Honor 30, Honor 30 Pro и Honor 30 Pro +: спецификации, цена и достапност

Чест 30

Азиската фирма „Хонор“ штотуку ја претстави својата посветеност на врвните врски во светот на телефонијата. Чест (втора марка Huawei), ги следел истите чекори дека вториот со Опсег на P40. Првиот од нив, влезниот уред, Honor 30S беше официјално претставен пред неколку недели, така што во оваа последна презентација немаше место.

Комплетната палета на Honor 30 е составена, покрај од Honor 30s, за Honor 30, Honor 30 Pro и Honor 30 Pro +. Иако оваа нова гама не стигнува до пазарот за да се натпреварува директно со опсегот P40 на Huawei, му недостасуваат неколку карактеристики за да бидат практично истите терминали.

Honor 30 vs Honor 30 Pro vs Honor 30 Pro +

Чест 30

Чест 30 Чест 30 Pro Honor 30 Pro +
Екран 6.53-инчен OLED со резолуција FullHD + 6.57 "OLED со FullHD + резолуција 6.57 "OLED со FullHD + резолуција и брзина на освежување од 90 Hz
Процесор Кирин 985 осум-јадрен Кирин 990 осум-јадрен Кирин 990 осум-јадрен
Графичкиот процесор - Mali-G76 MP16 Mali-G76 MP16
RAM меморија 6 / 8 GB 8GB 8 / 12 GB
Внатрешно складирање 128 / 256 GB 128 / 256 GB 256 GB
Задни камери 40 mpx (1 / 1.7 ") - 8 mpx широк агол f / 2.4 - 8 mpx телефото - 2 mpx макро 40 mpx (1 / 1.7 ") - 16 mpx широк агол (1 / 3.09") 17 mm f / 2.2 - 8 mpx 5x телефото 50 mpx (1 / 1.28 "- 2.44 μm) f / 1.9 - 8 mpx телефото објектив 5x f / 3.4 - 16 mpx широк агол (1 / 3.09") 17 mm f / 2.2 и макро сензор
Предна камера 32 mpx f / 2.0 AIS 32 mpx f / 2.0 AIS - 8 mpx f / 2.2 105º 32 mpx f / 2.0 AIS - 8 mpx f / 2.2 105º
Batería 4.000 mAh со 40W брзо полнење 4.000 mAh со 40W брзо полнење 4.000 mAh со 40W брзо полнење
Система operativo Андроид 10 со Magic UI 3.1.1 - има HMS (мобилни услуги Huawei) Андроид 10 со Magic UI 3.1.1 - има HMS (мобилни услуги Huawei) Андроид 10 со Magic UI 3.1.1 - има HMS (мобилни услуги Huawei)
Conectividad 5G SA / NSA - Wi-Fi 6+ - Bluetooth 5.1- NFC - USB-C 5G SA / NSA - Wi-Fi 6+ - Bluetooth 5.1- NFC - USB-C 5G SA / NSA - Wi-Fi 6+ - Bluetooth 5.1- NFC - USB-C
безбедност Читач на отпечатоци под екранот Читач на отпечатоци под екранот Читач на отпечатоци под екранот
Otros Стерео звучници Стерео звучници

Чест 30

Чест 30

Спецификации Honor 30

Екран 6.53-инчен OLED со резолуција FullHD +
Процесор Кирин 985 осум-јадрен
Графичкиот процесор -
RAM меморија 6 / 8 GB
Внатрешно складирање 128 / 256 GB
Задни камери 40 mpx (1 / 1.7 ") - 8 mpx широк агол f / 2.4 - 8 mpx телефото - макро 2 MP
Предна камера 32 mpx f / 2.0 AIS
Batería 4.000 mAh со 40W брзо полнење
Система operativo Андроид 10 со Magic UI 3.1.1 - има HMS (мобилни услуги Huawei)
Conectividad 5G SA / NSA - Wi-Fi 6+ - Bluetooth 5.1- NFC - USB-C
безбедност Читач на отпечатоци под екранот

Опсег за влез опсегот Honor 30 ни нуди екран од 6,53 инчи тип OLED со резолуција FullHD +. Внатре, го наоѓаме процесорот Kirin 985 придружен со 6/8 GB RAM и 128/256 GB простор, во зависност од моделот. Батеријата, компатибилна со брзо полнење до 40w, има капацитет од 4.000 mAh.

Во делот за фотографии, Honor 30 ни нуди четири камери:

 • 40 mpx главни
 • Широк агол од 8 mpx
 • 8 mpx телефото
 • Макро

Предниот екран интегрира мала дупка каде што можете да ја пронајдете предната камера, камера со резолуција од 32 mpx. Во однос на достапноста, азиската компанија не извести кога е планирано нејзиното лансирање во Европа, така што можеме да добиеме идеја само за целната цена земајќи ја предвид цената во Кина. Моделот со 6 GB RAM и 128 GB простор е 2.999 јуани, додека моделот со 8 GB и 256 GB простор за складирање достигнува 3.499 јуани (389 и 454 евра за промена и на кои треба да се додадат даноци).

Чест 30 Pro

Спецификации Honor 30 Pro

Екран 6.57 "OLED со FullHD + резолуција
Процесор Кирин 990 со осум јадра (2x Cortex-A76 на 2.86 GHz + 2x Cortex-A76 на 2.36 GHz + 4x Cortex-A55 на 1.95 GHz)
Графичкиот процесор Mali-G76 MP16
RAM меморија 8 GB
Внатрешно складирање 128 / 256 GB
Задни камери 40 mpx (1 / 1.7 ") - 16 mpx широк агол (1 / 3.09") 17 mm f / 2.2 - 8 mpx 5x телефото
Предни камери 32 mpx f / 2.0 AIS - 8 mpx f / 2.2 105º
Batería 4.000 mAh со 40W брзо полнење
Система operativo Андроид 10 со Magic UI 3.1.1 - има HMS (мобилни услуги Huawei)
Conectividad 5G SA / NSA - Wi-Fi 6+ - Bluetooth 5.1 - NFC - USB-C
безбедност Читач на отпечатоци под екранот
Otros Стерео звучници

Чест 30

Honor 30 Pro ни нуди 6,57-инчен OLED-екран со FullHD + резолуција. Внатре, го наоѓаме процесорот Кирин 990 придружен со 8 GB RAM и 128/256 GB простор за складирање, во зависност од моделот. Батеријата достигнува 4.000 mAh и е компатибилна со брзо полнење.

Во делот за фотографии, Honor 30 ни нуди три камери:

 • 40 mpx главни
 • Широк агол од 16 mpx
 • 8 mpx телефото

Предниот екран интегрира две дупки каде што ја наоѓаме предната камера, камерата со резолуција од 32 mpx придружена со друга од 8 mpx. Honor не објави кога е предвидено да се појави во Европа, така што можеме само да добиеме идеја за цената ориентирана земајќи ја предвид цената во Кина. Верзијата со 128 GB складирање се искачува на 3.999 јуани, а 256 GB достигнува 4.399 јуани (518 и 570 евра соодветно). Двата модели се придружени со 8 GB RAM меморија

Honor 30 Pro +

Спецификации Honor 30 Pro +

Екран 6.57 "OLED со FullHD + резолуција и брзина на освежување од 90 Hz
Процесор Кирин 990 со осум јадра (2x Cortex-A76 на 2.86 GHz + 2x Cortex-A76 на 2.36 GHz + 4x Cortex-A55 на 1.95 GHz)
Графичкиот процесор Mali-G76 MP16
RAM меморија 8 / 12 GB
Внатрешно складирање 256 GB
Задни камери 50 mpx (1 / 1.28 "- 2.44 μm) f / 1.9 - 8 mpx телефото објектив 5x f / 3.4 - 16 mpx широк агол (1 / 3.09") 17 mm f / 2.2 и макро сензор
Предни камери 32 MP f / 2.0 AIS - 8MP f / 2.2 105º
Batería 4.000 mAh со брзо полнење 40W - Обратно безжично 27W
Система operativo Андроид 10 со Magic UI 3.1.1 - има HMS (мобилни услуги Huawei)
Conectividad 5G SA / NSA - Wi-Fi 6+ - Bluetooth 5.1 - NFC - USB-C
безбедност Читач на отпечатоци под екранот
Otros Стерео звучници

Екранот Honor 30 Pro + е 6,57 инчи OLED со резолуција FullHD +, како што е Honor 30 Pro, но со 90 Hz стапка на освежување. Внатре, го наоѓаме процесорот Kirin 990 придружен со 8 GB RAM и 128/256 GB простор, во зависност од моделот. Батеријата достигнува 4.000 mAh, компатибилна е со брзо полнење и компатибилна е со обратно полнење до 27w, идеална за полнење на безжични слушалки.

Во делот за фотографии, Honor 30 ни нуди четири камери:

 • 50 mpx главни
 • Широк агол од 16 mpx
 • 8 mpx 5x телефото
 • 2 mpx рамка

Предниот екран интегрира две дупки каде што ја наоѓаме предната камера, камера со резолуција од 32 mpx е придружена со друга од 8 mpx. Како и со другите модели, засега немаме официјална потврда за датумот на објавување во Европа. Верзијата со 128 GB меморија и 8 GB простор е 4.999 јуани и онаа со 256 GB простор со 12 GB RAM меморија достигнува 5.399 јуани (649 и 713 евра соодветно на кои треба да се додадат даноци)

Опсег Honor 30: исто така без услуги на Google

Чест 30

Како палетата Huawei P40, и новата палета на Honor 30 излегува на пазарот без услуги на Google, така да се соочувате со истиот проблем како матичната компанија. Најверојатно, не е многу тешко да се инсталираат услугите на Google, како што во моментов е случајот со P40.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.