Panasonic Lumix GH5S, камера без огледало, видео од 4к и ISO од 51.200

И продолжуваме да зборуваме за вестите што овие денови се презентираат на CES што се одржува, уште една година, во Лас Вегас. Сега на ред е јапонскиот производител Panasonic, кој преку палетата Лумикс, успеа да извади важна ниша на пазарот. Најновиот модел што компанијата го претстави е GH5S, камера која ни нуди ISO ниво кое достигнува 51.200, без да има продолжен ISO, благодарение на новиот сензор кој го интегрира овој нов модел на Panasonic. Сензорот што го вклучува GH5S Има резолуција од 10 mpx и е наменета за видео професионалци.

Според самата компанија, оваа камера ни нуди најголема чувствителност и квалитет на слика и видео од кој било друг модел од јапонската компанија. На формати за снимање и / или снимање што ни ги нуди: 4: 3, 17: 9, 16: 9 и 3: 2 со што се прилагодуваме на сите резолуции што можеби им се потребни на видео професионалците во одреден момент. Покрај тоа, тој ни нуди поддршка за 14-битно RAW заедно со технологијата Dual Native ISO што се користи за елиминирање на бучавата.

Во однос на резолуцијата на снимањето, GH5S ни нуди поддршка за снимање во 4k на 60 fps, снимање во 4k на 30 fps 4: 2: 2: 2: 10 бита и 4: 2: 0 8 бита 4k на 60 fps. Исто така, ни нуди снимање во 4: 2: 2: 2 10-битни 400 Mbps All-Intr Ain со 400 Mbps 4K 30p / 25p / 24p и 200 Mbps All-Intra во Full HD. Овој модел ни овозможува да снимаме и во 4k и во Full HD резолуција, без какви било ограничувања. Да снимаме во бавно движење, овој модел ни овозможува снимање во Full HD резолуција со 240 fps.

Што се однесува до хардверот, во внатрешноста на GH5S наоѓаме чип Bluetooth 4.1 и Wi-Fi врска 802.11ac. Надворешноста на комората е изработена од а Легура на магнезиум, е отпорна на прашина, како и на прскање и смрзнување. Ни нуди двоен слот за SD, приклучок HDMI тип А и USB-C врска. Системот за автоматско фокусирање, еден од најважните аспекти што треба да се разгледа, е ист како и претходниот модел, GH5, така што главната разлика со неговиот претходник се наоѓа во перформансите на фотоапаратот при слаба осветленост.

El Цената на GH5S ќе биде 2.499 американски долариsy се очекува да се појави на пазарот на крајот на февруари.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.