Поправете несреќи во Windows 8 со неговите напредни опции за подигнување

Вратете го оштетениот Виндоус 8

Виндоус 8 сега интегрира голем број алатки што би можеле да ги користиме природно, исто како и парите тие се присутни кога оперативниот систем не започнува правилно. Без потреба да се користат апликации од трети страни, новата ревизија на оперативниот систем на Мајкрософт ни нуди непосредна помош од моментот на стартување на компјутерот.

Може да се каже дека ова е големо подобрување, бидејќи во минатото (Windows XP или Windows 7) компјутерот требаше да се рестартира, а подоцна, притиснете го копчето «F8» за да влезете во режим на поставување и корекција на грешки операционен систем. Она што го предложи Мајкрософт во Windows 8 Тоа е нешто сосема друго и иновативно, бидејќи доколку нашиот оперативен систем не иницијализира од која било причина, истиот екран што го видовме во Виндоус 7, но со многу посовремен интерфејс, ќе му биде предложен на корисникот како асистент за корекција на кој било вид на покренати проблеми.

Опции за поправка на Windows 8 од стартување

Како што е предложено погоре, ако нашиот оперативен систем на Windows 8 Не иницијализира, ова значи дека има некаков вид на проблеми или непријатности. Треба да го вклучиме компјутерот само за да се обиде да започне; Ако ова не се случи веднаш, првиот екран ќе се појави со 3 опции, кои се:

 1. Продолжете
 2. Проблеми
 3. Исклучете го компјутерот.

Вратете го оштетениот Windows 8 01

Во случај што ни гарантира, треба да ја избереме втората опција, бидејќи со неа ќе се активира уште еден асистент што ќе ни помогне да ги исправиме сите проблеми, без оглед колку се сериозни.

Асистентот е навистина прекрасен, бидејќи откако го избрав „Решавање на проблеми“ (втора опција), веднаш ќе се појават неколку дополнителни опции, од кои би можеле да ја избереме онаа што вели «Напредни опции".

Вратете го оштетениот Windows 8 02

Тука има смисла апсолутно сè што рековме, бидејќи енивото на помош предложено од Мајкрософт за Windows 8 Тоа е навистина импресивно. Голем број нови опции ќе бидат она што ќе го видиме во прв степен, кои беа исто така достапни во претходните верзии на овој оперативен систем.

Ако требаше да направиме споредба помеѓу опциите за поправка на Виндоус 7 со сегашните Windows 8, би забележале дека тие се одржуваат, иако во овој последен оперативен систем интерфејсот е она што го прави различен. Овие опции за да можете да го вратите оперативниот систем се:

 1. Враќање на системот. Со оваа опција можевме изберете некоја претходно креирана точка за враќање; оваа опција е ефективна ако проблемот не е толку сериозен.
 2. Командна конзола. Поискусните корисници можеа да ја користат конзолата за да извршат одредени команди.
 3. Поставувања за стартување. Ако мислиме дека некоја апликација предизвикува проблем и таа започнува заедно со оперативниот систем, треба да ја избереме оваа опција оневозможете ја наведената алатка и така, направи прозорци 8 успешно се рестартираше.
 4. Автоматска поправка. Ова е опцијата што ја користат повеќето луѓе, бидејќи не бара интервенција на корисникот, туку оперативниот систем ќе се грижи апсолутно за сè.
 5. Обнова на сликата во системот. Претходно ја споменавме оваа алтернатива, бидејќи е најсоодветна кога станува збор за враќање на изгубениот оперативен систем.

Вратете го оштетениот Windows 8 03

Оваа опција ја оставивме последна (обележана со црвена боја) заради нејзината важност. Претходно корисникот требаше да создаде резервна копија, но под режим на слика на целиот системски диск, нешто што обично се зачувува на друга партиција или на друг хард диск.

Ако имавме претпазливост од направи резервна копија во овој режим, сите програми, апликации, документи и датотеки што сме ги зачувале на системскиот диск, веднаш ќе се обноват. Без сомнение, ова е најдобрата опција за враќање на нашиот компјутер Windows 8, во нормална работна состојба.

Повеќе информации - Преглед: Алтернативи за резервна копија во Windows, Како можете да ги оневозможите апликациите што започнуваат со Windows, Што е VHD слика на виртуелен диск?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.