Водач за поврзан дом: Како да ги поставите вашите светла

Продолжуваме со нашата серија на водичи за да го направиме вашиот дом паметен. Одлучи да започне во тоа време со осветлување, бидејќи тоа е почетна точка за повеќето корисници кои одлучуваат да влезат во универзумот на поврзаниот дом. Во вториот дел од упатството за осветлување, сакаме да разговараме со вас за важноста на изборот на добар виртуелен асистент, како да ги конфигурирате вашите нови уреди за осветлување и на крајот да поставите интелигентен систем за осветлување што вреди. Останете со нас и дознајте како да го конфигурирате целиот ваш паметен систем за осветлување.

Поврзана статија:
Водач за поврзан дом: Избор на паметно осветлување

Прво: Изберете два виртуелни асистенти

Можеби ќе се запрашате зошто ве охрабрувам да изберете два виртуелни асистенти наместо двајца, бидејќи од едноставна причина, затоа што ако едниот не успее, можеме да продолжиме да го користиме другиот. Трите главни системи се: Алекса (Амазон), Google Home со Google Assistant и Apple HomeKit со Siri. Во нашиот случај, ние секогаш ќе ја препорачаме Алекса од неколку главни причини:

 • Тој е оној што нуди поевтини звучни производи и додатоци достапни на Амазон со многу понуди.
 • Компатибилен е со Android и iOS без никакви компликации.
 • Тој е оној што нуди најкомпатибилни уреди на пазарот.

И второ, препорачувам да користите и виртуелен асистент кој е присутен на вашиот мобилен уред, односно HomeKit во случај да имате iPhone или Google Home во случај да имате уреди со Android. Во овој случај, ние се определивме за Alexa на Amazon за домот независно и Apple HomeKit на нашите уреди. Ние го искористиме фактот дека имаме мноштво уреди за управување за сите вкусови и за сите цени во каталогот на Амазон и дека има и многу звучници од трети страни како што се Sonos, Energy Sistem и Ultimate Ears (меѓу другите) кои нудат компатибилност

Поврзување на светилки Зигби - Филипс Хуе

Во нашиот случај со Zigbee протоколот, ние се определивме за Philips Hue, кој заедно со своите безжични прекинувачи ја сочинуваат вообичаената конфигурација на нашите уреди. За да го натерате системот Hue да работи со Alexa Откако ќе го поврземе мостот со рутерот користејќи кабел RJ45, го правиме следново:

 1. Ние ја инсталираме апликацијата Philips Hue на нашиот уред и создаваме сметка.
 2. Ја отвораме апликацијата Алекса, ја инсталираме Philips Hue Skill и се најавуваме со истата сметка на Philips Hue.
 3. Автоматски кликнете на «+»> Додај уред и сите уреди додадени на нашиот мост ќе се појават.

Филипс Хуе

За да додадете уред на мостот Philips Hue:

 1. Влегуваме во апликацијата Philips Hue и одиме во Поставки.
 2. Кликнете на «Поставки за светло» и потоа на «Додај светло».
 3. Сијалиците што ги поврзавме во овој дел автоматски ќе се појават и ќе ни овозможат да го прилагодиме. Ако не се појави, можеме да кликнеме на „Додади сериски број“ и ќе видиме како во белата област на сијалицата има алфанумерички код помеѓу 5 и 6 карактери што автоматски ќе ја додаде сијалицата.
 4. Кога сијалицата трепка, тоа веќе покажува дека е откриена од мостот и дека е правилно поврзана со нашиот систем.

Поврзување на сијалицата Wi-Fi

Сијалиците за Wi-Fi се распаѓаат на свет. Вистина е дека ги препорачувам главно за „помошно“ осветлување, т.е. ЛЕД ленти или придружни ламби, сепак не се секогаш најлесно да се купат. Пресудна точка што треба да се земе предвид за стекнување на овие производи е софтверот, иако ние се фокусираме само на самиот уред, Важно е да се осигураме дека софтверот за управување со сијалицата е компатибилен со нашите виртуелни асистенти, односно Алекса и Google Home или Alexa и HomeKit.

Не станува збор само за вклучување, исклучување и дека тие се компатибилни, RGB сијалиците на пример може да имаат бројни опции како што се промени во боја или режим „свеќа“, накратко, добра апликација и добри ажурирања на софтвер се важни, за ова Ги препорачуваме оние на Lifx што многу ги анализиравме тука, како и оние на Xiaomi. Препорачуваме да поминете низ кој било од нашите прегледи на сијалиците Lifx за да видите колку е лесно да се инсталираат и да се додадат на различните виртуелен асистент или поврзани услуги за управување со домот.

Паметни прекинувачи, идеална алтернатива

Читател ни зборуваше за прекинувачи за Wi-Fi. На оваа веб-страница ги анализиравме и знаеме дека тие се идеална алтернатива, сепак, не стававме многу акцент од една главна причина: Тие бараат инсталација и електрично знаење. За да ги користиме овие прекинувачи што едноставно ги заменуваат традиционалните што ги имаме дома, мора да ги отстраниме оние што ги имаме, да ги вметнеме и правилно да ги поврземе со електричната мрежа. Ова обично има проблеми како што се прекинувачите, различните фази и секако електричниот ризик. Очигледно знаеме за оваа опција, ја анализиравме и ја препорачуваме, но разбираме дека на оние што ја избираат не им требаат упатства.

Поврзана статија:
Koogeek Smart Dimmer, го разгледавме овој прекинувач што е компатибилен HomeKit за да го направите вашиот дом паметен

Од своја страна, тие се најдобра опција бидејќи не бараат обнова, не зафаќаат простор и очигледно не се користат. Со овие прекинувачи ќе можете да управувате со кој било вид светилка, иако ако користиме LED осветлување важно е да имаат затемнувач или во спротивно ќе трепкаат и нема да можеме да го прилагодиме интензитетот на осветленоста. Постојат многу брендови кои ги нудат овие прекинувачи, па дури и едноставни адаптери за традиционалните, ние го препорачуваме Koogeek што е она што го тестиравме и знаеме во длабочина, компатибилно со Alexa, Google Home и секако Apple HomeKit.

Нашата препорака

Како што можете да видите, нашата препорака е прво да бидеме јасни за тоа каков тип на виртуелен асистент. Добрата работа кај Алекса е што имаме Sonos и други брендови со кои можеме целосно да го интегрираме виртуелниот асистент. Тогаш, ако планирате да ја направите целата куќа, можете да се одлучите за паметни прекинувачи ако имате минимално познавање на електрична енергија или системот на Philips Hue или Ikea Tradfri. Покрај тоа, сијалиците за WiFi можат да ви помогнат при помошно осветлување со ниска цена на аквизиција и мала конфигурација. Се надеваме дека успеавме да ви помогнеме и ве потсетуваме дека наскоро ќе ви покажеме кои се нашите препораки за паметни додатоци за дома, како што се правосмукалки, звучници, завеси и многу повеќе.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.