Најновата надградба на Виндоус 10 остава илјадници корисници без веб-камери

Површинска Про

Во последните неколку дена Мајкрософт објави ажурирање што ќе остави илјадници корисници без веб-камери. Ова ажурирање на софтвер го прави Windows 10 побезбеден, но исто така го прави Windows XNUMX одредени формати повеќе не се користат на веб-камерите, оставајќи ги практично бескорисни или нефункционални ако работат само со тие формати.

Позитивно е дека тие беа ретко користени формати, но тие се навистина многу популарни формати, ова се форматите H.264 и MJPEG, што ги прави стотици илјади веб-камери се бескорисни.Проблемот со ова ажурирање е откриен од веб-страница што нема никаква врска со „Мајкрософт“ и е што се чини дека ситуацијата влијае само веб-камери кои немаат никаква врска со Microsoft, односно веб-камери од други брендови како што се Logitech или Sony, но curубопитно тие се брендови кои продаваат најмногу уреди од овој тип и имаат корисници.

Решението за овој проблем со веб-камерата нема да го видиме до септември

Мајкрософт ја препознава грешката, но вели дека проблемот нема да се реши дури следниот месец, иако предупредува дека Виндоус 10 е оперативен систем со најголем индекс на задоволство од корисниците. Нешто што може да се промени во текот на следните неколку дена, ако навистина компанијата чека до септември за да го реши проблемот.

Ажурирањето само го поништува софтверот што користи веб-камериСо други зборови, нема да можеме да користиме никаков софтвер со овие камери, вклучувајќи го и Skype, програмата на Microsoft. Во моментов, веб-камерите станаа една од најважните или најкористените додатоци во компјутерскиот свет, вклучени во уреди како што се лаптопи, компјутери сè-во-едно или таблети. Затоа овој проблем е толку важен и опасен.

Како што постојат можни решенија за проблемот можноста за враќање на нашиот Windows 10 во точка за враќање пред ажурирањето и потоа одбијте да го ажурирате или манипулирајте со регистарот на Виндоус за да го поправите проблемот. Ова последно решение не се препорачува поради ризикот што го вклучува и фактот што да беше толку лесно, тимот на Мајкрософт ќе издадеше ново ажурирање за да ја поправи грешката. Не мислиш?

Сепак, се чини дека новото ажурирање на Виндоус 10 не убедува многумина Или можеби да? Што мислиш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Рагер еден dijo

    Не знам на колку илјадници луѓе ќе им се случат овие работи, но секако, зошто тие никогаш не ми се случуваат? Накратко, статиите без основа ...