Подобри долари или криптовалути?

Криптовалути Тие одамна ја напуштија нишата на само curубопитност за да станат, по свое право, важен дел од глобалната економија во различни аспекти. Тие не само што беа ограничени на полето на заштеди или шпекулации, туку тие се важен адут што треба да се земе предвид во аспект подеднакво важен како и надворешна трговијаПретходно, тоа беше практично исклучиво зачувување на американската валута.

Предности на крипто-валутите како средство за плаќање во надворешната трговија

Една од предностите што најмногу ќе ги забележиме во нашите џебови е трансферот на крипто-валути има многу ниски провизии, или дури нема комисии во случај на некои специфични криптоси. Ова е затоа што за извршување на трансакцијата правиме без банки, бидејќи не ни треба никаков посредник. Небитна сума пари, бидејќи провизијата што субјектите обично ја наплатуваат при вршење меѓународен трансфер е многу голема.

Постојат експерти кои предвидуваат дека во иднина ќе можеме да плаќаме директно со нашиот е-Паричник (електронски паричник каде што ги чуваат корисниците на криптовалути) наместо да ги користат класичните кредитни картички. Гледајќи како крипто-валутите брзо заземаат позиции, не можеме да кажеме дека се фантастични фантазии, туку визија за блиска иднина со опции да станат реалност.

Криптовалутите јадат земјата од доларот

Иако е нешто срамежливо, јасно е дека парите што некаде се инвестираат во криптовалути се запираат да ги инвестираат, и иако пазарот на девизи сè уште е убедливо најголемиот пазар во светот, што се тргува со криптовалути веќе се движат околу 400.000 милијарди долари и продолжува да расте експоненцијално (не смееме да заборавиме дека пред само 10 години крипто-валути не постоеја, освен во умот на некој теоретичар).

Исто така, по постојан пад на 2018 година, мора да ја истакнеме добрата 2019 година што ја имаа крипто-валутите воопшто, истакнувајќи го биткоинот, кој иако се отвори во 2019 година под 4.000 долари, го достигна, кога го допревме екваторот од оваа година, 13.000 XNUMX долари. Сепак, далеку над она што го предвидоа неговите лошители, од кои многумина не гледаа во биткоинот повеќе од повеќекратниот економски меур што го трпат човечките суштества. Останатите големи компании, иако се над цената што ја имаа во јануари, досега не се однесуваат толку добро во втората половина на годината.

Тргување со криптовалути

За почеток, ќе кажеме дека не треба да го мешаме трговијата преку Договори за разлика (CFD за акроним на англиски јазик) со криптовалути, со трговија преку CFD со девизен курс или со самиот пазар на девизи, што е размена на валути што мора да се изврши, на пример, од голема компанија што работи во десетици земји, со соодветните национални валути.

Во девизен курс, луѓето заработуваат или губат пари во работењето со девизен курс, бидејќи нивната цена постојано се менува, така што идеалот е да ја купат валутата надолу и да ја продадат или да ја променат, кога е посилна, како што би направиле со кое било друго финансиско средство .

Но, тргувањето преку CFD со криптовалути, валути (девизен курс) или природни ресурси, е посложено и има предности и недостатоци, за кои ќе коментираме.

Најпрво, работиме со моќ, што значи дека ако на пример купиме CFD на средство за 1.000 долари и процентот на гаранција за транши е 10%, за да ја отвориме позицијата ќе треба да депонираме само 100 долари, но доколку цената на средството се движи против нас 20% ќе изгубиме 200 долари, двојно повеќе од депонираните пари и обратно, затоа се стремиме да заработиме или ризикуваме да изгубиме повеќе пари отколку што би резултирале само од нашата инвестиција.

Ова е затоа што при отворање позиција брокерот нè покрива со „заем“. Очигледно, ако ризикуваме пари, можеме да ги изгубиме, а губењето пари што тие ги „позајмиле“ значи ќе имаме стекнато долгови, покрај тоа што ги изгубија вложените пари.

Поради оваа причина, многу е важно пред да започнете со ваков вид операција, да бидете сигурни дека депозитот што го даваме можеме да си дозволиме да го изгубиме (опциите за акумулирање загуби се многу големи) и тоа имаме долгогодишно искуство во инвестирање на пазарите со голема нестабилност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)