7 паметни телефони што можете да ги купите за помалку од 100 евра

Sony

Откако направив преглед на 7-те најдобри кинески паметни телефони што ја виделе светлината на пазарот во текот на оваа 2015 година, денес сакаме да ви понудиме а список на мобилни уреди што можеме да ги купиме за помалку од 100 евра. Знаеме дека се работи за прилично мала сума пари, но дури и со сè за таа цена можеме да најдеме повеќе од интересни терминали.

Секако, пред да ја започнеме оваа листа, мора да ви кажеме дека ако барате паметен телефон со одлични одлики или кој успева да направи одлични квалитетни фотографии, барате на погрешно место. Овие терминали што ќе ги видиме овде можат да бидат совршени за некој што треба само да се јавува и да испраќа порака од време на време преку апликација за размена на инстант пораки. Додека го читате овој напис, секогаш имајте на ум дека идејата е да потрошите помалку од 100 евра на терминал, за да можете да ни понудите дека нема да биде одлично, туку „поуредно“.

Ако имате малку пари, сакате да имате втор мобилен телефон за повик и малку друго или не барате практично ништо од паметен телефон, еден од овие модели може да биде идеален за вас. Обрни внимание затоа што ќе ви обезбедиме голема количина на информации, но тој што треба да одлучи кој терминал да купи, вие сте.

Енергетски Систем Бои на телефонот

Енергија Систем

Само 59 евра е цената на ова Енергетски Систем Бои на телефонот, што ќе ни понуди 4-инчен екран и некои карактеристики и спецификации без голема помпа, но тоа ќе биде доволно за секој корисник кој не бара премногу од својот паметен телефон.

Јас самиот го имам овој мобилен уред за мојата втора линија и идеално е да го носам во торба со какви било панталони без да заземам многу простор. Работи совршено, има оперативен систем Андроид 4.4. KitKat и за цената што ја има е невозможно да се побара нешто повеќе.

Следно ќе ги разгледаме нивните главни карактеристики и спецификации;

 • Процесор: двојадрен ARM Cortex A7 1GHz
 • RAM меморија: 512MB
 • Екран: 4.0 инчен TFT-LCD (WVGA - 800 × 480 пиксели)
 • Батерија: 1450 mAh
 • Складирање: 4 GB може да се прошири преку microSD-HC / XC картички до 64 GB
 • Камера: 5MP заден дел со автоматски фокус и LED блиц
 • Андроид: 4.4 КитКат

Го има и интересното можност за промена на задниот капак за друг со различна боја што ќе го најдеме во кутијата на овој енергетски систем.

Можете да го купите ова Енергетски Систем Бои на телефонот ТУКА

Huawei Y530

Huawei

Huawei е еден од најпознатите кинески производители и дека во последно време знае да прави многу добро. Со терминали со огромен квалитет за сите асортимани на пазарот, успеа да освои голем број корисници од целиот свет

ова Huawei Y530 е јасен пример за ова и е дека за многу малку пари можеме да имаме многу интересен мобилен уред.

Пред сè, ќе направиме брз преглед на неговите главни карактеристики и спецификации;

 • Процесор: Snapdragon 200 на 1,2GHz
 • RAM меморија: 512MB
 • Екран: 4,5 инчен IPS и резолуција 480 x 854 пиксели
 • Батерија: 1750 mAh
 • Складирање: 4 GB внатрешна до 32 GB од microSD
 • Камера: 5MP заден и 0,3MP напред
 • Андроид: 4.3 JellyBean

Уште еднаш Не се соочуваме со терминал со големи спецификации, но тие ќе бидат доволни за секој корисник без премногу барања или дека нема да го користите вашиот уред премногу.

Може да го купите овој Huawei Y530 ТУКА.

Sony Xperia E1

Sony

Ако бараме терминал од добро позната и призната марка, можеме да го набавиме ова Sony Xperia E1 за цена далеку под 100 евра. Како што обично се случува кај уредите со оваа цена монтирајте 4-инчен екран со резолуција од 800 × 480 пиксели.

Неговиот дизајн не е оној на високата класа на јапонската компанија, но има доста убава завршница и е постигната имајќи ја предвид цената за која можеме да ја однесеме дома.

Ова се главните карактеристики и спецификации на ова;

 • Процесор: Snapdragon 200 на 1,2GHz
 • RAM меморија: 512 MB
 • Екран: 4 инчен 800 x 480 пиксели TFT екран
 • Батерија: 1750 mAh
 • Складирање: 4 GB внатрешна до 32 на microSD
 • Камера: 3MP со автоматски фокус и HDR
 • Андроид: 4.4 Киткат

Можете да го купите овој Sony Xperia E1 ТУКА.

Motorola Moto E (1-та генерација)

Моторола

Моторола Со еден од неговите мобилни уреди не можеше да ја пропушти оваа листа и е дека покрај тоа што се добри и убави, терминалите на компанијата што сега ги поседува Леново, тие обично се и ефтини. Пример е ова Moto E што можеме да го купиме за помалку од 100 евра без никаков проблем во скоро која било продавница, било да е дигитална или физичка.

За разлика од другите терминали што можеме да ги видиме на оваа листа ова Мото Е „извади глава“ со доста извонредни спецификации да биде терминал од таканаречениот опсег на влез.

Подолу можете целосно да ги разгледате сите негови карактеристики и спецификации;

 • Процесор: Snapdragon 200 на 1,2GHz
 • RAM: 1GB
 • Екран: 4,3 инчи со резолуција 540 x 960 пиксели
 • Батерија: 1980 mAh
 • Складирање: 4 GB може да се прошири до 32 GB преку microSD
 • Камера: 5MP заден
 • Андроид: 4.4.4 KitKat и ажурирање на Android Lollipop 5.0

Може да го купите овој Motorola Moto E (1-та генерација) ТУКА.

BQ Aquaris 4

BQ

Повеќето терминали кои Шпанска компанија BQ има на пазарот може да се пофали дека има прилично ниска цена. Сепак, ова не значи дека тие ни нудат многу лоши спецификации. Јасен пример за ова е ова Акварис 4 дека можеме да добиеме за многу малку пари, иако ќе мора добро да бараме за да ги најдеме бидејќи најнормалното во последно време е да ја пронајдеме верзијата 4G што е на пазарот веќе некое време и која можеме да ја купиме за цена што надминува 100 евра, иако не многу.

Следно ќе ги разгледаме главните карактеристики и спецификации на овој Aquaris 4.

 • Процесор: Cortex A9 Dual Core до 1 GHz
 • RAM: 1GB
 • Екран: IPS од 4 инчи со резолуција од 480 x 800 px. 233 HDPI
 • Батерија: 1500 mAh
 • Складирање: 12 GB (4 GB внатрешна и 8 за microSD класа 10)
 • Камера: 5MP заден и VGA напред
 • Андроид: 4.1 JellyBean

Doogee DG580

Doogee DG580

Од сите паметни телефони што сте можеле да ги видите на оваа листа, можеби ова Doogee DG580 бидете најдобри од сите и оние со најмоќни карактеристики и спецификации. Без сомнение, за помалку од 100 евра ќе биде тешко да се најде подобар мобилен уред од овој. За жал, овој терминал има хендикеп дека нема да можеме да го купиме на повеќе или помалку директен начин и ќе мора да го сториме тоа преку кинески продавници, што малку ги комплицира работите и понекогаш ја зголемува крајната цена.

на главните спецификации на овој Doogee DG580 се следниве;

 • Процесор: Mediatek MTK6582 на 1.3GHz
 • RAM: 1GB
 • Екран: 5.5 инчи qHD
 • Батерија: 2500 mAh
 • Складирање: 8 GB може да се прошири преку microSD картичка
 • Камера: 8 мегапиксели одзади и напред
 • Андроид: 4.4 КитКат

Може да го купите овој Doogee DG580 ТУКА.

Cubot S168

Cubot S168

Можеби е најмалку познат мобилен уред на списокот, но ова Cubot S168 тоа е еден од оние што можат да ви ја извадат главата благодарение на неговите интересни спецификации. Благодарение на пристигнувањето на другите терминали на пазарот, неговата цена е многу намалена во последно време, што го сместува како одлична опција под 100 евра.

Ова се неговите главни карактеристики и спецификации;

 • Процесор:  MTK6572A
 • RAM: 1GB
 • Екран: 5 инчи со резолуција од 960 x 540
 • Батерија: 1900 mAh
 • Складирање: 8 GB може да се прошири преку microSD картичка
 • Камера: 8 мегапиксели со LED блиц
 • Андроид: 4.4 КитКат

Една од работите што не можеме да не ја истакнеме е неговиот дизајн, кој е многу успешен. и тоа потсетува на другите врвни терминали на пазарот, иако да, материјалите што се користат за градба не се многу слични.

Може да го купите овој Cubot S168 ТУКА.

Ова е нашата листа со 7 мобилни уреди што можеме да ги купиме за помалку од 100 евра, некои дури и за многу помалку од 100 евра. Сепак, не можеме да се збогуваме без да кажеме дека и покрај фактот дека „само“ направивме простор за 7 терминали, има десетици паметни телефони кои денес се продаваат за помалку од 100 евра. Постојат многу кинески брендови кои ни нудат уреди по многу ниски цени, па дури и со малку среќа и изгледаат добро, можеби ќе можеме да најдеме мобилни телефони, малку стари, но со одличен квалитет по скандалски цени.

Што мислите, кој е најдобриот паметен телефон од оваа листа на мобилни уреди што можеме да го купиме за помалку од 100 евра?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.