Сенс, кралот на будилниците

Смисла

Ние сме во она што може да се нарече «Златна сезона»За технологијата, во последниве години сме сведоци на револуционерни производи, од паметни производители на кафе, вентилатори без сечила, екрани кои додаваат друга димензија на вашата контрола, и пред се, технологија и уметност заедно, естетски минималистички производи што прават сè што замислувате и повеќе, производи што го носат мотото „во едноставноста е моќ“.

Па, денес сакам да ви покажам едно од овие уметнички дела, кое освен што е убаво и функционално, зборувам за будилникот / мониторот за спиење Смисла.

Компанија наречена Здраво е основана пред една година кампања на Кикстартер каде ветуваше компактен будилник што ќе го анализира не само вашиот сон, туку и целата околина во која го правите за да ја следите и подобрувате наведената активност. Тие тоа го сторија со јасна порака што стигнува до вас: „ние поминуваме 1 третина од нашите животи во спиење, и овој пат е од витално значење за нашето здравје бидејќи добриот одмор зависи од тоа дали можеме да се претставиме најдобро што можеме и да водиме здрав живот“.

Смисла

Со таа порака тие се навестија едни на други, откако го напуштија тлото подготвено, тие го предложија својот производ, „со Сенс можете да ги следите сите овие часови што ги поминувате спиејќи и да знаете што се случува додека не сте свесни, можете да знаете дали спиете добро или лошо, но не само тоа, но исто така ќе можете да знаете зошто и како да го промените ».

Примамливо, не мислиш? Па, ми се чинеше така, и јас бев еден од храбрите што скокна да придонесе за неговата кампања. Денес, конечно, можам да го кажам тоа Имам чувство како дома (по долго чекање додека беше дизајниран, тестиран, произведен и испорачан).

Дали сакате да видите што носи Sense од кога го добивте? Па, одвои 10 минути да го видиш мојот unboxing, или во спротивно прескокнете го видеото и ќе разговараме за тоа што прави овој уред.

Што е смисла?

Прашање кое сигурно си го поставувате, бидејќи одговорот е фасцинантен, Sense е уред натоварен со сензори способни за монитор и вашата ноќна активност и околината во која го правите тоа, дозволете ми да објаснам:

Сенс се состои од главниот гаџет «Смисла»И мониторот за активност«Апчиња за спиење« Главниот гаџет е тој што ќе дејствува како монитор, тој е контролен центар, има сензори за влага, температура, звук (микрофон), звучник, сензор за светлина и сензор за честички од прашина и полен. Апчиња за спиење е како продолжение на Sense, оваа мала капсула содржи сензори за движење како што се акцелерометар и гироскоп, рече капсулата е закачена на перницата за да може внимателно да ги измери вашите движења, додека Sense е задолжен за нивно процесирање и спојување со податоците за вашата соба.

 

Смисла тогаш, во текот на целата ноќ ги следи вашите движења, звуците во вашата соба, температурата, честичките прашина или полен во околината, влажноста и светлината, сето тоа така што наутро, откако ќе се разбудите со некои од неговите два режима (нормален или паметен будилник), имаат комплетен извештај за вашиот сон и што е најважно, зошто сте спиеле на таков начин (на пример, на X час имало многу силен звук што ве натера да се движите, или во тоа време сјајот беше превисок и се разбудивте, но тоа не е сè, може исто така да ви каже дека сте спиеле лошо затоа што вашата соба била премногу топла или студена, влажна, светла или имало премногу бучава) и дајте имате резултат од 0 до 100 за да можете подобро да протолкувате како сте спиеле.

Пилула за чувство и спиење

Пилула за чувство и спиење

Неверојатно, нели? Па тоа не е сè, има Сенс WiFi и со Bluetooth, првиот се користи за да се поврзе со рутерот, а со тоа и на Интернет, бидејќи собраните податоци се испраќаат на тотално безбеден и анонимен начин до серверите Здраво, каде што тие се анализираат без вработените да имаат директен пристап до нив, т.е. тие не одат За да можат да нè слушаат, тие нема да можат да го знаат нашиот резултат или распоредот, едноставно се анализира на нивните сервери и податоците се испраќаат до нашиот паметен телефон каде и да сме (бидејќи да, Sense има апликација за iOS и Android што ни овозможува да ги видиме сите овие податоци, графикони, статистики и совети).

Снимка на екранот 2015-07-12 во 13.58.22 часот

Вториот (Bluetooth) се користи за Sense да комуницира безжично со малиот сензор за апчиња за спиење, сензор кој има батерија за часовник (може да се замени) што му овозможува до една година автономија благодарение на протоколот ANT се користи за комуникација со смисла без трошење енергија.

Затоа, животот со Сенс е многу попродуктивен, секоја вечер кога ќе се исклучат светлата, Сенс ќе светне во различна боја во зависност од нашето опкружување (зелено ако можете да спиете добро, жолто ако има детали што треба да ги поправите и црвено ако нема да спиете добро. освен ако не исправите неколку работи), откако Sense светне зелено, можеме да спиеме мирно, ноќе Sense и Sleep Pill ќе ги здружат силите за да го измерат и вашето најмало движење и да дознаете што го предизвикал тоа, внимавајќи на секоја промена што се јавува во вашата соба и ефектите од наведената промена врз вас.

Смисла

Штом ќе пристигне совршеното време (комбинација помеѓу времето што сте го поставиле и најдоброто време за будење, интервал од 30 минути што никогаш нема да го мине максималното време, времето што го поставивте на будилникот) Смислата ќе игра непречено и искачување на еден од неговите повеќе вчитани тонови што ќе ви помогнат да се разбудите со енергија и на мек начин (кога ќе се разбудите во вашата лесна фаза на спиење) и ќе ја осветли вашата околина со бело розова светлина, без одеднаш да се разбудите или да бидете премногу уморни (спијте длабоко), сè што треба да направите е да ја предадете раката над Sense (без да го допирате) и со неговиот сензор за близина ќе знае дека сакате да го запрете алармот, ако сакате да знаете како сте спиеле, само отворете ја апликацијата на вашиот паметен телефон и ќе имате комплетен извештај за вашата ноќ што ги вклучува следниве податоци (температура, влажност, прашина и полен, осветленост и бучава пред спиење, време кога сте ги исклучиле светлата, време кога сте легнале, време на дека сте заспале, фази на спиење во текот на ноќта, часови во кои сте се движеле, фактори кои ве вознемирувале во текот на ноќта, време кога theвонел будилникот, кога сте се разбудиле, кога сте се разбудиле подигнати и резултат од 0 до 100 на вашиот сон), како што можете да видите, има многу податоци, а тоа е само за една ноќ, тогаш можеме да видиме дали се движиме повеќе од останатите корисници (секогаш анонимно), дали ќе спиеме многу доцна , ако нашата соба е потопла или постудена од просечната, ако има многу светлина или бучава во нашата соба, па дури и графикони на кој ден од неделата спиеме подобро, на кој ден спиеме повеќе, итн ...)

Снимка на екранот 2015-07-12 во 13.57.36 часот

И не завршува тука, од Здраво, тие ми потврдија дека планираат да го подобрат Sense преку софтвер (не бара ажурирање бидејќи обработката на податоците е направена на нивните сервери), со тоа што ќе можат да го снимаат и слушаат вашиот грчењето , додавајќи поддршка за HomeKit y IFTTT, и уште многу детали што ќе ни овозможат да преземеме целосна контрола над овие часови во кои се наоѓаме без да бидеме.

Снимка на екранот 2015-07-12 во 13.58.03 часот

Ако ви се допаѓа она што го ветува Сенс, можете да го добиете вашето на неговата официјална веб-страница, ако не ве убеди, почекајте една недела откако планирам да направам анализа, покажувајќи ги податоците што ги собра за мене и сè што е во состојба да стори.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Александар dijo

  Одличен придонес. Немав претстава за ова. Ти благодарам многу!

 2.   Hector dijo

  Едно прашање не испраќа до Шпанија, нели?

  Сметам дека е многу интересно, но не гледам како да го набавам