Vuzix Blade 3000, очила за сонце со додадена реалност

Vuzix Blade 3000

Тогаш кога се чинеше дека зголемената реалност почнува да полета, многу беа компаниите што покажаа големи проекти во виртуелната реалност, што натера голем дел од јавноста да го сврти погледот кон оваа технологија, правејќи го тоа, иако сè уште има компании развој, зголемената реалност заземе задно место, што на крајот повлекува помалку ресурси и многу помалку тимови кои работат на овој вид технологија.

Дури и да е така, и покрај фактот што компании како Гугл се чини го изгубија својот интерес за зголемена реалност, во тек се многу многу интересни проекти Vuzix Blade 3000, еден вид паметни очила за сонце каде нивните креатори успеаја да го комбинираат целиот потенцијал што ја има зголемената реалност денес во еден уред. Ако сте заинтересирани за проектот, кажете ви дека, официјално, тие ќе бидат претставени за време на прославата на претстојниот CES 2017.

Очила за сонце Vuzix Blade 3000 чијашто функционалност е слична на онаа на паметниот часовник.

Навлегувајќи во малку повеќе детали, како што коментираат креаторите на Vuzix Blade 3000, станува збор за уред способен да му покаже на корисникот Виртуелен HUD за реалниот свет со информации извлечени од мобилниот телефон со кој се спарени. Бидејќи сигурно сте интуитивни, овие очила за сонце овозможуваат функционалност слична на паметниот часовник, така што секој корисник што ги носи не мора да го вади телефонот од џеб за да изврши низа активности.

Со цел Vuzix Blade 3000 да се движи, се користи мотор познат под името на Кобра II и а комерцијална оптичка технологија што овозможува прикажување на сите информации на телефонот за реалниот свет. Како и другите концепти презентирани претходно, Vuzix Blade 3000 се опремени со камера со висока резолуција, сензори за следење на движењето на главата или подлога за допир за движење низ одредени менија.

Повеќе информации: Slashgear


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Родо dijo

  Исчисти јасни очигледни очила за сонце

 2.   Chema dijo

  Истото требаше да коментира очила за сонце се про transparentирни леќи? Па, без очила за сонце тие не вредат ништо и погледнете што правеле очила за сонце, па како АР тие помалку ќе служат