Плаќањето со WhatsApp може да биде можно многу наскоро

WhatsApp

Плаќањата помеѓу корисниците на оваа апликација за пораки може да бидат следниот чекор по новиот емоџи што ќе пристигне во лето. Несомнено, апликацијата за пораки со врвно значење не престанува да ги изненадува корисниците, како за добри, така и за лоши работи, но во последно време ги става батериите, а особено на темата за ажурирање на апликациите, итн. Во овој случај тоа е нова опција што на апликацијата би и додале опција за вршење меѓубанкарски плаќања помеѓу клиенти на WhatsApp.

Ова, што во моментот ни изгледа нешто далечно, би можело да биде поблиско отколку што веруваме, а тоа е дека компанијата би била во преговори за преземање на овој чекор во Индија, каде во моментов имаат повеќе од 200 милиони активни корисници. Запомнете дека до денес WhatsApp има 1.200 милиони активни корисници и додавањето на овој начин на плаќање може да биде уште една интересна функција за неговите корисници благодарение на договорот што се чини дека го постигнаа со UPI, индиска влада поддржа систем за плаќање во банка, што може да биде достапен на апликацијата.

Преговорите продолжуваат во врска со ова и помина долго време откако Брајан Актон, еден од ко-основачите на WhatsApp, одржа состаноци со министерот за индустрија на Индија за да го претстави системот за плаќање помеѓу корисниците во Индија во рамките на апликацијата за пораки што сега припаѓа на Фејсбук. Се чини дека преговорите се исплатија и малку по малку се откриваат неколку интересни детали за оваа нова услуга. Во секој случај, она што го имаме на маса е функција што се очекува да пристигне на краток рок, да, зборуваме дека за околу 6 месеци тие би можеле да ја применат оваа опција во апликацијата, но не сме јасно колку долго би преземе за проширување на опцијата во други земји од плаќаат со WhatsApp.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.