Трошиме повеќе на стриминг музика отколку порано на ЦД-а

Spotify несомнено е дел од нашиот ден за ден, стриминг музиката стана најлесниот и најефикасниот начин за пристап до каталог на кој не можевме да се стремеме порано, освен ако не бевме добро. Се разбира, би имале полица на ЦД-а со многу значителна големина. Сепак, фактот дека сега трошиме дигитална музика не мора да значи дека трошиме помалку.

Всушност, токму спротивното, Според најновата анализа, ние инвестираме повеќе пари во дигитална музика отколку порано во формати како што се ЦД-а или винил. Ова има објаснување, можеби е токму тоа што сега каталогот е попривлечен, нели?

Музичка влезВака плаќаме околу 9,99 евра месечно за дежурна претплата, непречен, но постојан начин за прилагодување на нашето портфолио. На овој начин и според податоците на Голдман Саксдодека во средината на 1999 година просечен корисник инвестираше меѓу четириесет и педесет евра годишно во купување ЦД-а тоа најмногу го привлече неговото внимание (приближно пет, што нуди просечно околу осумдесет песни), но ние инвестиравме околу 110 евра годишно, да, за скоро бесконечен каталог. Иако трошиме многу повеќе, реалноста е дека процентот на содржина што ни го нуди е многу поголем.

Причината е јасна и ние го кажавме тоа повеќе, корисниците се подготвени да платат доколку понуденото навистина вреди, вака реагираат на светот на стриминг музика, која стана уште една година на записи за приходи по добра рака со години пад. Во меѓувреме, ние ќе продолжиме да ги слушаме нашите омилени песни каде што сакаме и како сакаме, добредојде на она што е јасно дигиталното време.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Давид Касио Калво Оливарес dijo

  Ех, ах, не потрошивме ништо, не ме вклучувај. Кажете подобро отколку што некои трошат ...
  Парите што ги потрошив на ЦД-а во текот на денот не можам да надминам ниту 20 премиум сметки.