Smart Light Strip и Smart Outlet, паметни домашни решенија од Koogeek

Во некоја прилика веќе видовме некои од производите што фирмата Koogeek ги има на располагање за нас и ни помагаат да го направиме нашиот дом попаметен, а малкумина нудат толку многу поврзување и компатибилност за помалку пари. Од оваа причина, а особено затоа што во Актуелиадад Гаџет ставаме голем акцент на демотските благодарение на доаѓањето Google Home, Alexa и Siri, откријте ја нашата нова анализа.

Имаме во наши раце Smart Light Strip и Smart Outlet, паметна LED лента и паметна електрична лента што може да реши многу проблеми за вас. Затоа, држете се затоа што ќе ги разгледаме прилично темелно двата уреди.

Паметна лента за светло - ЛЕД-лента што може да направи што било

Започнуваме со Smart Light Strip, ЛЕД лента Koogeek што доаѓа како директна алтернатива на оние што ги нудат брендови како Xiaomi или Philips, да бидат поевтини од алтернативите и пред сè покомпатибилни. Toе анализираме некои од главните карактеристики една по една без премногу компликации и ја искористуваме можноста да ви оставиме видео од колегите на iPhone News во кое можеме да ја видиме Koogeek Smart Light Strip во функција за да добиеме мала идеја за тоа кои се нејзините можности. Не се пронајдени производи

Технички и материјални карактеристики

Во кутијата добиваме лента од 2 метри со класична брошура со инструкции, малку повеќе. Реалноста е дека Кугик не фрла многу помпа за своето пакување, а вистината е дека ние го цениме, тој е едноставен, отпорен и внимателен, без повеќе. Од своја страна, како што рековме, има вкупна должина од два метри и за напојување има стандарден USBC кабел од 5V до 2A, запомнете дека пакетот не вклучува никаков вид адаптер на мрежата, ова е можеби најнегативниот, иако има придобивка и од тоа што нема сопствена врска и кој нема USB адаптер деновиве низ куќата?

Вкупната моќност е 10W, потрошувачката дефинитивно нема да биде загрижувачка, енергетска ефикасност А +++ според куќата, но еј, тие се LED диоди, не треба да очекуваме ништо друго. Капацитетот на осветлување достигнува 500lm Што воопшто не е лошо, особено што Yeelight на Xiaomi, на пример, нуди само 200lm. Бидејќи не може да биде различно во ваков производ, можеме да наизменично комбинираме до 16 милиони различни бои. Материјалите се она што би го очекувале од Koogeek, имаме првоквалитетен и леплива лента на задната страна што ќе ни овозможи да ја лепиме ЛЕД лентата каде сакаме без никакви компликации.

Компатибилност и корисничко искуство

Овој уред може да работи автономно без потреба од каков било вид WiFi или паметен телефон, бидејќи има свој контролер со копче на едниот крај, ова се цени кога имаме проблеми со поврзувањето. Сепак, неговите квалитети се подобруваат благодарение на неговата апсолутна компатибилност со HomeKit, Alexa и Google Home, каде тешко дека ќе имате ограничувања. Поставувањето е доста лесно преку апликацијата Koogeek, а потоа мора само да се оставите да ве понесе можноста за тркало во боја и моќност на осветленост. Лично, откако пробав многу слични производи од различни брендови, се одлучив за лентата Koogeek како најдобра на пазарот во однос на компатибилноста, квалитет и пред се цена. Не се пронајдени производи

Koogeek Smart Outlet - Една лента за напојување со интегриран полнач

Што ако сакаме да управуваме со повеќе врски со производи што не се „паметни“? Па, ништо подобро од паметна лента за напојување. Koogeek знае дека има многу од нив веќе достапни на пазарот, можеби затоа претпочиташе да додаде додаток кој не е присутен во другите производи, имаме два стандардни полначи за iPhone и друг за iPad со голема моќност. Ајде да погледнеме иако сакате,Не се пронајдени производи

Технички и материјални карактеристики

Како и секогаш строго пакување со лентата и книгата со упатства, нема да ни треба ништо друго. Треба да се напомене, како што рековме неколку редови над тоа Имаме три USB порти, две од 5V и 1A и трета со дополнително полнење од 5V и 2.1A препорачани за полнење производи како што се iPad, за кои е потребна поголема моќност на полнење. Кабелот за вклучување и напојување на електричната лента има вкупна должина од 1,5 метри, иако должината на електричната лента е исто така 275мм и 70мм, реалноста е дека и покрај целата технологија што „крие“, таа не е поголема од која било друга стандардна лента што служи само за приклучување на уреди без повеќе. Висината на лентата има вкупна висина од 48мм и на крајот нуди вкупна тежина од нешто повеќе од половина килограм, точно 693 грама.

Направен е од пластика мека во бела боја, додека жиците не потсетуваат на Apple за квалитетот на гумата и нејзината сивкаста боја. Без сомнение, Кугик никогаш не прави компромис за квалитетот на материјалите. Друг белег е дека мрежните врски (3 приклучоци за наизменична струја до 3000W) имаат класичен систем за заштита на децата и спречуваат влегување на нечистотија. Тој е целосно компатибилен со кој било од вообичаените приклучоци во Шпанија. Материјалите на Koogeek имаат многу јасно одобрување.

Компатибилност и корисничко искуство

На ниво на оптоварување на уредот, се сеќаваме дека има сертификација за MFiОва значи дека неговите пристаништа се сертифицирани од Apple што гарантира минимум квалитет и безбедност. Од своја страна, на ниво на компатибилност, можно е да се има управување преку HomeKit, Alexa и Google Home, и покрај фактот што секоја врска со мрежата има свое копче што ви овозможува да го активирате и деактивирате, во случај едноставно сакаат квалитетна лента.

Добрите

 • Материјали и дизајн
 • компатибилност
 • цена

Contras

 • Лепилото не е многу отпорно
 • Недостасува мрежен адаптер
 

Преку нејзината апликација Koogeek, како и нашиот виртуелен асистент, ќе можеме да управуваме со потрошувачката на електрична енергија, да ги вклучуваме и исклучуваме уредите, па дури и да го закажуваме снабдувањето по своја волја., тешко е да се најде повеќе за помалку.

Преглед на паметни светлосни ленти и паметни излези Koogek
 • Оценка на уредникот
 • 5 ratingвезден рејтинг
30 a 60
 • 100%

 • Преглед на паметни светлосни ленти и паметни излези Koogek
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Перформанси
  Уредник: 90%
 • конфигурација
  Уредник: 90%
 • компатибилност
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 95%


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.