Како да се намали бучавата и да се подобри резолуцијата на фотографиите со алатка преку Интернет

Подобрување на резолуцијата на фотографиите

Уште од мали нозе видовме разни трикови во филмовите поврзани со подобрување на квалитетот на сликите. Сè уште не сме дошле толку далеку од технолошка гледна точка, но има неколку апликации на мрежата што ќе ви овозможат да ја зголемите резолуцијата на вашите фотографии.

Честопати наидуваме на фотографии кои изгледаат прилично лошо. Многу од нив се наоѓаат на Интернет или се направени пред многу години со телефон или дигитален фотоапарат со ниска резолуција. Во најголем дел, овие фотографии се безнадежни и ништо не може да им се стори, иако со текот на времето се појавија неколку апликации кои можат да ви помогнат да ја подобрите острината и јасноста на овие фотографии, истовремено намалувајќи ја бучавата.

Отстранување на понапредните апликации како Фотошоп или Lightroomкои прават чуда кога станува збор за уредување на слики, има и неколку бесплатни решенија за поедноставни активности. Постојат дури и некои веб-апликации кои можат да ви помогнат да ја исполните оваа задача, особено ако сакате да ја зголемите резолуцијата на вашите фотографии.

Според моите експерименти, Ваифу одлично се снаоѓа со доста интересни резултати, што може да се види на сликата што ја ставив погоре.

Достапно во оваа адреса, оваа онлајн алатка е многу ефикасна, иако носи свои ограничувања. На пример, можете да ги зголемите фотографиите со a Максимална големина од 5 MB, и можете да ја намалите бучавата на сликите со a 3000 x 3000 пиксели максимална резолуција. Од друга страна, зголемувањето на високото ниво (скалирање) може да се направи до 1500 x 1500 пиксели.

Слично на тоа, процесот на покачување може да се изврши со брзина од 1.6x или 2x. Со 2X брзина, слика од 640 x 304 пиксели и големина од 300KB може да достигне димензија од 1280 x 608 пиксели и 1.6 MB.

За да ја користите апликацијата, мора да пристапите до врската дадена погоре, изберете ја сликата со копчето "Изберете датотека”, Проверете го полето Фото дали е слика и изберете алгоритам за автоматско намалување на бучавата. Го избрав препорачаниот алгоритам „среден“, додека во функцијата за скалирање избрав “2X” На крајот, кликнете на Копче за преземање за преземање на добиената слика или Претвори за да ја видите финалната слика во прозорец од вашиот веб прелистувач.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.