Crunchyroll, платформа за гледање аниме на кој било уред

платформа за стриминг на аними во форма на crunchyroll
Јапонските анимациони филмови и серии уживаат голема популарност во последната деценија, благодарение на доаѓањето на мултимедија на Интернет, јапонската содржина се шири низ целиот свет, со различни решенија за нивно консумирање да се појавуваат на ист начин. Сега crunchyroll.com сака да се етаблира како платформа за стриминг аниме, со бесплатен модел со рекламирање и две други премиум опции без реклами и со повисок квалитет. Тој исто така нуди бесплатен 14-дневен пробен период од кој можете да имате корист.

3-те планови за претплата на платформата crunchyroll

Најверојатно, за да ги видите и разберете доблестите на оваа платформа, започнувате бесплатна претплата на crunchyroll, со ова ќе имате право на ограничен каталог на серии и ќе имате реклами во секое поглавје, рекламирањето може да скокне на почетокот или во средината на гледањето, во најчистиот стил на Youtube. Квалитетот на стриминг за бесплатната верзија е 480p, доволен квалитет за гледање аниме на Интернет.

Планот за премиум од 4,99 € месечно, ви дава можност за пристап до целиот каталог на платформата и најновите епизоди ќе бидат достапни само 1 час по нивната премиера во Јапонија. Очигледно нема да имаме досадно рекламирање и квалитетот на преносот оди до 720 и 1080pОвој модалитет исто така вклучува и техничка поддршка со приоритетен одговор и попусти во мрежната продавница кринчирол.

Конечно ја пронајдовме опцијата за претплата Premium + која за цена од 8.99 € месечно ни го нуди истото како и конвенционалната Premium претплата со некои додатоци, што јас искрено не ги препорачувам, бесплатна испорака само во САД, да може да учествувате во ексклузивни натпревари, премиум виртуелен знак и други атрибути со мала додадена вредност што ја прават разликата од 4 евра да не вреди.

Платформите на кои можам да ги видам и користам крцкавата пијалак

Платформите компатибилни со crunchyroll се многу, компанијата инвестираше во технологија и успеа да ги донесе своите апликации практично на сè што денес луѓето најмногу користат. Во прилог на компјутер, Mac или Linux преку прелистувачот, можеме да уживаме во содржината во Android, IOS, Windows Phone, Xbox 360, XBox One, Play Station 3, Play Station 4, Play Station Vita, Wii U, Chromecast, Apple TV и Roku Box. Одлична понуда за уживање во аниме на нашиот омилен уред.

каталог на кринчирол

Каталог на кринчирол

Каталогот со кринчирол, мора да признаеме дека е доста добар, неодамна се појавија и други платформи посветени на аниме, но тие не се толку силни како оваа, која беше посветена на купување лиценци, постигнување договори со неколку компании и добивање инвеститори како Отер Медиуми или ТВ Токио.

Тековниот каталог на crunchyroll има над 200 наслови, со преводи на повеќе јазици. Меѓу неговите редови можеме да најдеме популарни серии како Naruto Shippuden, Fairy Tail, The Testament of Sister New Devil, World Trigger, Mobile Suit GUNDAM Iron Blooded Orphans, Comet Lucifer, Hunter x Hunter или Ushio and Tora. и на веб-страницата можеме да го провериме распоредот за објавување, за да бидеме во тек со новостите.

Легитимноста на оваа аниме-платформа

Платформата работи во рамките на законитоста, бидејќи моментално crunchyroll се посвети на стекнување лиценци во различни земји и има поддршка од јапонски студија, издавачи и мрежи што ги штитат, Aniplex, Телевизиската мрежа Nippon, Kadokawa Pictures или Shueisha се некои од фирмите што придружувајте ги и поддржувајте ги. Ако серија е лиценцирана во вашата земја и Crunchyroll плати за лиценцата, можете да уживате во неа на платформата, ако, напротив, серијата не е лиценцирана, таа може да биде вклучена во каталогот се додека авторот се согласи.

Crunchyroll се појави во 2006 година и започна да се осврнува особено на работата на навивачките клубови, здруженија на луѓе кои преводуваат аниме на различни јазици како хоби. Во неговите први години од животот тој не го почитуваше законот и објавуваше содржини без да има законодавство, дури во 2010 година тој започна да ги легализира своите деловни активности и да ги отстрани од својата платформа сите видови содржини што не беа легални.

Фан-клубовите извршија задача надвор од законитоста, пофалена од многумина и критикувана од други. Надвор од оваа дискусија, голема заслуга мора да им се припише на овие заедници, на споделувањето на овие содржини низ целиот свет, инаку националните издавачи немаше да платат за нив и тие никогаш немаше да стигнат до нашите земји.

Уште еднаш, се бориме за претплатникот, Ваки и Нетфликс не се фокусираат на јапонската содржина што многумина ја сакаат, но тие исто така војуваат со своите северноамерикански серии. По битката против пиратеријата што се водеше минатата година во Шпанија, теренот сега е на една од неговите најповолни точки за платформи како што се кринчирол, даисуки, ВакиТВ или нетфликс да се обидат да бидат нашиот главен добавувач на забава. Несомнено е дека содржината треба да се плати, авторот треба да има корист, уредникот треба да заработи за живеење и со тоа можеме да ги наведеме сите професионалци вклучени во производствениот ланец на аниме. Но, корисниците сакаат универзална услуга по фер цена и се чини дека во оваа војна за содржината што неизбежно се приближува, ниту една од страните нема да има комплетен каталог.

Пристапете до платформата crunchyroll.com тука


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.