Порнхаб ги забранува сите длабоки фајлови на познати актерки создадени со вештачка интелигенција

Порнхаб е една од најпосетуваните веб-страници во светот, со повеќе од 70 милиони уникатни корисници на ден, вистинска глупост, што ја направи платформата на врвна основа за пребарување на кое било видео, се разбира сексуална содржина, бидејќи секој корисник може да направи свои креации и да ги постави на платформата.

Но, постои нов тип на видеа, наречен deepfake, тоа Не е поврзано со Длабоко грло (Длабоко грло) филм што веројатно и во зависност од вашата возраст ќе ви звучи повеќе или помалку. Видео-лажните видеа се видеа што користат вештачка интелигенција за да ги заменат лицата на протагонистите со познати актери или актерки.

Видео во кое го гледаме лицето на essесика Алба на телото на порно актерка, користејќи ја апликацијата deepfakes

Откако овој вид видеа го претвори во едно од најпопуларни на оваа платформа, и за многу жалење (покрај избегнувањето на идните правни проблеми) Pornhub објави дека започна да ги забранува сите видеа што користат машинско учење за размена на лицата на протагонистите со познати актери и актерки, бидејќи компанијата забранува какви било напишете содржина што не е договорена од двете страни, бидејќи логично сопственикот на лицето не дал согласност.

Изјавата што компанијата ја испрати до различни медиуми, Порнхаб потврдува дека овој вид видеа е многу сличен на сериозниот проблем што ги погодува многу корисници и корисници повикани Одмаздо pornубиво порно, сè поголем проблем и дека во моментот големите платформи не прават ништо за да се обидат да се борат против тоа, освен тестовите што Фејсбук започна да ги спроведува преку Фејсбук Месинџер во Австралија, една од земјите најпогодени од овој проблем.

И покрај забраната, Pornhub ќе биде доста тешка задача да може да ги отстрани сите видеа од овој тип, иако повеќето од оние што се поставени тие се етикетирани длабоко лажни, за да можат лесно да се најдат. Сепак, можеме да најдеме и други видеа од овој тип кои користат име на познати актери или актерки за да ги промовираат своите длабоки фалсификати, што ја комплицира нивната елиминација, освен ако платформата не го следи континуирано името на сите актери и актерки, задача што на почетокот изгледа титанична .

Потекло на deepfakes

Пред нешто повеќе од еден месец, веб-страницата Motherboard откри нов вознемирувачки тренд на Reddit, во кој корисниците создаваа клипови на порнографски видеа генерирани од вештачка интелигенција. ги сменија лицата на луѓето за порно филмски starsвезди. Но, сè се смени, кога започна да кружи првиот deepfake во кој theвезда беше Гал Гадот, актерката која беше задолжена да глуми во филмот Wonder Woman.

Во ова прво видео што ја создаде оваа нова категорија во рамките на склоните, лицето на порнографска актерка беше променето во лицето на актерката. За создавање на видеото беа користени алгоритми за машинско учење, библиотеки со отворен извор, слики на Google и видеа на YouTube.

Отпрвин имаше само еден корисник кој беше одговорен за создавање на овој вид видеа, но денес ги има апликација што ви овозможува да направите ваков вид видеоНе само со познати личности, туку и со обични луѓе, апликација што според Матичната плоча може да се користи без техничко или програмско знаење, што ја прави неговата употреба уште поопасна.

Матичната плоча контактираше со развивачот на оваа апликација, чиј псевдоним е deepfakeapp. Тој наведува дека работи на подобрување на корисничкиот интерфејс, така што креирањето на видео е едноставно како изборот на изворното видео, кое сакаме да го замениме, преземете специфично лице од библиотека од поврзана нервна мрежа достапно јавно и конечно заменете го лицето за познатата со само едно притискање на копче.

Отпрвин, може да се сомневате во резултатите од овие типови видеа, но ако направите пребарување, ќе видите како некои тие ни даваат чудно реални резултати. И покрај тоа што најавивме повлекување на овој вид видеа, сепак можеме да најдеме видеа во кои „глумат“ Скарлет Јохансон, Анџелина olоли, Кејт Пери, Натали Портман ...

Нервни мрежи

Во средината на минатата година, истражувачки тим од Универзитетот во Вашингтон создаде видео-изработка употреба на вештачка интелигенцијаНа поранешниот претседател на Соединетите држави, Барак Обама, користејќи го и другото видео што претходно беше снимено, каде што се појави поранешниот претседател.

Овој истражувачки тим, беа потребни 14 часа за да се обучи нервната мрежатака што тој ќе може да ги синхронизира движењата на устата и усните со аудиото. Овој систем беше исто така способен да ги прилагоди движењата на главата и вилицата за да понуди повеќе од реален резултат.

Резултатот, можеме да го видиме на видеото погоре, видео што можеше да биде совршено креирано користејќи го CGI што ги напаѓа повеќето холивудски филмови, а чија цена е исклучително висока. Но, тука се користеше само нервна мрежа програмирана за оваа намена неколку часа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.