Податоците на Марк Цукерберг исто така влегоа во рацете на Кембриџ Аналитика

Дури и основачот на Фејсбук, Марк Цукерберг, не беше поштеден од кражба на лични податоци што подоцна беа продадени на Кембриџ аналитика. За време на појавувањето на Цукерберг на сослушувањето на Комитетот на Претставничкиот дом на Соединетите држави, самиот основач призна дека се продадени и неговите лични податоци.

На огромната листа на 87 милиони корисници на Фејсбук низ целиот свет Оние на кои им се украдени личните податоци се и извршен директор на социјалната мрежа. Имајќи предвид дека Цукерберг е еден од оние кои ставија „пост-ај“ на неговата компјутерска камера за да не го шпионираат, ова откритие го изненади во неговата изјава. 

На прашањето на претставникот на Комората Ана Ешо, за тоа дали меѓу неговите продадени се и неговите лични податоци, Цукерберг, тој одговори со јасно и кратко „Да“. Во оваа смисла, тој не даде дополнителни објаснувања за податоците што му биле украдени на профилот и не е познато дали е истиот кој погледнал на социјалната мрежа со активираната алатка за да открие дали е меѓу погодените.

Фејсбук дише, но сепак не крева глава

Вистина е дека по појавата на Цукерберг, извини се за огромното нарушување на безбедноста и објасни што се случи со Домот во акциите на САД малку пораснаа и акционерите фатија здив по неколку тешки денови, но проблемот е сè уште тука и не веруваме дека сето ова ќе се случи преку ноќ. наутро.

Главната одговорна е Александар Коган, професор на Универзитетот во Кембриџ, кој преку својата апликација да спроведе студија за корисниците на социјалната мрежа, доби лични податоци, а потоа ги продаде добиените информации, како последица на хаос. Во овој случај, шамарот за зглоб за Фејсбук е одличен и компанијата ги презема сите потребни мерки за да се спречи тоа да се повтори.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)