Полар, најлесниот начин за уредување фотографии бесплатно на Интернет

поларниот

Полар е интересна алатка што оние што имаат тенденција да си играат со своите слики и фотографии сигурно ќе ја ценат; Ова е затоа што ова се случува ресурс што можеме да го искористиме целосно бесплатно, без воопшто да инсталираме ништо и уште подобро, без потреба од знаење за графички дизајн.

Не само што би можеле да кажеме дека корисниците на Фејсбук, Твитер или која било друга социјална мрежа треба да ја користат алатката поради различните филтри што ги има, туку и оние луѓе кои сакаат да ги подобрат своите фотографии кога имаат некаков дефект, нешто што теоретски може да се коригира со Adobe Photoshop, а сепак, Polarr ни нуди можност за користење мали филтри за користење во неговиот интерфејс за слични резултати.

Полар, лесен за кориснички интерфејс

Polarr е веб-апликација, што значи дека Можеме да го користиме на секаков вид платформа или оперативен систем дека имаат добар Интернет прелистувач (компатибилен со овој вид ресурси). Кога одиме на официјалната веб-страница на Polarr, ќе најдеме прозорец каде што се предлага да користиме главно било која од неговите две опции, а тоа се:

  1. Поставете слика од вашиот компјутер за уредување.
  2. Внесете го Polarr интерфејсот без увезени слики.

Овој втор случај што го споменавме значи дека ќе најдеме (во повеќето случаи) интерфејс каде што ќе треба само да избереме, влечеме и испуштаме слики што сакаме да ги уредиме во овој простор; Исто така, би можеле да избереме да се најавуваме на Polarr сè додека сме се претплатиле на услугата, што ќе ни помогне да имаме неколку дополнителни придобивки. Првенствено, Polarr интерфејсот е поделен на три многу важни области за работа, овие се:

Левата странична лента.

Таму ќе најдеме голем број на различни алатки што ќе ги користиме при обработка на нашите увезени слики; на врвот се наоѓаат неколку насочени стрели, кои ќе ни помогнат вратете се (вратете ги) сите направени промени. Таа икона каде што можете да се восхитувате на „два листа хартија“ ќе ви го покаже „пред и потоа“ на сликата што сте ја увезеле и последователно ја обработиле (како првата што ја поставивме погоре).

поларниот 02

На дното се сите филтри што можете да ги користите со Polarr во секоја од вашите увезени слики; иако тие се многу малку, но исто така можете да достигнете создаде различен стил и потоа користете ја опцијата на врвот што ќе ни овозможи да ја зачуваме конфигурацијата на стилот што го создадовме.

Десна странична лента.

Тука, наместо тоа, ќе најдеме голема разновидност на функции со нивните соодветни конфигурации за ракување; од основното до најнапредното е она што ќе го видиме во оваа десна странична лента, каде што ќе треба да ги искористиме само малите лизгачки шипки за да можеме да добиеме некаков резултат во нашата увезена слика.

поларниот 03

Откако ќе ги измениме овие параметри и ќе ги примениме на различен број фотографии или слики, може да ги достигнеме (конфигурација) зачувај како стил користејќи ја лентата што ја споменавме во последниот дел од претходната буквална (во левата странична лента).

Третото подрачје од интерес е логично во нашата слика или фотографија, која ќе се наоѓа помеѓу овие два лента што ги опишавме претходно. Секоја промена или измена што ќе ја направиме на сликата ќе се изврши во истиот момент (во реално време), може да ги поништи промените, еден по еден или вкупно сите ако ги користиме стрелките во левата странична лента.

поларниот 04

На сликата ни се прикажани неколку дополнителни опции, кои ќе ни помогнат да увеземе слика, па дури и да можеме користете го оној што се наоѓа во DropBox и тоа очигледно ни припаѓа на нас. Исто така, има икона за да ги зачуваме нашите фотографии на компјутер или да ја споделиме на Фејсбук. Една последна функција ќе ни овозможи создадете обработени албуми со фотографии, за што веќе треба да имаме претплатена сметка во Полар.

Theе биде прикажано на дното на сликата сликичките од фотографиите што ги увезевме во оваа веб-апликација, да можете да изберете која било од нив само со двоен клик или лизгање на «ролна».

Како заклучок, Полар, што е одлична алтернатива што би можеле да ја искористиме за да направиме мали или големи модификации на нашите слики и фотографии. без потреба од широко познавање на Adobe Photoshop или која било професионална алатка за графички дизајн. Покрај тоа, апликацијата е потполно бесплатна, можеме да ја користиме на Виндоус, Линукс или Мек преку вашиот стандарден прелистувач на Интернет и секако, можеме да ги зачуваме обработените слики на компјутер или да ги споделиме на Фејсбук, иако исто така би било погодно да создадете албум со фотографии за подоцна да изберете која од овие слики ќе ја споделиме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.