигнал до iPhone и iPad кои ќе се појават на пазарот следната година.

Како што често се случува со овој вид движење во скоро сите компании, употребата на USB-C во корист на молња Има многу предности, но и некои други недостатоци бидејќи може да биде чист факт дека претходните додатоци или полначи повеќе нема да бидат компатибилни, затоа повторно, сите корисници ќе мора да прибегнат кон адаптери.

Во однос на предностите на оваа промена во приклучоците, треба да се забележи, на пример, дека USB-C нуди многу поголем пропусен опсег во споредба со Молња, како и едноставниот факт, многу поинтересен за сите корисници од моја гледна точка, дека Apple конечно ќе дозволи одредена компатибилност помеѓу нивните мобилни телефони и оние што веќе постојат на пазарот.

молња

IPhone и iPad опремени со USB-C конектор нема да стигнат на пазарот, барем до 2019 година

Откако го знаевме ова, дојдовме до задолжителното прашање ... Кога би излегле на пазарот првите терминали и таблети на Apple опремени со овој нов вид конектор? Во моментот и според одредени извори зборуваме за комплетен редизајн на хардвер, така што iPhone или iPad што ќе бидат лансирани во текот на истата оваа 2018 година ќе продолжат да го имаат приклучокот Lightning поради преостанатото време за неговото лансирање Ова укажува на тоа дека ќе остане додека терминалите во 2019 година не ја видат светлината кога се опремени со USB-C.

Ова не е прв пат да се зборува за тоа како конечно Apple може да стори без приклучокот Молња во своите мобилни уреди, иако, поради количината на промени што ги подразбира ова, сепак ќе мора да почекаме најмалку година и пол за оваа промена конечно да се оствари.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.