Coinbase ја блокира сметката на Викиликс

Coinbase

Големо ново назадување за Викиликс. Бидејќи сметката што ја имаат во Coibase е блокирана. Одлука што претставува огромен проблем за финансирање на веб-страницата. И, тоа може да донесе доста проблеми за платформата. Причината за блокирање и затворање на сметката е затоа што компанијата мора да се придржува до регулативата на Соединетите држави.

Од Министерството за финансии во Соединетите држави бара ниту една компанија да нема финансиски бизнис со Викиликс. Бидејќи последната беше посветена на филтрирање на многу чувствителни информации, како од владата, така и од амбасадите. Па така Coinbase се придржува до новата регулатива.

Како што се очекуваше, откако оваа блокада е официјализирана, Улијан Асанж ги повика социјалните мрежи корисниците да ја бојкотираат Coinbase. Барање што се чини дека нема најмал ефект. Но, тоа го истакнува големиот проблем за платформата.

Иако, блокирање на сметката на Викиликс не значи дека тие престануваат да прифаќаат или користат Bitcoin. Може да продолжите да ја користите крипто-валутата при трансфери на платформата анонимно. Проблемот е што Coinbase беше голема помош во поедноставувањето на овој процес.

Ова е уште еден проблем за Викиликс, кој со години ги тестираше сите видови решенија за да може да се одржи и да се финансира себе си. Иако не сите работат подеднакво добро. Пристигнувањето на криптовалутите беше можност за нив, што се чини дека им служи досега. Всушност, За Асанж се шушкаше дека има голема количина на Биткоин, толку многу што би можел да биде милионер.

Значи, крипто-валутите се нивниот главен извор на приход во последно време. Но, ако Асанж ги смени овие Bitcoins во пари, тој оди во регулатива на владата, токму она што сака да го избегне. Seeе видиме дали Викиликс најавува друг начин на финансирање по оваа блокада на Coinbase.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)