Портал, звучникот на Фејсбук камера, сега достапен во Шпанија

Фејсбук портал +

Портал +

Многумина се корисници кои денес имаат некаков вид паметен звучник во својот дом, било да е тоа од Гугл, Амазон или Епл, трите големи технолошки компании на кои Фејсбук им се придружи минатата година. На овој начин GAFA (Гугл, Амазон, Фејсбук и Епл) тортата е моментално споделена.

Последен пристигна Фејсбук. Тој тоа го направи минатата година со лансирањето на Порталот+, и тоа го стори среде криза заради скандалите со приватност што ја опкружуваа компанијата, безбедносните скандали кои, иако се намалени, сепак се наслови на многу вести.

Фејсбук портал мини

Мини портал

Порталот беше и продолжува да биде посветеност на Фејсбук влегуваат во домови, но на поинаков начин. За разлика од повеќето паметни звучници, овој модел интегрира предна камера со која можеме да остваруваме повици и видео повици, така што ако имате микрофон секогаш активен, нашата приватност може да биде загрозена.

Портал - Оневозможете ги фотоапаратот и микрофонот

За да се обидат да избегнат сомневања од корисниците, компанијата додаде а физичко копче што овозможи деактивирање и на микрофонот и на камерата лизгање капа пред леќата. Кога е практично една година на лансирање, не се објавени бројки за продажба, но компанијата го промовираше овој производ во неколку земји каде што се наоѓа Шпанија.

Лансирањето на Портал во Шпанија доаѓа од раката на нови уреди, така што не можеме да зборуваме за еден уред, туку мора да зборуваме за семејството Портал. Семејството портал на Фејсбук е составено од 4 модели:

  • Портал +
  • Портал
  • Мини портал
  • Портал ТВ
Портал Мини портал Портал + Портал ТВ
Екран 10 " 8" 15.6 " HDMI
камера 13 mpx - 114º 13 mpx 114º 12 mpx 140º 12.5 mpx 120º
Микрофон 4 микрофони 4 микрофони 4 микрофони 8 микрофони
цена 169 евра 149 евра 299 евра 169 евра

Видео повици преку WhatsApp и Messenger, Alexa и рамка за фотографии

Фејсбук портал

Портал

Една од главните атракции на овој познат Фејсбук Портал производи се наоѓа во можноста за остварувајте повици и видео повици преку камерата на уредот, камера што користи систем на движење за фокусирање и движење, ако се движиме низ собата додека остваруваме видео повик.

Пред неколку години беше вообичаено да се види колку корисници купиле дигитални рамки за фотографии да ги прикажувате вашите омилени слики како да е слика. Да се ​​биде социјален, сликите се многу важен дел. Благодарение на функцијата Superframe, можеме да избереме кои слики сакаме да бидат прикажани на нашиот уред постојано.

И покрај тоа што Фејсбук работеше на свој асистент пред неколку години, тој реши да се откаже без да објасни зошто. Таков уред е бесмислен и бескорисен без асистент. Избрана е Алекса на Амазон. Другата опција беше Гугл, нешто што логично не го ни размислуваа како опција.

ТВ-портал за проширена реалност

Зголемената реалност е достапна и на Порталот, иако во моментот е ограничена на додадете кожи и додатоци до луѓето што се појавуваат на видео повици да се обидат да ги направат попријатни (насочени кон помалата публика).

Тие се и звучници, иако со толку многу функции се чини дека тие не ја нудат оваа функција. Во моментов тие се компатибилни со Spotify, Pandora и iHeratRadio. Со текот на времето, ќе се додаде поддршка за повеќе услуги. Покрај тоа, тие ни овозможуваат да ја испраќаме музиката од нашиот уред преку Bluetooth или WiFi на овој уред.

Нема поддршка на YouTube, одличен хендикеп бидејќи го ограничува пристапот до широк спектар на содржина и тоа ќе го направи идеален уред за кујната, на пример. Причината за невклучување поддршка за оваа платформа се должи на фактот што Фејсбук има свој Јутјуб со Фејсбук ТВ, видео платформа осудена да исчезне откако беше инаугурирана поради малиот успех што го имаше како кај корисниците, така и кај креаторите на содржини

Портал ТВ, Портал што се поврзува со ТВ

ТВ портал на Фејсбук

Портал ТВ

Пред неколку години беше вообичаено да се најдат телевизии на пазарот со предна камера што ни овозможува да остваруваме видео повици преку нашата телевизија, идеја што не се зафати меѓу корисниците, па производителите одлучија да престанат да ја спроведуваат.

Уште еднаш, се чини дека Фејсбук следи поинаков пат и со Портал ТВ сака да се врати пред камерите на телевизиите. Имајќи предвид дека социјалната мрежа се повеќе се користи од постари луѓе, не е изненадувачки што можеби овој производ може да има одреден успех.

ТВ-порталот се поврзува со телевизија преку HDMI приклучок, со што стануваме гигантска рамка за фотографии и тоа за возврат ни овозможува да остваруваме видео повици на голем начин (поради големината на уредот каде што е поврзан).

Приватноста е на прво место

Хакерска Интернет врска

Проблемите што ја опкружуваа компанијата во последниве години се постојани, па затоа е зачудувачка обврската што компанијата ја става на овој пазар, логична обврска од тоа е сè поширок пазар со широки очекувања за раст во наредните години.

Во последните месеци, Марк Цукерберг инсистираше да го каже тоа приватноста е на прво местоОва нема да ја спречи компанијата да собира мали парчиња аудио, а не видео, со цел да се подобри квалитетот на услугата, како што е признато во термините поврзани со приватноста на уредот.

Колку чини порталот Фејсбук

Најевтината цена на моделот за оваа нова палета на паметни звучници за дисплеј е 149 евра за мини моделот. Непосредниот супериорен модел достигнува 199 евра, додека Порталот + достигнува 299 евра. Портал ТВ оди до 169 евра.

Каде да го купите порталот на Фејсбук

Nextе биде до следниот пат 15 октомври кога се достапни и порталот и мини порталот. Моделот што беше претставен минатата година, Портал + сега е достапен за испорака. Портал ТВ ќе започне да ги достигнува корисниците кои ја резервираат на 5 ноември. Во моментов можеме само купете ги директно преку веб-страницата на Фејсбук. Веројатно со време, тие ќе бидат достапни и на Амазон.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.