Пенфлип, едноставен колаборативен уредувач на текст преку Интернет

Пенфлип

Penflip е интересна алтернатива што би можеле да ја користиме на Интернет, алатка што ќе ни помогне да разработиме едноставни текстови, нешто посложени документи, па дури и литература за да можеме да ги споделиме со одредена избрана публика.

Денес облакот стана еден од главните елементи за домаќин на кој било вид на информации, онаа што ја имаме како веб-апликација Пенфлип Може да биде одлична идеја да ги надополниме нашите активности во оваа средина. За да добиеме пристап до оваа услуга, сè што треба да сториме е да ги претплатиме нашите податоци за да отвориме сметка, што е целосно бесплатно.

Започнување со Penflip за уредување на нашите први документи во облакот

Како што споменавме претходно, за да бидеме дел од овој проект наречен Пенфлип и започнете да пишувате различни видови текстови (или напредна литература), ние само мораме регистрирајте ги нашите податоци за да добиете бесплатна сметка; Со оглед на тоа што во денешно време социјалните мрежи се раширија низ целата планета, можеби претплатата требаше да го разгледа овој аспект, бидејќи многу облачни услуги нудат можност за отворање на сметка со асоцирање со социјална мрежа, иста што може да биде Фејсбук, Твитер или Гугл+ Во секој случај, почитувајќи ги политиките на нејзиниот развивач, ќе предложиме да отвориме бесплатна сметка на оваа услуга.

Пенфлип 01

Откако ќе ги регистрираме нашите податоци преку соодветната форма на ПенфлипReceiveе добиеме е-пошта каде ќе бидете информирани за наведената претплата, не мора да кликнувате на некој вид врска за да ја потврдите; Во првиот прозорец (кој би станал добредојден) ќе најдеме 3 опции за избор, од кои се:

 • Започнете проект. Како што спомена неговиот развивач, во оваа област едно лице може да ги напише своите проекти, нешто што може да вклучува едноставен блог или специјализирани електронски книги.
 • Покани соработници. Можеме да испратиме и покани до луѓе кои работат на нашиот проект, кои исто така ќе имаат можност да го модифицираат она што го направивме, сето тоа со заедничка нијанса за општо добро.
 • Откријте проекти. Ова е многу интересна област, затоа што ако не знаеме како да започнеме проект Пенфлип Можеме да се обидеме да истражиме неколку други што веќе беа создадени претходно, за да служи како водич за она што ќе започнеме да го правиме тука.

Пенфлип 02

Круговите на кои можете да им се восхитувате кон левата страна на секој предлог се всушност мали кутии за активирање. Во оној што ја сугерира поканата за соработници, откако ќе се активира, ќе преминеме на друг табулатор на прелистувачот и конкретно, на нашиот профил на Твитер, каде што треба поставете алузивна порака за да можат да ги видат сите наши контакти и пријатели, предлагајќи да го искористат нашиот проект за да работат заедно на него.

Со кликнување на првата опција, ќе скокнеме на друг прозорец, каде ќе ни биде предложено да креираме едноставен и едноставен текстуален документ, или, исто така, нова книга со специјализирани информации; Во која било од овие 2 опции што ќе ги избереме, ќе имаме можност да ја контролираме приватноста на секој од проектите.

Пенфлип 03.1

Во која било од 2-те опции што ќе ги избереме, ќе ни биде прикажан истиот интерфејс, како содржина што можеме да ја интегрираме во секоја од нив, онаа што ќе ги разликува; кон десната страна се предлага мала странична лента, каде што ќе имаме можност за:

 • Уредете го нашиот проект.
 • Имајте преглед на тоа што правиме и добиваме.
 • Зачувајте го или зачувајте го проектот.
 • Споделете го проектот со нашите пријатели.
 • Сиво копче за затворање на проектот.

Пенфлип 04

Откако ќе го затвориме нашиот проект, ќе најдеме друг интерфејс, каде што ќе имаме можност да ги прегледаме сите оние на кои развивавме и работиме; од овој интерфејс можеме да отвориме кој било од оние што ги создадовме за да продолжиме да работиме на нив. Добар водич што можеме да го користиме од истиот овој интерфејс е во горната лента, каде што «Откријте» ќе ни помогне да ги разгледаме проектите на другите корисници на оваа услуга Пенфлип.

Повеќе информации - MediaFire Desktop, лесен начин да користите 10 GB во облакот

Веб - лиснато ливче


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.