Најновиот напад DDoS го руши рекордот за пренос на податоци

DDoS напад

Во последно време има многу компании и мултинационални компании кои гледаат како се почесто се добива а DDoS напад, Дистрибуиран негирање на услуги, на нејзините сервери. Во основа, со овој напад, она што се бара е да се изврши импресивен број на барања за пристап, колку е поголем бројот, толку повеќе шанси за успех, до една цел. Заради ова дејство серверот или целта е предмет пропаѓа бидејќи не може да ги обработи сите одеднаш и престанува да биде во функција.

Како што можете да видите, тоа е техника која априори е многу едноставна за употреба и таа е обично онаа избрана за прва опција од компјутерски криминалци кои сакаат да направат одреден сервер да престане да работи. Според последниот извештај објавен од Арборни мрежи, фирма специјализирана за безбедност, во текот на првата половина на 2016 година, нападите DDoS значително се зголемија во споредба со минатата година. За возврат, стапката на пренос на податоци исто така се зголеми, дури го надмина претходниот рекорд што датира од 2015 година кога стапката беше 500 Gbps. Новиот рекорд е поставен во 579 Gbps.

DDoS нападите секоја година стануваат посилни и почести.

Бидејќи не можеше да биде поинаку, еден од последните произведени DDoS напади беше насочен директно против серверите Pokémon GO, што предизвика големи проблеми со поврзувањето со корисниците, забавување на процесите на вчитување и замрзнување за време на играта. Мерката на напади произведени за една недела е 124.000 XNUMX, додека преферираните цели се во земји како Кина, Кореја и САД.

Како што може да се прочита во извештајот:

DDoS сè уште е најчесто користен вид малициозен софтвер поради лесната достапност на многу ефтини или бесплатни алатки кои овозможуваат да се изврши нападот. Ова доведе до зголемување на фреквенцијата и големината и сложеноста на нападите во последниве години.

Како последен детал, кажете ми дека нападите големи како оној што го воспостави рекордот за пренос на податоци, обично не се вообичаени 80% од нив се обично мали и средни.

Повеќе информации: ZDNet


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.