Како да поставите време за вклучување или исклучување на вашиот Mac

Mac

Ако имате прилично предвидлив распоред секој ден, би било добро да знаете како да закажете Mac компјутер да се исклучува или да се буди од сон во одредено време.

Епл системите многу брзо влегуваат и излегуваат од режимот на мирување. Едноставно, затворете го капакот на MacBook и, за неколку моменти, лаптопот ќе влезе во режим на мирување со можност да остане така една недела или подолго само со користење на батеријата.

Со отворање на капакот, за неколку секунди ќе бидете поканети да ја проверите автентичноста. Ако имате Епл Види затвори и користи иста сметка iCloud на двата уреди, Mac може да се автентицира автоматски без да ја внесувате лозинката за најава.

Како и да е, многу покорисна од функцијата детална погоре е можноста за програмирање на моментот во кој Mac треба да се исклучи или да го напушти режимот на мирување.

Закажете вклучување и исклучување на Mac

Скриен во дел Заштеда на енергија / економизатор (од англискиот заштеда на енергија) во менито за конфигурација на системот можете да најдете опција што ви овозможува со голема прецизност да ги дефинирате часовите на активност во кои треба да се стартува вашиот Mac.

Кога станува збор за будење од режим на мирување или подигнување од нула, опремата мора да биде поврзана со извор на енергија, но овој детал е веќе очигледен. Би било бескорисно MacBook да биде исклучен во вашиот ранец и да го стартувате затоа што сте го програмирале неколку дена претходно и сте го заборавиле програмиран.

За да закажете Mac да се исклучи или вклучи во одредено време, првиот чекор е да отидете во Системските преференции. Во вториот ред на икони, кликнете на Економизатор и пристап до делот Распоред тоа е десно подолу.

Како на сликата од екранот што ја додадовме во оваа статија, ќе имате на располагање две опции. Марк Првата опција ако сакате системот да започне од нула или да излезе од режимот на мирување во одредено време. Марк втората опција ако сакате да го автоматизирате времето во кое компјутерот ќе влезе во режим на мирување или целосно ќе се исклучи. Можете да изберете да го примените ова правило за закажување во кое било време, само во деновите од неделата, за време на викендите или во кој било ден од неделата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.