Sony Xperia Z3 и многу други паметни телефони ќе останат без Android 7.0 Nougat

Андроид

Гугл веќе официјално ја лансираше новата верзија на оперативниот систем Андроид, позната како Нугат, што е седма од колку што видовме откако овој софтвер е лансиран за прв пат. Во текот на последните денови дознавме за плановите за ажурирање на некои производители, кои како и секогаш ќе бидат доста бавни, а исто така започнавме да знаеме дека Мобилните уреди или таблетите нема да ја добијат својата храна 7.0 Нугат за Android XNUMX во секое време.

Списокот на уреди кои нема да можат да се ажурираат на новата верзија на Андроид е долг, но сепак, од сето тоа список, еден терминал привлекува внимание далеку над останатите и тоа ќе ни овозможи да објасниме многу работи. Зборуваме за Sony Xperia Z3, кој ги доби првите четири прегледи на програмерите и конечно ќе остане без да ја добие конечната верзија на Android Nougat. Toе ги знаеме причините во овој напис, кои ќе бидат откриени и ќе ни овозможат да знаеме многу други терминали кои исто така нема да можат да се ажурираат на најновата верзија на оперативниот систем на Google.

Кои се причините зошто Sony Xperia Z3 нема да добие Android Nougat?

Sony

Во моментов не се познати официјални причини за не-ажурирање на Sony Xperioa Z3 на Android 7.0 Nougat, даден од Sony, но она што го знаеме се причините наведени од Ола Олсон и Зинго Андерсен, модератори на концептот проект за иницијатива на Sony за Android, што служи за извршување подобрувања во Sony Xperia Z3 и Xperia Z3 Compact врз основа на мислењето на корисниците.

Овие причини се поврзани главно со техничкиот дел и со правниот дел. И тоа е дека и Sony Xperia Z3 и Sony Xperia Z3 Compact монтираат процесор внатре Qualcomm Snapdragon 801, кој повеќе не е официјално поддржан од Android AOSP, така што не исполнува важен дел од условите за да може официјално да се ажурира на новата верзија на Android.

Ако ги погледнеме другите терминали на пазарот, откривме дека добар број уреди монтираат и Qualcomm Snapdragon 801 и 800 процесор, исто така, погодени. Во оваа листа на паметни телефони го наоѓаме следново; Lenovo ZUK Z1, OnePlus X, Xiaomi Mi Note, ZTE Axon и ZTE Grand S3.

Потеклото на проблемот

Како што прочитавте, кој било уред со процесор Qualcomm Snapdragon 801 или Qualcomm Snapdragon 800 нема да може официјално да добие Android 7.0 Nougat и драјверите потребни за овие два процесори да работат со новата верзија на Android се отстранети од системот. Ова нема да значи дека не можете да го примате новиот софтвер на дополнителен официјален начин, бидејќи секој корисник може да ги стави тие двигатели на повеќе или помалку едноставен начин, но ве остава без можност официјално да добиете Android 7.0.

Проблемот е во тоа што не е сè толку едноставно како што изгледа, а тоа е дека ако не требаше повеќе од вклучување на неколку драјвери, секој производител би можел да ги вметне, правејќи модификации како оние што ги прават во нивните ROM-ови. Сепак, треба да се исполнат голем број услови за да се донесе Android 7.0 на мобилен уред или таблет.

Секој производител што сака да има пристап до Google Aps, една од одличните одлики на Android, е дека мора да биде во согласност со условите на Google CTS. Овие се приближно барања, некои од нив технички, што секој уред мора да ги исполни за да може да пристапи до Google Aps.

Андроид

Покрај тоа, Google исто така бара уредите да бидат компатибилен со OpenGL ES 3.1 или графички API на Vulkan. Поврзувајќи ги точките, доаѓаме до графичките графички процесори кои не се компатибилни со графичките API и меѓу кои го наоѓаме целото семејство Adreno 300, Mali-400 или Mediatek, што ни остава долг список на терминали што денес целосно ќе го добиеа ажурирањето на Android 7.0 Нугат.

Понатаму, семејството Адрено 300 не поддржува OpenGL 3.1 поради технички ограничувања, додека семејството Мали-400 поддржува само OpenGL 2.0.

Тука ви го покажуваме издолженото список на мобилни уреди што денес не ги исполнуваат барањата што ги бара Google и затоа не може да се ажурираат на новиот Android 7.0 Nougat;

 • Самсунг: Galaxy J Max, Galaxy J2 (2016), Galaxy J2 Pro (2016), Galaxy J3 (2016), Galaxy Tab J, Galaxy J1, Galaxy K1 Nxt, Galaxy J1 (2016), Galaxy J5, Galaxy J5 (2016), Galaxy A3 (2016), Galaxy On7, Galaxy On7 Pro, Galaxy E5, Galaxy Grand Max, Galaxy S4 mini
 • Bq: Aquaris X5, Aquaris E5s
 • Асус: Zenfone Max, Zenfone 2 Laser, Zenfone Go, во живо
 • Моторола: Мото Г (3-та генерација), Мото Е (2-ри генерал), Мото Г4 Плеј, Мото Г (2-ри генерат, 4Г)
 • Xiaomi: Redmi 2, Redmi 2 Prime, Redmi 2 Pro, Redmi Note Prime, Mi Note
 • Леново: ZUK Z1, A6000, A6000 Plus, A6010, A6010 Plus, Phab, A1000, A5000, Vibe A, A1900
 • OnePlus: OnePlus X
 • LG: K10, G4 Stylus, Stylus 2, X Screen, X Style, K7, K4, Leon, G Stylo, Stylo 2, Spirit, G4c, Zero, K3, AKA, Tribute 2, Joy, K7, Magna, K5, Ray
 • Huawei: Y6, Y625. Y635, SnapTo, P8 Lite, Y5II, Y3II, Honor 4C, Honor 5A, Y360, Honor Bee, Ascend Y540
 • Алкател: Pixi 4 (6) Pixi 4 (4), Pixi 3 (5.5), Pixi 3 (4.5), Pixi 3 (3.5), Pixi 3 (4), Поп 4, Поп Starвезда, Идол 3 (4.7), Fierce XL, Оди играј
 • Acer: Течни Z220, Течни Z320, Течни Z330, Течни Z520, Течни кора од лимон
 • Sony: Xperia E4, Xperia Z3, Xperia Z3 Compact

(Црна) иднина на Android 7.0 Nougat

Андроид 7.0

Нема сомнение дека иднината изгледа многу црна за Android 7.0 Nougat, по тешките барања што ги бара Google од производителите и нивните уреди. Ако гигантот за пребарување не бара решение за овие проблеми за кои разговаравме вкупно, вкупно 432 различни терминали нема да добијат Android Nougat, официјално претставено во текот на 2015 и 2016 година.

Зборуваме дека скоро 50% од паметните телефони претставени во последно време нема да ја добијат новата верзија на Android, иако повеќето од овие уреди се од среден опсег или од ниска класа.

Дали вашиот мобилен уред е на списокот со терминали за Android што нема да ја добијат новата верзија на оперативниот систем развиена од Google?.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Брајан dijo

  исто така HTC One M8 ќе остане ако Нугат: '(