Покемон Го победи Фејсбук во времето на употреба

Одг Одете

Во последните денови страдаме од вистинска покеманија, револуција што стигна до нашите мобилни телефони. Но, се чини дека тоа не само што влијаеше на батеријата или на податоците на нашиот паметен телефон, туку и на социјалните мрежи или апликациите што се користат.

Да се ​​биде Pokémon Go најкористената апликација на нашиот паметен телефон. Барем според Сензор кула, Pokémon Go е апликацијата што ја користиме најдолго, далеку над Фејсбук, кој иако е сè уште еден од најкористените, не е оној со кој корисниците поминуваат најмногу време.Според извештајот на Sensor Tower, Pokémon Go е игра со која корисниците на мобилна телефонија поминуваат во просек 30 минути на ден, просек што го надминува просекот на Фејсбук 22 минути на ден. Останатите апликации имаат просек од 18 минути во случајот на Snapchat и 17 минути во просек во случајот на Twitter.

Корисниците поминуваат повеќе време користејќи Pokémon Go отколку Facebook

Дури и да е така, овие податоци не се многу убедливи бидејќи од една страна мора да се земе предвид дека Покемон Гоу е сè уште нестабилен и му требаат неколку ажурирања, а од друга страна, студијата одговара на употребата на една недела во случај на Покемон Го и неколку месеци во случај на социјални мрежи. Значи, покемани може да не трае долго или барем не додека треската на социјалните мрежи. Во секој случај, многу компании страдаат од „покеманија“, компании како „Мајкрософт“ кои веќе ја сакаат својата апликација „Покемон“. Значи, се чини дека оваа мода или оваа треска ќе трае нешто повеќе од една недела, иако Дали ќе поминат летните месеци?

Во секој случај, сè уште е чудно тоа едноставна апликација за проширена реалност, како што е Покемон Го, ги надмина апликациите како Snapchat, Facebook или Twitter.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.