Вака Фејсбук сака да се избори со одмаздничкото порно на социјалната мрежа

Иако не е нов проблем, одмаздничкото порно и денес нема едноставно решение. Медиумите се објавуваат овој вид на содржина што треба да стават точка на овој вид содржина. Фејсбук, вообичаен медиум за објавување на ваков вид на содржина, започна тест во Австралија, тест што Особено е впечатливо за неговата методологија.

Решението на Фејсбук што започна да се нуди во Австралија е да испраќаме едни на други прикачени слики од сè што во одреден момент може да циркулира преку социјалната мрежа, преку Фејсбук Месинџер, така што социјалната мрежа забележете го дигиталниот потпис на овие фотографии и спречете го нивното објавување.

Логично, оваа нова услуга не ја заменува онаа што моментално ја нуди компанијата на Марк Цукерберг, кој, врз основа на поплаки на корисниците, ја отстранува сексуалната содржина, без разлика дали е согласна или не, но во повеќето случаи обично е предоцна, бидејќи сликите почнаа да кружат на Интернет и вкокошка што се случи е невозможно целосно да се отстрани од мрежата на мрежи.

Според Фејсбук, овој метод е итна мерка за оние кои сакаат проактивно да спречат споделување на нивните интимни фотографии без нивна согласност. Во моментов, овој метод е достапен само за сите оние корисници кои се регистрираат преку веб-страницата на австралискиот комесар за е-безбедност. Следно, од корисникот се бара да ги испрати сликите што сакате да ги блокирате преку Месинџер и комесарот ќе го извести Фејсбук дека сте се пријавиле на програмата и ќе добие дигитален хаш од тие слики, во ниту еден момент нема да имаат физички пристап до сликите, слики што ќе бидат избришани кога социјалната мрежа ќе го добие потписот на фотографијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.