Пред и после Galaxy Note 7, можеме ли да му веруваме на Samsung?

Samsung

Поминаа неколку дена оттогаш Samsung одлучи да го повлече Galaxy Note 7 Поради проблемите што овој терминал ги имаше со батеријата и кои предизвикаа неочекувано експлодирање или запалување. Иако јужнокорејската компанија се обиде да го реши проблемот и ги замени сите продадени терминали, таа не беше во можност да го реши проблемот, генерирајќи пред и по доаѓањето на овој мобилен уред на пазарот.

Во денешно време, сигурно многу корисници, проблемите што ги имаше Galaxy Note 7, ги тера да немаат доверба при купување на паметен телефон Samsung. Како и многу други корисници, на ум доаѓа едно прашање, Дали сè уште можеме да му веруваме на Самсунг да го купи нашиот следен мобилен уред?.

Денес во оваа статија се обидуваме да расветлиме малку на оваа работа, иако несомнено Samsung влезе во добар хаос, не само економски со Note 7, туку и на довербата и кредибилитетот пред корисниците за тоа што ќе чини. .

Дамка на бесплатен запис

Samsung

Точно е тоа проблемот со Galaxy Note 7 стана проблем со огромни димензии, со додаден проблем што и покрај обидот Самсунг не можеше да го реши проблемот, што ќе му дадеше огромен престиж. Сепак, низ историјата, јужнокорејската компанија на пазарот на мобилни телефони има беспрекорен рекорд, со лансирање на едноставно сензационални терминали без ниту една дамка.

Првата дамка е онаа генерирана од Галакси Ноут 7 и за која се вели дека огромен број на корисници одлучија да направат скок кон iOS и да се здобијат со Ајфон 7 Плус, терминал сличен по големина и изглед како и оној што требаше да биде предводник на Samsung. Покрај тоа, проценетите загуби веќе се проценуваат на над 4.000 милиони долари, што сигурно ќе растат со текот на времето.

Оваа дамка е огромна, нема сомнеж во тоа, но секако е само една со брилијантен рекорд. Да се ​​надеваме дека Самсунг брзо знае како да го исчисти и исчезне, иако во моментот е сè уште многу скоро за да можат сите корисници да го заборават.

Проблемот на Galaxy Note 7 е проблем само на тој терминал

Samsung веќе повеќе пати повтори дека проблемот со кој претрпе Galaxy Note 7 е единствен за овој терминал. Пример за ова е дека во моментот ниеден друг мобилен уред не претрпел овие проблеми, иако, според последните гласини, батеријата на Галакси S8 со големи детали, за да не се случи ова повторно и да се повтори проблемот.

Денес слушнавме дека новиот предводник на јужнокорејската компанија може да претрпи задоцнување и да не биде претставен како што се очекуваше на Светскиот мобилен конгрес, за да се повтори грешката што е направена во Galaxy Note 7. Ова е несомнено одлична вест, бидејќи ќе имаме терминал на пазарот ревидиран до истоштеност и високо безбеден. Исто така, сигурно прегледите на Самсунг стигнуваат до други терминали за да избегнат повеќе експлозии и пожари што несомнено ќе направат уште поголема штета на отворената рана.

Ако имате паметен телефон Самсунг или ќе купите, може да го направите тоа со целосен мир, барем за момент, а проблемот лежи единствено и исклучиво во батеријата на Ноут 7.

Дали сè уште можеме да му веруваме на Самсунг?

Samsung

Искрено Верувам дека Самсунг е компанија која има багаж зад себе и на која можеме да и веруваме, колку и да сте имале голем проблем со Galaxy Note 7 и што не сте успеале да го решите. Ако размислувате да набавите терминал од јужнокорејската компанија, проблемот со белешката 7 не треба да ве тера да се сомневате, иако разбираме дека тоа ве тера да не верувате, барем на почетокот.

Покрај тоа, мора да се земе предвид дека проблемот што го претрпе Галакси Ноут 7 му служеше на Samsung да ги прегледа сите мобилни уреди што ги продава на пазарот, а исто така сè покажува дека веќе започнал да гледа со лупа секој и секоја од компонентите на следниот Galaxy S8. Ако престанеме да размислуваме за тоа, можеби е најдобро време да купиме терминал Галакси и тоа е затоа што сите погледи се свртени кон него, бидејќи компанија како Самсунг, во моментов, не може да си дозволи уште една експлозија, па дури ни мал проблем. .

Мислење слободно

Пазарот на мобилни телефони е полн со брзање и трки, за да стигнат до корисникот пред дежурниот конкурент. Напливот го чинеше Samsung многу скапо за официјално претставување на Galaxy Note 7 пред iPhone 7 и сега тој мора да сноси последици во форма на економски загуби и особено летот на корисниците кои се здобиваат со терминали од други компании.

Да купите или не терминал Самсунг треба да биде ваша одлука, но без сомнение не треба да ја губиме довербата во компанија што никогаш немала проблем и има само дамка во својата историја. Исто така, мислам дека последниве недели беше јужнокорејската компанија која имаше проблеми, но за некое време сигурно ќе дојде ред на друга компанија и повеќето од нив брзаат и овие воопшто не се добри ако дали сакаат да избегнат проблеми и експлозии.

Дали мислите дека сè уште можеме да му веруваме на Самсунг кога станува збор за стекнување нов мобилен уред?. Кажете ни го вашето мислење во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Manuel dijo

  Имав намера да купам белешка 7 кога ќе ја извадат новата ќе ја купам бидејќи откога ја напуштив Нокиа имам неколку и никогаш немав проблем

 2.   Хулио Кастрилехо. dijo

  Имав белешка 4 и морав многу пати да ја вадам батеријата затоа што ме изгоре во торбата.
  Најлошото е што со 14 месеци матичната плоча е расипана и никој не сака да знае ништо за тоа и покрај тоа што сè уште е под гаранција. ANOVO, која е техничка служба, смета дека е непоправлива. И Самсунг ја додава топката до својот технички сервис.
  вкупно него еден за друг. Телефонот гарантирано и да го фрлам.
  Тоа е вистинскиот проблем за Samsung.
  Тогаш тие сакаат да се споредат со Апел.
  Се исто.