Samsung го патентира стилот на звучникот за Note

звучник-звучник-1-800x420

Бидејќи корејската компанија повторно користеше игла во телефонија, нешто што не се виде од појавувањето на првиот iPhone, многумина беа корисниците кои Тие преминаа од критика до пофалба. Корисноста на Пенкалото на паметен телефон, во зависност од употребата што ја користиме, обично е поуспешна отколку погрешна. Исто така, како што видовме во белешката 7, сега овој уред може да се користи со екранот на уредот дури и влажен. Секоја нова верзија на Note ни нуди нови карактеристики на ова Пенкало, карактеристики на кои се чини дека немаат крај, според последниот патент што корејската компанија го регистрираше пред неколку месеци и во кој гледаме како стилот може да вградува звучник.

Овој нов игла ќе интегрира звучник во последниот дел од уредот, во делот што лежи на раката, замена на звучникот на уредот. Ако го отстраниме игла, звукот на уредот сè уште би бил достапен низ дупката во Пенкалото, иако логично квалитетот на аудиото не би бил истиот како што е моментално. Не знаеме каква идеја поминува низ шефот на компанијата да ја смени локацијата на звучникот на терминалот и да ја постави во Пенкалото, но единствената причина би било значително зголемување на големината на екранот за да се обиде да ги искористи рабовите на тоа.

Како таков патент, тоа не значи дека овој нов дизајн конечно може да ја види светлината на денот, иако ако намерата на Самсунг е прикажете само екран на предната страна на терминалот, ова може да биде повеќе од интересна опција. Или можеби корејската компанија едноставно ја регистрирала оваа опција за да може да ги заштити своите идеи од можни употреби во иднина од други компании. Секоја година главните технолошки компании регистрираат голем број патенти поради оваа причина, што не значи дека конечно ќе ја видат светлината, делумно затоа што многу од нив се пред своето време.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.