Полнењето на нашиот паметен телефон на јавен USB е многу лоша идеја

Батеријата на паметните телефони продолжува да биде, и засега ќе биде и понатаму, проблем што ќе нè принуди да мора да го полниме уредот секој ден во текот на ноќта. Но, понекогаш, во зависност од употребата и состојбата на батеријата, тоа може да биде напладне или попладне ние сме на минимални нивоа.

Во трговски центри, кафулиња, аеродроми и други места имаме на располагање различни УСБ-порти што дозволете ни да го полниме нашиот паметен телефон за одреден период, што сметаме дека е потребно, за да можеме да го продолжиме маршот. Проблемот е во тоа што не знаете каде го поврзуваме нашиот паметен телефон, дали со полнач или компјутер што може да пристапи до нашиот паметен телефон.

Отпрвин може да помислиме дека овој вид на услуга е многу добар, но ако не застанеме да размислиме за секунда, она што на почетокот изгледа како спас за нашиот паметен телефон и воопшто за нас, станува прашање на безбедност и приватност, бидејќи ние навистина не знаеме што или кој стои зад кабелот на кој го поврзуваме нашиот паметен телефон, затоа, давајќи му речиси целосна дозвола за тоа.

Што се крие зад јавните USB порти?

Фирмата Касперски спроведе истрага во 2014 година, во која провери како До сите информации за уредот, Андроид, Виндоус Телефон или iOS може да се пристапи со поврзување на USB-порта полнење, од оние што ги наоѓаме во трговски центри и други јавни установи, бидејќи преку нив, можете да пристапите до целиот терминал, имајќи пристап до информациите на поврзаниот систем за паметни телефони, личните податоци на компјутерот, компонентите ...

Како да се избегнат безбедносните проблеми со јавните USB-а

Овој вид на информации е само почеток, бидејќи може да ги достигне сите податоци, криптирани или не што ги сместувале на нашиот паметен телефон, па ако се најдеме во потреба да користиме јавен USB, мора да земеме предвид низа препораки.

 • Исклучете го вашиот телефон во секое време. Со исклучување, ние не само што ги спречуваме да пристапуваат до информациите зачувани во нашиот терминал, туку исто така ќе направиме нашиот паметен телефон да се полни побрзо отколку ако го имаме вклучено и го користиме.
 • Ако сакаме да го вклучиме паметниот телефон или немаме друг избор затоа што чекаме да добиеме повик или порака, мора да се обидеме не отклучувај го телефонот, причина што би го олеснила пристапот до нашиот паметен телефон, ако некој стои зад портата за полнење.
 • Користете апликации како LastPass или 1Password до заштити ги сите важни информации зачувани на нашиот паметен телефон, така што во случај да можат да пристапат до нашиот паметен телефон, добиените информации се криптирани и не можат да пристапат до нив во кое било време.
 • Ако станува збор за паметен телефон со Android, се подразбира дека нашиот паметен телефон секогаш треба да биде чист од апликации што можат претставуваат безбедносен ризик. Најдобар начин да го направите тоа е да инсталирате само апликации достапни во Play Store, покрај тоа што не овозможуваат инсталирање на Непознати извори, достапни во поставките за безбедност.
 • Ако во кое било време, при поврзување на нашиот паметен телефон со USB-порта, нè прашува дали сакаме да дадеме пристап до кој било вид на информации за тоа, мора целосно да одбиете, бидејќи во ниту еден момент не ви треба тажен полнач или уред од трета страна за да знаете каде сме, да пристапите до нашите контакти, фотографии, историја на повици ... Ова обично е почесто да се најде во изнајмени возила, бидејќи во зависност од тоа кои компании може да бидеме многу вреден извор на информации со кои ќе тргуваме во иднина.
 • Покрај горенаведеното, доколку одлучиме да ги синхронизираме податоците со мултимедијалниот систем на изнајменото возило, бидејќи ќе ги користиме подолг период и сакаме да уживаме во удобноста што ни ја нуди, мора да секогаш не заборавајте да ги избришете сите податоци поврзани со уредот што го синхронизиравме.

Како што видовте, не мора да бидете генијалец или експерт за безбедност, да знаеме кои се потенцијалните ризици што можеме да ги најдеме кога користиме порта за полнење преку USB на која било јавна установа што ја користиме. Ние секогаш мора да ги читаме сите информации што ни се прикажуваат на екранот секогаш кога го поврзуваме паметниот телефон со полнач од овој тип, бидејќи самиот оперативен систем е одговорен за доделување или обновување на дозволи по своја волја.

Решение за проблеми со батеријата

Во овие случаи, тоа е кога имаат надворешна батерија, батерии кои во моментов се многу ефтини и кои можеме да ги најдеме од 10 евра со прилично пристојна носивост, станува додаток што сите треба да го носиме, во спротивно сакаме да бидеме заглавени и отсечени затоа што ни снема батерија.

Да се ​​земе предвид

Бавна Wi-Fi врска

Друг аспект што исто така мора да го земеме предвид се наоѓа во врските Јавна Wi-Fi мрежа што не е заштитена, кои, како општо правило, обично се наоѓаат на истите места каде што има јавни USB-а. Колку што е можно подолго, ние мора да избегнуваме да користиме ваков вид информации постојано, за да спречиме пријател од надвор, да пристапува до лозинките на услугите што ги користиме во кое било дадено време, како што се Фејсбук, банкарски апликации, итн. Ако само ќе го искористиме за да се консултираме со Safari или да испратиме друга порака преку различните платформи за пораки, нема да има проблем со безбедноста, ниту за нас ниту за нас самите. Сепак, обидете се да ги избегнувате што е можно повеќе.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.