Playstation 4, добредојде со неизвесност

логото на Sony-PS4

Да почнеме од премисата дека презентацијата на Ps4 беше повеќе демонстрација на намера отколку сама демонстрација. Конференција која, сакајќи или не сакајќи, се чини дека заврши како а аперитивно, повеќе од почетник. Поглед на потенцијалот, социјалниот и техничкиот, на машината, така што, малку по малку, ќе се зафати и, пред сè, ќе ве натера да сакате повеќе.

Логично, тие немаше да ја вадат секоја игра и / или карактеристика на конзолата, но вистина е дека моето чувство кога го затворив стримингот беше да останам со сакаат повеќе. И, евентуално, ова се должеше на прекумерниот возбуда што беше создаден околу конференцијата и што, како и скоро секогаш, доведе до голем процент на разочарувања

Со малку перспектива Мислам дека Playstation 4 е на повеќе од правилен пат. Отпрвин, не падна во ниту една грешка од која најмногу стравуваше: контроли исто толку апсурдни и непотребни (потегот ќе биде присутен, но, мислам, секундарно), обидот да се претвори во мултимедијален центар и пречките за од втора рака, поврзана со потребната врска преку Интернет.

Но, исто така, по овој прв контакт, имав неколку сомнежи и неизвесности. Willе набројам, без ред и претпочитање, што најмногу ме загрижува.

Мандо

За жал, тие беа помалку од она што го очекував од Дуалшок, бидејќи верзија 2.0 оној што веќе го знаеме од Ps3, без дополнително разгорување. Факт е дека тој обновен допир е обезбеден од социјално копче за споделување видео, слики и други, и trackpad на кој, искрено, ми е тешко да замислам што на крај ќе му служи.

Мириса на потреба да ставите нешто чувствително на контролорот без да застанете премногу долго за да размислите каква механика за игра може да се извлече од неа. Да, тоа ќе биде добра алатка кога станува збор за навигација во менија и Интернет, веројатно, но сè уште не гледам можности за репродукција надвор од QTE или помали гестови. Додека користењето на копчето за споделување беше прикажано во длабочина, на допирната табла (не на екран на допир) не му беше дадена најмала важност.

Како и да е, оние се добредојдени со раширени раце нешто повеќе вдлабнати стапчиња и нешто поудобни предизвикувачи голо око. Се разбира, во однос на ергономијата, се чини дека и понатаму е далеку од контролорот Xbox 360.

Дуалшок-4-e1361447824716
социјална

Јас не се сметам себеси за некој лут или антисоцијален, но мислам дека нема да користам прекумерно на тоа да го правам тоа стриминг на моите игри или влегување во / влегување во други игри за да ми помогнат или помогнат. Јас мислам дека повеќе ќе ја искористам темата за споделување видео и слики од моите игри на социјалните мрежи, но сето ова не ме спречува да бидам додаток без премногу тежина за играч како мене.

Се надевав дека ќе биде јасно дека, конечно, ќе можеме да уживаме во групни разговори, без оглед на играта во која сме (групата на партијата Xbox, јасно) и истото со индивидуални разговори. Јас сум оптимист и мислам дека ништо од ова не беше прикажано затоа што се зема здраво за готово што, по генерација далеку зад мрежната комуникација, Сони ги отвори очите.

игри-ps4-лансирање-социјално вмрежување

Облак 

Инстантноста што ова може да и ја обезбеди на машината во аспекти како што се тестирање на одредени демо-снимки и / или игри, ми се чини нешто одлично, како и повеќе од потребно со оглед на позадината на Ps3 (исто со тие ажурирања и преземања во позадина, многу неопходни).

Но, и ова и можноста за користење на нашите игри на Плејстејшн 4 на ПСВита мислам дека ќе биде потребна врска (барем брзина на поставување) доста висока и дека, за жал, во Шпанија, воопшто, не е достапна. Неколку луѓе што ги познавам со повеќе од 1 или 2 МБ прикачување, вистината е многу повеќе оние што се под овие бројки. Дали играта во облак и одликите поврзани со нашите врски ќе бидат одржливи?

написот_ ширина_широко-оддалечена игра

Игри

Јас сум еден од оние кои сметаат дека нема причина да се покажуваат работи во тешка категорија како Непослушен куче или Санта Моника. Тоа ќе заврши, а јас лично би сакал и двете студија да си го одвојат времето и да не брзаат со своите први проекти.

Стравот или неизвесноста што ја имам во овој поглед е од транзиција. Можев да прочитам дека од Сони тие не гледаат никаква транзиција, ако не и дека Ps3 и Ps4 ќе бидат два екосистема што ќе коегзистираат. Не мислам дека е воопшто лошо, но се грижам дека ова негативно ќе влијае на квалитетот на споделените наслови. Ова може да резултира само во губење на амбицијата и моќта кон преносливоста на малата сестра.

Сето ова не е ништо повеќе од едноставни шпекулации кои, замислувам, ќе бидат решени со месеци. Сега, гејмери, немаме друг избор освен да уживаме и да гриземе нокти додека со нетрпение очекуваме еден од најперспективните Е3 во историјата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.