„Закон за право на поправка“, предлог-закон за право на поправка на електронски уреди

9.7-инчен iPad Pro фотоапарат

Во овој случај, тоа е закон или предлог-закон што се шири низ САД, забрзано и покрај тоа што има силно противење од производителите на електронски уреди. Можеме да кажеме дека со овој закон ќе се отвори забраната така што Поправки на производи од која било марка може да се вршат надвор од официјалните технички услуги, па дури и од самите погодени корисници.

Ова може да биде сериозен проблем за многу големи компании кои имаат активна работа за поправка и само тие имаат прирачници, информации и дијаграми на нивните производи и делови, за да се реши евентуална дефект или дефект на уредот. Ако овој закон биде одобрен, што е веќе предложен во 18 држави во земјата (последната Калифорнија), тоа може да значи пред и потоа во системот за поправка, но силно противење од компании како што се Мајкрософт, Гугл или Епл, меѓу многу други компании тие прават овој закон да изгледа далеку.

Треба да мислите дека тоа е меч со две острици дозволете на корисник како вас или мене да поправиме паметен телефон на пример. Не ја знаеме техниката или ги немаме потребните алатки за извршување на поправка во домот, без разлика колку прирачници ќе стават на масата. Очигледно многу од вас се квалификувани или имаат доволно вештини за да извршат поправка, но огромното мнозинство не е.

Логично големите компании ќе треба да ги обезбедат потребните делови за поправки покрај самите прирачници за расклопување, тоа би било нешто позитивно и негативно како што дискутиравме порано. Промената на батеријата во iPhone или Samsung може да биде едноставна задача за многумина или многу комплицирана за другите. Останува да видиме што ќе заврши со овој нов предлог-закон и дали тој е конечно одобрен или не ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)