„Деспасито“, на Луис Фонси и Деди Јенки, е веќе најиграната песна во историјата

За оние кои во нивно време се жалеа дека песната „Виси во рацете“ од Карлос Бауте и Марта Санчез или „Гагнам стил“ од јужнокорејскиот ПСИ излезе дури и во супа, не знаете со што ве чека „Деспасито“ од Луис Фонси и Тади Јенки кој штотуку стана најиграната песна на сите времиња и што е најдобро од сè, на овој феномен не и ’се гледа крај.

Според извештајот објавен од весникот Гардијан, Луис Фонси и Деди Јенки со својата песна го достигнаа врвот на топ листите ширум светот Полека што со 4.600 милијарди прегледи на стриминг, Таа веќе стана најслушана песна во историјата, девет последователни недели со број еден во Обединетото Кралство и го расели ntунтин Бибер, со кого прецизно ја ремиксираат песната, на второто место.

Полека да станам најголемиот успех во историјата

Бидејќи беше објавена ширум светот во јануари, сè уште далеку од нашето лето и време за одмор, песната на Луис Фонси и Деди Јенки „Деспасито“ има собрано вкупно 4.600 милиони прегледи на глобално ниво со што се достигнува насловот на најиграната песна на сите времиња. Овие бројки вклучуваат и ремикс на песната што двајцата уметници ја објавија со канаѓанецот inастин Бибер минатиот април, верзија со која тинејџерите, а не толку тинејџерите ширум светот, се топат од задоволство секогаш кога ќе ја слушнат.

Вкупните глобални прегледи на „Деспасито“ ги вклучуваат „сите големи платформи“, вклучувајќи ги Spotify и YouTube, според информациите објавено од Гардијан.

Досега, песната што го држеше тој рекорд за репродукција на стриминг беше токму песната „Извини“ од 2015 година на Justастин Бибер, со 4.380 милиони репродукции, па овој артист сега е раселен на второто место.

Повеќето од репродукциите на „Despacito“ се произведени на видео платформата Јутјуб, каде што оригиналното видео веќе собира повеќе од 2.600 милиони претстави, и одење нагоре, додека официјален канал Луис Фонси акумулира повеќе од 400 милиони преноси. И според информациите објавени од медиумот Бизнис Insider, на Spotify, патеките акумулираат комбиниран вкупен износ од околу милијарда на репродукции.

Според изјавите дадени за списанието „Варајети“ од Лусијан Грејнџ, претседателот на Универзална музичка група, емпориум под кој работат бројни издавачки куќи, стримингот ги умножи можностите „песна со различен ритам, од друга култура и на друг јазик да стане чудовиште на успех во светот “.

Најголем успех на шпански јазик од Ла Макарена

Навистина, стримингот како таков беше осигурувачот што предизвика и забрза хитови како што се „Извини“ од ntунтин Бибер или овој „Деспасито“ на Луис Фонси и Деди Јенки. Толку многу што Деспасито го сруши рекордот за само шест месеци. Така, песната е вистински и неоспорен светски музички успех, но нејзината важност и значење ги надминуваат бројките за продажба што се сметаат за изолирани броеви: Деспасито е првата песна со текст на шпански јазик што стигна до првото место на Билборд Хот 100 од 1996 година, година во која триумфираше севилското дуо Лос дел Рио со „Макарена“, песна што остана на таа позиција десет недели, беше саундтракот на изборната кампања на Бил Клинтон во Белата куќа, па дури и денес, 21 година подоцна, се игра во неодамнешните серии како „Амигос де Универсидад“ од Нетфликс.

Покрај тоа, песната доживеа втор и гигантски притисок, особено во Соединетите Држави, кога Justастин Бибер ја додаде својата соработка, демонстрирајќи го на тој начин неговиот капацитет за успех.

И сега, ти оставам песна, дали ќе можеш да претпоставиш за која станува збор пред да погледнеш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мигел dijo

  Не е 4,6 трилиони, туку 4600 милијарди или 4,6 милијарди.
  На шпански, милијарда е милион милиони.