Најновата голема жртва во ХТЦ е сопствениот претседател, Киалин Чанг

Не се добри времиња за тајванската компанија која се чини дека е потопена во јама без дно. Веќе неколку години, компанијата ја нема истата слава како и останатите брендови во мобилниот сектор и дека многу години тие беа први во рангирањето ширум светот, но сега тие се нурнати во оцрнувачка егзистенцијална криза.

Повеќе од една година компанијата потисна неколку седишта во различни земји и сега компанијата ќе остане без својот највисок претставник, Кијалин Чанг ја напушта фирмата по шест години. Ова се должеше на лична одлука, но нема ништо официјално потврдено ниту за неговото заминување.

Со мобилниот светски конгрес како најблизок датум до настан на кој ќе присуствува компанијата, ќе се обидеме да добиеме информации за насоката на марката во следните неколку години и е дека и покрај сè HTC продолжува да се бори да остане меѓу сегашните компании . Неодамнешната набавка на Гугл со одделот «Овозможено од HTC» и продажбата остварена со моделот Pixel на компанијата го одржува во живот, но очигледно станува збор за побавна агонија.

Точно е дека поделбата за виртуелна реалност со HTC Vive, сè уште е во првите редови во борбата за овој дел од пазарот и исто така е точно дека во моментот може да се види лансирање на некој мобилен уред, но ништо не е како порано и HTC е допрена до смрт во овој сектор на телефонија. Сега со заминувањето на Чанг, претседателот и извршниот директор, Шер Ванг ќе ги преземе кормилото на фирмата сè додека не се најде наследник, нешто што исто така не изгледа можно со моменталната состојба на брендот. Сигурно на крајот тие ќе останат како компанија за развој на АИ и ВР да го остават настрана проблемот со паметните телефони, мислејќи дека долгот акумулиран од HTC надмина 100 милиони долари во третиот квартал на 2017 година, Со овие бројки, тешко дека ќе трае многу подолго.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.