Surface Go: алтернатива на iPad со Windows 10 и за скоро иста цена

Од претставувањето на првиот модел на iPad, уште во 2010 година, компанијата со седиште во Купертино секогаш го означуваше патот напред кон овој екосистем, екосистем кој имаше подеми и падови заради ниската стапка на обновување од страна на корисниците. Иако Apple во последните години вклучи нови функции во верзијата на iOS за iPad, ова е продолжува да нуди голем број ограничувања.

Microsoft исто така создаде нов екосистем на таблети, но за разлика од моделот на Apple, ова се управувана од целосна верзија на Виндоус, што им овозможува на корисниците удобно да го носат својот таблет каде и да сакаат, имајќи пристап до секаков вид апликација што им е потребна, без прибегнување кон апликации што се носат на таблет, како што е случајот со iPad. Но, тоа беше надвор од цената.

Компанијата со седиште во Редмон штотуку претстави што може да биде многу валидна алтернатива за сите оние корисници кои бараат разноврсна, ефтина таблета со целосна верзија на Виндоус 10. Зборуваме за Surface Go. Surface Go е таблет на 10 инчи, со димензии 243,8 х 175,2 и 7,6 милиметри и тежина од 544 грама. Ако ја додадеме кутија за тастатура Type Cover, тежината се зголемува на 771 грам.

Спецификации за Surface Go

Surface Go ни нуди а читач на картички microSD, приклучок за слушалки и USB-C приклучок. Внатре, Виндоус ни нуди две различни конфигурации во однос на верзијата на оперативниот систем: Windows 10 Home со S режим и Windows 10 Pro со S режим. Виндоус С е верзија на Виндоус што ви овозможува да инсталирате апликации што се достапни во продавницата за апликации на Мајкрософт, иако можеме оневозможи овој режим да го претвори уредот во компјутер за да го користи и да може да инсталира било која апликација.

Што се однесува до техничките спецификации, со Surface Pro управува процесор Intel Pentium Gold 4415Y 1,6 GHz. Бидејќи е компјутер, неговата изведба може да варира во зависност од количината на RAM меморија што ќе ја најдеме внатре. Овој модел е достапен во Верзии на RAM и 4 GB. Во однос на складирањето, Microsoft ни нуди 8 модели: 3 GB eMMC, 64 GB SSD и 128 GB SSD.

Екранот, друг аспект што многу корисници го земаат предвид при купување таблет, ни нуди а 10-инчен панел со резолуција од 1.800 x 1.200 и сооднос на екранот од 3: 2. Според Мајкрософт, автономијата на Surface Go достигнува 9 часа, автономија што го става скоро на иста висина со Apple iPad.

Овој нов модел во рамките на опсегот Surface, е компатибилен со Surface Pen, вклучува а држач што може да се повлече одзади што ни овозможува да го поставиме во која било позиција. Површинското пенкало, како и Type Cover што вклучува trackpad, се продаваат одделно.

Цена и достапност на Surface Go

Мајкрософт ќе го објави Surface Go во продажба на 2 август Во САД и Шпанија, покрај другите земји, иако засега, само Wifi верзијата ќе биде достапна без LTE конекција, модел за кој компанијата изјави дека ќе се појави на пазарот во наредните месеци и чија цена сеуште не е биле откриени.

 • Surface Go со 4 GB RAM меморија и 64 GB простор за складирање eMMC со Windows Home S: 399 долари.
 • Surface Go со 4 GB RAM и 64 GB простор за складирање eMMC со Windows Pro S: 449 долари.
 • Surface Go со 8 GB RAM и 128 GB SSD меморија со Windows Home S: 549 долари.
 • Surface Go со 8 GB RAM и 128 GB SSD меморија со Windows Pro S: 599 долари.
 • Surface Go со 8 GB RAM и 256 GB SSD меморија со LTE конекција: чека да се потврди достапноста и цената.

Горенаведените цени сеn исклучиво за тимот. И Типот на капакот, површинското пенкало и глувчето се продаваат одделно. Цената на тастатурата варира помеѓу 99 и 129 долари. Цената на глувчето е 39 долари, а површинското пенкало е 99 долари.

Ние сме во истиот случај како и со iPad на Applд, каде во цената е вклучен само уредот и каде сите додатоци, капакот на тастатурата и Apple Pencil се продаваат независно по повисоки цени од оние што ги нуди Microsoft за овие додатоци.

Сите модели на Surface Go пристигнуваат на пазарот со Windows S, или во верзијата Home или во верзијата Pro. Оваа верзија ни нуди одредени ограничувања при инсталирање апликации надвор од продавницата на Microsoft, но ако видите дека имате потреба, можеме ажурирајте ја во нормална Home и Pro верзија целосно бесплатно.

Проширување на семејството Површина

Со лансирањето на Surface Go, Мајкрософт во моментов има 5 различни модели на пазарот во овој опсег, со што се потврдува дека го поминал курсот што требаше да следат пред неколку годиниИако се гледа стапката на раст на овој нов деловен модел, се чини дека чекањето вреди.

Уште еден доказ се најде во лансирањето на овој нов модел за покријте го пазарот на таблети, пазар каде што Surface Pro немаше што да прави поради неговите високи перформанси.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.