Паметен телефон и таблет со два екрани се некои од новините на новиот опсег на Microsoft Surface

Површинско дуо

Како што беше планирано, момците од Редмонд официјално го претставија долгоочекуваното обновување на опсегот на Surface, но не исклучиво, како што презентираа и момците од Satya Nadella нови производи и уреди кои не се очекуваа бидејќи не беше објавена никаква гласина за тоа.

Зборуваме за Дуо површина, паметен телефон со два екрани и преклопен, на Нео површина, таблета што се преклопува со два екрани и Површински ушни плочи, безжични слушалки со контрола на допир. Ако сакате да ги знаете сите новости што ги презентираа момците од Мајкрософт, ве поканувам да продолжите да ја читате оваа статија.

Дуо површина

Површинско дуо

По напуштањето на одделот за паметни телефони што го купил од Нокиа, лична одлука на поранешниот извршен директор на Мајкрософт, Стив Балмер, Стаја Надела, сегашен извршен директор реши да ги насочи своите напори во други области нанапуштање на кој било проект поврзан со паметни телефони базирани на Виндоус, нешто што јас лично го сметам за срамота, бидејќи интеграцијата што би ја понудила би била фантастична.

Surface Duo е новиот облог на Мајкрософт за телефонија, но со Андроид. Ништо од Виндоус, барем во моментот, иако би било изводливо со користење на верзијата за процесорите на АРМ (но не би го нашле вечниот проблем на апликациите). Surface Duo навистина се два екрани што се преклопуваат и излегуваат и немаат никаква врска со Samsung Fold.

Двата екрани што се дел од овој уред се со големина од 5,6 инчи и тој ни нуди правоаголна големина (тие не информираат за односот на екраните). Двата екрани се споени со систем на шарка што дозволете да ротирате до 360 степени, за да можеме да ги поставиме во која било позиција.

Управувани од Андроид 9 и работејќи рака под рака со Гугл на овој проект, нема да имаме проблеми во однос на апликациите, не само поради нивната достапност, туку и поради компатибилноста. Внатре, го наоѓаме С.napdragon 855 втора генерација.

Во моментов не е позната цената што ќе ја има Surface Duo кога ќе се појави на пазарот во Божиќ 2020 година.

Нео површина

Нео површина

Покрај Surface Duo, паметен телефон со два екрани, се претставија и момците од Microsoft таблета со два екрани. Тоа навистина не е нешто ново, бидејќи пред неколку месеци, Toshiba претстави сличен модел, модел кој го нема истиот медиумски покритие каков што може да има уредот лансиран од компјутерскиот гигант.

Surface Neo не е ништо повеќе од еволуцијата, во однос на големината, на Surface Duo. Surface Neo ни нуди уред со два екрани за преклопување со систем на шарка што ни овозможува да го поставиме уредот во која било позиција. За разлика од Surface Duo, со овој таблет управува Windows, поточно со Windows 10X.

Како што можеме да видиме на видеото погоре, интеграцијата што Виндоус 10Х ни ја нуди во овој модел е практично совршена, додавајќи голем број можности и нудејќи решение за типичните проблеми што можеме да ги најдеме од ден на ден во која било таблета, вклучувајќи го и iPad, кој можеме да го најдеме на пазарот.

При отворање на Outlook на едниот екран, ако тие ги поставуваат е-поштата, а на другиот можеме удобно да го читаме текстот на секој од нив, да дадеме пример за адаптација што ни ја нуди, да преместиме елементи од еден на друг екран од функциите што ни ги нуди. Исто така е компатибилен со игла, како опсегот Surface, така што нема да ја изгубиме разноврсноста што оваа алатка ни ја нуди во овој нов модел.

Со користење на физичката тастатура (можеме да направиме употреба на виртуелна што се наоѓа на екранот), Wonderbar се активира, област лоцирана над тастатурата каде што можеме имаат пристап до слики, видеа, емотикони што треба да ги вклучиме во нашите пораки и со многу слична операција со онаа што се наоѓа во MacBook TouchBar, но многу поголема и поразновидна.

Како и кај Surface Duo, цената не е објавена. Startе започне да се појави на пазарот на Божиќ 2020 година.

Површински ушни плочи

Пред неколку дена ви ги покажавме сите новости што ги претстави гигантот за електронска трговија, Амазон, за оваа година и каде можеме да ги најдеме ЕхоБудс, безжични слушалки со Многу интересни карактеристики по многу привлечна цена.

Microsoft исто така ја претстави својата посветеност на безжичните слушалки во рацете на Surface EarBuds. Ако бараме безжични слушалки кои не привлекуваат внимание, тие не се она што го барате, бидејќи понудете ни еден сосема поинаков дизајн кои во моментов можеме да ги најдеме на пазарот со прилично широка надворешна површина и во кои можеме да изведуваме гестови за управување со слушалките.

Причината за оваа површина е што Microsoft сака не само да ги користиме за слушање музика, туку и за нив контролирајте ја играта со слајдови преку Powerpoint. Покрај тоа, тој интегрира преведувач во реално време. Со овие карактеристики, јасно е дека пазарот на претпријатие продолжува да биде главната цел на Мајкрософт, иако не исклучиво.

Surface EarBuds ќе се појави на пазарот пред крајот на годината за САД долар 249 во Соединетите држави. Во моментов, не знаеме кога ќе биде достапен во повеќе земји.

Surface Pro X

Surface Pro X

И продолжуваме со нови уреди кои стануваат дел од опсегот на површината на Microsoft. Surface Pro X е уред со а 13-инчен екран, дебел само 5,3 милиметри и тежок 774 грама. Тоа е првиот уред на Мајкрософт со кој управува процесор ARM, поточно од Microsoft SQ1, процесор базиран на технологијата Qualcomm што можеме да го најдеме во Snapdragon.

Вклучување на процесор на АРМ има директно влијание врз потрошувачката на батерија, бидејќи ова е значително зголемено во споредба со процесорите управувани од процесори Intel. Surface Pro X ќе биде достапен во верзии од 8 и 16 GB RAM, 128/256 и 512 SSD меморија и ќе има почетна цена од 999 долари. Засега, ќе биде достапен само во САД од 5 ноември.

Површина Про 7

Површина Про 7

Откако ви ги покажавте најважните вести од презентацискиот настан на палетата Surface, сега е време да зборуваме за долгоочекуваните реновирања на палетата производи што момците од Редмонд ги нудат долго време на пазарот. Главната новина на Surface Pro 7 е USB-C приклучок.

Да, колку и да изгледа чудно и парадоксално, опсегот Surface Pro не нуди USB-C конекција, порта која не само што ни овозможува да го полниме уредот, туку исто така ни овозможува да го користиме како излезна аудио и видео излезна порта , пристап до системи за складирање… Воведување на порта USB-C не значи дека исчезна традиционалната порта USB-A.

Покрај USB-C приклучокот, наоѓаме и USB-A порт, а. слот за microSD, miniDisplayPort конекција, пристаниште Површина Поврзете за да ги поврзете тастатурите на Microsoft (се продаваат одделно), 3,5 мм приклучок за слушалки. Во врска со безжичните врски, наоѓаме Bluetooth 5 и Wi-Fi 6.

Тежината на комплетот, без тастатура, е 770 грама и има димензии 29х20х0.84 см. Батеријата достигнува 10,5 часа автономија и поддржува брзо полнење. Што се однесува до безбедноста, во делот за звук ги наоѓаме системот за препознавање на лицето Windows Hello и Dolby Audio.

Цената на најевтиниот модел дел од 749 евра со процесор Core i3, 4 GB RAM и 128 GB простор. Сите процесори што ќе ги најдеме во опсегот на Surface Pro 7 се од десеттата генерација, наречени Ледено езеро. Седмата генерација на Surface Pro 7 ќе се појави на пазарот на 22 октомври.

Површински лаптоп 3

Како што се очекуваше, Microsoft ја претстави и третата генерација на Surface Laptop, опсег што се карактеризира со инкорпорирање на тастатурата природно, а не како опција како што се случува со Surface опсегот без презимиња. Главната новина се наоѓа во вклучување на USB-C порта, бидејќи остатокот од уредот е практично ист.

Внатре, ги наоѓаме новите процесори на Ледено езеро од XNUMX-та генерација. Исто така, презентиран е модел управуван од AMD Ryzen за оние кои сакаат највисок графички квалитет во лаптопот. Овој модел ја елиминираше алкантара ткаенината што беше толку впечатлива во минатогодишното претставување, но која беше главоболка за корисниците, така што оваа нова генерација е само изработени од алуминиум.

Rangeе биде достапен новиот опсег на Surface Laptop 3 од 22 октомври, во моментов само во САД.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.