Ова се паметните телефони што ќе бидат ажурирани на Android 7.0 Nougat

Андроид

Минатата недела Гугл го откри името на новата верзија на Андроид, која е на пазарот веќе неколку недели како тест верзија. По многу шпекулации официјалното име на Android 7.0, до сега познат како Android N, ќе биде Android Nougat, дека многу скоро конечната верзија ќе биде достапна за голем број на корисници.

Официјалното крштевање на секоја од верзиите со Android е почетен пиштол за сите производители да започнат да работат на ажурирање на своите мобилни уреди. Во моментов никој не се осмели да даде одреден датум, но има неколку производители кои веќе се обврзаа да го направат ажурирањето порано отколку подоцна. Времето на чекање за пристигнување на новиот оперативен систем до уредите од различни производители ќе се разликува многу. Некои од нив официјално го потврдија својот патоказ официјално, а засега други чудно молчат.

Во моментов денес ќе ви го покажеме список на производители кои го најавија ажурирањето на Android Nougat 7.0, како и паметните телефони што ќе го добијат новиот софтвер. Само 3 компании официјално ги потврдија своите планови, останатите молчат, иако се надеваме дека како одминуваат деновите, најважните производители на пазарот на мобилни телефони ќе проговорат и ќе ги откријат своите планови.

Google

Google

Како може да биде поинаку Мобилните уреди на Гугл први ќе добијат ажурирање на Андроид 7.0 Нугат, како и со сите нови верзии на Android. Доколку имате доволно среќа да имате уред од гигантот за пребарување, многу скоро ќе можете да уживате во новата верзија на Android.

Исто така, ако имате храброст или повеќе го кажавте потребното знаење, можете да ја инсталирате бета-верзијата на Android Nougat на вашиот терминал со која можете да ги тестирате вестите за оваа нова верзија, како и новите функции и опции што ги вклучува.

Тука ви го покажуваме паметни телефони со заптивка на Google кои сигурно ќе добијат Android 7.0 Nougat официјално;

 • Nexus 6
 • Nexus 5X
 • Nexus 6P
 • Google Pixel
 • Google Pixel XL
 • Nexus плеер
 • Nexus 9
 • Nexus 9G

На оваа листа сигурно многумина ја промашуваат Nexus 5, што според најновите гласини е повеќе од можно дека нема да го добиете ова ажурирање, што несомнено ќе биде многу лоша вест за многуте корисници кои сè уште го имаат овој уред во нивна сопственост.

Моторола-Леново

Моторола

Во негово време Моторола, сега во сопственост на Леново, му припаѓаше на Гугл, кој се чини дека отсекогаш му даваше необична привилегија да може брзо да ги прима новите верзии на оперативниот систем Андроид што гигантот за пребарување ги лансира на пазарот.

Внатрешен документ на компанијата го откри списокот на уреди кои ќе бидат ажурирани на Android 7.0 Nougat, иако да, во моментот како што се случува со другите производители, немаме датум, дури ни индикативен. Секако, во моментот оваа информација што протече не е официјално потврдена од Motorola.

Ова е список на паметни телефони кои безбедно ќе се ажурираат на Android 7.0, и на кој може да се додаде некој друг уред;

 • Мото G4
 • Мото G4 Плус
 • Мото G4 Игра
 • Moto X Pure Edition
 • Мото Х Стил
 • Мото Х игра
 • Moto G (3-та генерација)
 • Moto X Force
 • DROID Turbo 2
 • DROID Turbo Maxx 2
 • Moto G Turbo Edition (3-та генерација)
 • Moto G Turbo (издание на Вират Коли)

HTC

HTC Секогаш е еден од првите производители што го потврдуваат списокот на мобилни уреди што ќе се ажурираат на новата верзија на Android што е официјално потврдена. Во оваа пригода, тајванците не постапија на поинаков начин и веќе ја имаме официјалната листа на паметни телефони што ќе бидат ажурирани во Нугат, објавена преку различните социјални мрежи на компанијата.

Секако, оваа листа што ќе ви ја покажеме подолу е да замислите дека ќе расте, бидејќи во моментот е составена само од 3 терминали, кои се очигледно премалку за компанија како HTC.

 • HTC 10
 • HTC One A9
 • HTC Еден M9

Овде го завршуваме прегледот на производителите кои официјално, или преку протекување, веќе ги потврдија мобилните уреди кои првично ќе бидат ажурирани на новиот Android 7.0 Nougat и започнуваме со останатите производители кои не потврдија ништо во моментот.

Samsung

Samsung

Samsung а ажурирањата на новите верзии на Андроид се многу помалку брзи, па се очекува на новиот Андроид Нугат да му треба време да стигне до различните мобилни уреди на јужнокорејската компанија.

Според гласините, новата верзија на Андроид ќе стигне до сегашните предводници на компанијата и Би ги изоставил Galaxy S5 и Galaxy Note 3. Од овие терминали наваму и сè додека се во т.н. среден или висок опсег, тие треба да се ажурираат на новиот Android 7.0

Ако имате паметен телефон Самсунг во моментот, треба да почекате да се потврди списокот на уреди и да можете да знаете дали е вклучен и оној што го имате во моментов.

OnePlus

OnePlus 3

Еден од производителите што ги објави своите планови за надградба на Android 7.0 Nougat во последно време е OnePlus, кој и покрај тоа што има малку терминали на пазарот, вложува големи напори да ги направи важни и пред сè да ги ажурира.

Тука ви го покажуваме мобилните уреди со печат на OnePlus да се ажурираат, практично веднаш;

 • OnePlus 3
 • OnePlus 3T

LG

LG G5

Веќе некое време LG Тој е еден од водечките производители кога станува збор за ажурирања на Андроид и без да одам понатаму, LG G4 беше првиот паметен телефон кој се ажурираше на Android Marshmallow (Nexus настрана). Скоро сигурно, и иако за момент немаме никакви официјални информации, Мобилните уреди на LG ќе бидат меѓу првите што ќе го добијат новиот Android 7.0 Nougat.

На оваа листа треба да ги најдеме LG G5, LG G4 и LG V10 со целосна безбедност. Ако работите се одвиваат како што треба, повеќе од веројатно е дека оваа листа е многу поширока, иако за да откриеме ќе треба да почекаме LG официјално да ги потврди паметните телефони што ќе ги ажурира.

Во моментов LG веќе потврди дека ќе го добијат Android 7.0 Nougat LG G5, и неодамна претставениот LG V20, кој веќе го има инсталирано во него природно.

Huawei

Huawei P9

Huawei Денес е еден од најважните производители на тековниот пазар на мобилни телефони и секако ќе ажурира неколку свои мобилни уреди на Android 7.0 Nougat. Сепак, во моментот немаме официјален список на терминали, иако бевме во можност да знаеме дека некои од нив можеби нема да го добијат ажурирањето преку ОТА, како и обично и пред се удобно, мора да рачно се ажурираат со преземање на РОМ.

Веројатно, Huawei P9 во неговите различни верзии, Huawei Mate S, Huawei Mate 8 и Huawei P8 ќе бидат некои од терминалите што не го пропуштаат состанокот со ажурирањето, иако за да го потврдиме ќе мора да почекаме кинескиот производител да се произнесе.

Huawei и Honor не се едни од најбрзите производители што ги ажурираа своите уреди, па доколку имате терминал од кинескиот производител, најдобро е да прифатите полесно бидејќи не веруваме во тоа веднаш или барем во исто време дека корисниците на LG или Motorola ќе можат да уживаат во новиот Android 7.0 Nougat на вашиот уред од кинескиот производител.

Sony

Sony

De Sony Може да кажеме дека е еден од ретките производители што ќе ги ажурира повеќето свои мобилни уреди што ги има во својот каталог. На пример, без да одам предалеку, јапонската компанија обезбеди сите паметни телефони на семејството Xperia Z и скоро целото семејство Xperia X и C да добијат Android Marshmallow. Треба да се замисли дека нешто слично се случува со новиот Android 7.0 Nougat, иако не знаеме колку време може да потрае пристигнувањето на ажурирањето.

Во последниве денови, некои терминали на јапонската компанија започнаа да ја добиваат својата храна за Нугат. Подолу ви ја покажуваме комплетната листа на уреди кои ќе ја добијат новата верзија на оперативниот систем Андроид;

 • Sony Xperia Z3 +
 • Sony Xperia Tablet Z4
 • Sony Xperia Z5
 • Sony Xperia Z5 компактен
 • Sony Xperia Z5 Premium
 • Sony Xperia X
 • Sony Xperia X компактен
 • Sony Xperia XA
 • Sony Xperia XA Ultra
 • Sony Xperia X перформанси
 • Sony Xperia XZ

BQ

BQ

Бидејќи Андроид 7.0 официјално се појави на пазарот Една од компаниите што работеше најинтензивно за ажурирање на своите терминали е шпанскиот BQ. Новата верзија на Андроид нема да биде достапна до првиот квартал од годинава, но веќе ја знаеме листата на паметни телефони што официјално ќе се ажурираат.

Следно ви ги покажуваме терминалите за BQ што ќе имаат Android 7.0 Nougat за многу кратко време;

 • BQ Aquaris U Plus
 • BQ Aquaris U
 • BQ Aquaris U Lite
 • BQ Aquaris 5X Plus
 • BQ Aquaris А 4.5
 • BQ Aquaris 5X
 • BQ Aquaris M5
 • BQ Aquaris M 5.5

BQ Aquaris U Plus

BQ Aquaris U

BQ Aquaris U Lite

BQ Aquaris 5X Plus

BQ Aquaris А 4.5

BQ Aquaris 5X

BQ Aquaris M5

BQ Aquaris M 5.5

Други производители

Веќе ги разгледавме плановите на некои од најважните производители во светот, но без сомнение многу други се присутни на пазарот, како на пр. Xiaomi, BQ o Енергија Систем. Засега, освен компаниите што ги покажавме, никој друг официјално не го потврди својот патоказ за ажурирање.

Во следните неколку дена или недели сигурно ќе запознаеме нови паметни телефони кои ќе бидат ажурирани на Android 7.0 Nougat и ќе можеме да ја прошириме оваа листа. Без оглед на мобилниот уред, чувајте ја оваа листа меѓу вашите омилени бидејќи тука ќе ги објавиме сите новости што се случуваат околу доаѓањето на новата верзија на Android на различните терминали на пазарот.

Дали вашиот паметен телефон е на официјалната листа на уреди што ќе се ажурираат на Android 7.0 Nougat?. Кажете ни во резервираниот простор за коментари на овој пост или преку една од социјалните мрежи во кои сме присутни и кажете ни што очекувате од новата верзија на мобилниот оперативен систем на Google што наскоро може да допре до вашиот мобилен уред


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мартен dijo

  Треба да биде компатибилен со Samsung S5

 2.   Rubén dijo

  Beе се ажурира за bq aquaris m5

бул (точно)