Кој беше големиот победник на Светскиот мобилен конгрес?

MWC 2017

Само неколку дена по завршувањето на Светскиот мобилен конгрес, и иако мамурлакот од неколку дена со голем интензитет трае,момент да се започне со извлекување заклучоци од сите новости видени на настанот. И за ова, кој подобар начин отколку да се разјаснат Кој беше големиот победник на Светскиот мобилен конгрес? Како што можете да си замислите, одговорот е многу комплициран и уште повеќе кога многу од уредите што беа претставени во градот Барселона не се достапни на пазарот, но ние дефинитивно ќе се обидеме.

Многу беа уредите што ги видовме на MWC, иако далеку над сите може да кажеме дека LG G6, На Huawei P10 во двете верзии во кои можевме да ги видиме, Galaxy Tab S3 и Galaxy Book или новата Nokia 3310. Во Барселона можевме да видиме многу други уреди, од сите видови, иако повеќето поминаа незабележани од пошироката јавност, а ние скоро би можеле да кажат дека дури и нас, и дека, се разбира, тие нема да можат да се издигнат со титулата голем победник на Светскиот мобилен конгрес.

LG го поставува темпото со LG G6

LG G6

Еден од мобилните уреди што најмногу го привлече нашето внимание беше LG G6, тоа по чекор назад што претпоставуваше дека LG G5 Се чини дека тој ќе биде објавен на пазарот подготвен да стори сé и особено да го засени iPhone 7 и особено Samsung Galaxy S8 кој официјално ќе биде претставен на 29 март во Newујорк.

Неговиот огромен екран со скоро никакви рамки, камерата со огромен квалитет и дизајнот во целина од најатрактивните се некои од неговите предности. Покрај тоа, цената со која ќе биде објавен на пазарот, нешто под кој било паметен телефон од т.н. палета од високата класа, го прави одличен кандидат да биде најдобриот терминал на годината, иако сè уште имаме година многу презентации на нови мобилни уреди.

 

Нокиа 3310, враќање во минатото

Nokia

Нокиа е повторно на пазарот за мобилни телефони, со нови паметни телефони со оперативен систем Андроид и со различни спецификации, насочени кон секоја од опсезите на пазарот, и исто така со обновување на легендарната Нокиа 3310, што сите или скоро сите ја имавме во одреден момент во нашите животи не многу одамна.

El нова Нокиа 3310 Доживеа неколку важни промени во однос на неговиот дизајн, но совршено ќе функционира како втор терминал, нудејќи ни можност за воспоставување повици, примање пораки и како да не ја играме митската игра со змија, која е малку променета во однос на оригиналната верзија. Неговата цена исто така ќе биде најинтересна и е дека за 49 евра можеме да го имаме и да уживаме во овој мобилен уред. За повеќето збунети, се сеќаваме дека овој уред нема да има инсталиран оперативен систем Андроид внатре и дека поради оваа причина и многу други работи ќе биде невозможно да се користи како главен паметен телефон.

Huawei P10, пресврт на веќе виденото

Huawei P10

Годинашниот MWC ќе остане запаметен по враќањето на Nokia на пазарот на мобилни телефони, но и по официјалното претставување на новиот Huawei P10, нов терминал од кинескиот производител, што претставува пресврт кон веќе виденото и тоа многу личи на Huawei P9 што веќе беше достапно на пазарот.

Huawei денес е еден од најдобрите производители на пазарот и исто така една од највисоките продажби. Овој Huawei P10 несомнено ќе биде бестселер, иако многумина од нас ја промашуваат необичната новина. И тоа е дека ако ги ставите последните два предводници на Huawei лице во лице со разликите со многу малку.

Кој беше големиот победник на Светскиот мобилен конгрес?

Одговорот на ова прашање е едноставно мислење, кое може да биде различно за секој од нас кој го следел Светскиот конгрес на Mobilw. Во мојот случај Убеден сум дека голем победник на настанот што се одржа во градот Барселона е Нокиа, кој откако отсуствуваше некое време поради продажбата на одделот за мобилни телефони на „Мајкрософт“, се врати на пазарот за мобилни телефони и несомнено го стори тоа преку влезната врата.

Нокиа 3, Нокиа 5 и Нокиа 6 се неговите големи обложувалници за оваа и за оваа година Nokia 3310 Тоа е негово враќање во минатото, со кое сигурно ќе може да наплати илјадници единици на голем број места ширум светот, а гроздоберот е во мода.

Апсолутен победник е Нокиа, но без сомнение има многу други добитници од мал обем, меѓу кои би го сместил LG, кој успеа да се измисли повторно по LG G5 и да развие паметен телефон со многу добар аспект и ветувачка иднина. Energy Sistem со својот Energy Phone Pro 3, Huawei со својот P10 или Sony кои повторно ќе пробаат со интересна колекција на нови мобилни уреди.

Светскиот мобилен конгрес за 2017 година е веќе историја, и за историјата веројатно ќе остане враќање на сцената на Nokia и презентација на Nokia 3310, иако не можеме да не заборавиме дека тоа беше нешто без кофеин MWC, особено поради отсуството на Samsung со својот Galaxy S8 и исто така поради недостаток на големи реклами или барем најава за некаков револуционерен уред што сите ќе не полуди. Сакале или не, пазарот на мобилни телефони станува монотон и без големи изненадувања и настанот што заврши пред неколку дена и се одржа во Барселона го следеше овој тренд.

Кој беше за вас големиот победник на последното издание на Светскиот мобилен конгрес?. Кажете ни го вашето мислење во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.