Како да напишете на PDF

PDF

Датотеките во формат PDF се претворени според сопствени заслуги во стандарден формат за споделување на кој било вид документ, помеѓу компании, поединци и од јавни тела. Овој формат не само што ни овозможува да ги заштитиме документите за да избегнеме последователни изданија, туку исто така ни овозможува да ги заштитиме со лозинка до спречи неовластено лице да добие пристап.

Акронимот PDF се залага за Пренослив документ формат, тој првично беше создаден од развивачот на Фотошоп, Adobe, а од 2008 година стана отворен формат. Благодарение на ова, веќе не е потребно да инсталирате апликации за да можете да ги читате овие типови датотеки на кој било уред, било да е тоа компјутер, таблет или паметен телефон. Како и да е, ако сакаме пиши на PDF, работата е комплицирана и прилично, бидејќи не е толку едноставна како што може да изгледа.

Поврзана статија:
Како да креирате PDF документ

Форматот PDF е само за читање. Кога отвораме документ во овој формат, можеме само да го прочитаме. Не можеме во кое било време да ја уредиме нејзината содржина освен ако не користиме апликација дизајнирана за да го стори тоа. Покрај тоа, исто така е неопходно да се знае дали тој документ е заштитена со лозинка што спречува нејзино модифицирање. Во овие случаи, ние мора да искористиме и други дополнителни апликации што детално ги опишуваме подолу.

Напишете во PDF со Windows

Акробат Стандард DC

Напишете во PDF со Acrobat DC

Adobe не само што е креатор на овој формат, туку ја става на располагање и една од најдобрите алатки не само за да напишете во PDF, туку и да ги креирате и да додавате потписи на датотеки брзо и лесно. Исто така, ни овозможува да претвориме кој било вид документ во овој формат на најефикасен можен начин, нудејќи најдобра компресија почитување на максималниот квалитет на сликите вклучени во документот, доколку е во случајот.

Проблемот со оваа апликација е што за да ја користиме, мора да искористиме месечна претплата, претплата што започнува од 15 евра и која исто така има обврска да остане една година. Ако обично имате потреба да работите со овој вид датотеки, решението што го нуди Adobe е едно од најдобрите што можете моментално се најде на пазарот за платформата Виндоус.

Напишете во PDF со Mac

Акробат Про ДЦ

Верзијата Mac на софтверот на Adobe се нарекува Acrobat Pro DC, верзија која е исто така компатибилна со не само Windows, туку и со која било друга мобилна платформа, што е дополнителен плус ако не секогаш имаме на располагање десктоп или лаптоп компјутер за уредување на документи.

Како и со Acrobat Standard DC, за да можеме да ја користиме оваа апликација, ние мора да користиме услуга за месечна претплата што изнесува 18 евра месечно, со годишна обврска да останеме. И покрај тоа што сте една од најдобрите апликации за пишување во PDF, ако нема да го извлечете максимумот од тоа, Не е најдобрата опција со која располагаме.

PDF експерт

PDF Expert - напишете на PDF на Mac

Во рамките на екосистемот Mac, ја имаме на располагање апликацијата PDF Expert, апликација која, како Acrobat, ни овозможува да извршиме каква било работа за уредување на датотеки во PDF формат, или уредувајте текст, додавајте слики, создавајте форми, додавајте потписи ...

Главната предност што ни ја нуди оваа апликација во споредба со Acrobat на Adobe е тоа што за да ја искористиме мора да купиме лиценца, лиценца која има цена од 79,99 евра и тоаВи овозможува да ја користите апликацијата на 3 компјутери.

Со можност да ја користиме апликацијата на 3 компјутери, можеме да ги споделиме трошоците помеѓу уште две лица, така што крајната цена што би ја платиле за да ја искористиме оваа фантастична апликација, е 27 евра, нешто повеќе од месечните трошоци за претплата на Акробат.

оваа апликација е достапна преку Mac App Store 10 евра поскапо, затоа е препорачливо, застанете до вашата веб-страница за да го купите, ако сакаме да заштедиме пари, дури и ако не уживаме во предностите што ни ги нуди Mac App Store со поврзување на апликацијата со нашата сметка.

Поврзана статија:
Како да одите од PDF во JPG

Напишете во PDF со Android

Xodo PDF Reader & Editor

Xodo - Напишете во PDF документи на Андроид

Xodo е една од најдобрите апликации што во моментов можеме да ги најдеме во рамките на екосистемот Андроид пишува, уредува, додава слики, истакнува текст... или што друго ќе ми текне. Покрај тоа, тој ни нуди ноќен режим, идеален за кога треба да читаме при слаба осветленост. Отворените документи се организирани според јазичиња, што ни овозможува да работиме со повеќе од еден документ заедно, идеално ако сакаме да копираме содржина меѓу нив.

Xodo PDF Reader & Editor е достапен за преземање целосно бесплатно во Play Store и не ни нуди никаков вид реклами. Кога е достапно за преземање бесплатно и без реклами, ова е една од најдобрите апликации, ако не и најдобрата, бидејќи различните опции што се достапни во Play Store ни покажуваат реклами за да ни овозможат да ги користиме без да плаќаме само една.

Напишете во PDF со iOS

PDF експерт

PDF Expert - Напишете во PDF-датотеки на iPhone

PDF Expert не е достапен само за екосистемот macOS, туку е достапен и за мобилни уреди управувани од iOS. Всушност, Readdle, развивачот на оваа апликација, ја објави верзијата за iPhone и iPad пред тоа за Mac. PDF Expert Readle ни овозможува уредувајте PDF документи, додавајте слики, кријте информации, додавајте потписи, подвлекувајте текст, креирајте белешки, вметнете марки, спојувајте документи, па дури и пополнувајте формулари.

PDF Expert на Readdle има цена од 10,99 евра на App Store. Меѓутоа, ако сакаме да имаме можност да уредуваме датотеки во PDF формат, мора да ја искористиме и интегрираната набавка, набавка што има иста цена со апликацијата, односно 10,99 евра. За само 22 евра, на располагање имаме целосна апликација која практично нема на што да и завидува на верзијата Mac.

Поврзана статија:
Како да компресирате PDF за да заземе помалку простор

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.