Првата постројка способна за претворање на СО2 во камен е веќе во функција

Климатски проекти СО2

Еден од најголемите проблеми со кои се соочува денешното општество, како што сигурно знаете, лежи во климатските промени и страшните ефекти кои веќе почнуваат да се забележуваат. Точно се соочуваме со проблем што се чини дека нема лесно решение бидејќи не само што е доволен, бидејќи се чини дека е од интерес за нашите лидери, емитирајќи помалку јаглерод диоксид или СО2 во атмосферата бидејќи ќе акумулираме само помал износ.

Со горенаведеното, она што имам намера да ве запознаам е идејата дека има доволно СО2 во атмосферата за да се загрее планетата и дека започнуваат климатските промени што можат да бидат катастрофални. Со емитување на помалку CO2 единствено што постигнуваме е да додадеме помалку CO2 во атмосферата, додека, според експертите, она што треба да го направиме, покрај овие мерки, е ослободете се од овие честички од атмосферата со цел да се ослободи.

Climeworks е одговорен за изградбата на оваа фабрика способна да извлече јаглерод диоксид од атмосферата

Ова е токму патот по кој се чини дека започнале Исланд каде што веќе имаат оперативно она што се смета за прва постројка со негативни емисии на СО2 на нашата планета. Што значи ова е дека се соочуваме со растение чие работење ќе троши повеќе јаглерод диоксид отколку што ќе испушти во атмосферата.

Компанијата што успеа да ја изгради оваа нова фабрика не беше ништо помалку од стартапот со седиште во Швајцарија познат под името Климатски работи а идејата зад неговото работење е да се направат огромни турбини способни да апсорбираат големи количини на воздух. Овој воздух мора да помине низ комплексен систем со можност да ги задржи молекулите на јаглерод диоксид, молекули кои ќе бидат насочени под земја до основата на вулканска карпа.

Токму во овој момент, поточно под земја, каде јаглерод диоксидот или молекулите на СО2 реагираат хемиски со базалтот, целосно зацврстени во форма на варовнички камен. Благодарение на овој метод, според сопствените проценки на компанијата, централата ќе има капацитет да извлекува околу 50 тони јаглерод диоксид од воздухот секоја година.

шема

Ова растение е способно да извлекува 50 тони јаглерод диоксид од атмосферата годишно

Негативната точка на целиот овој систем, иако можеби не е толку многу и може значително да се развива во иднина благодарение на употребата на нови технологии, е тоа што се соочуваме со пилот програма. Што се однесува до предностите на тоа, како што уверуваа многу експерти, е дека благодарение на фактот дека јаглерод диоксидот се претвора во камен, не е потребно да се чува и да се следи во кој било вид на специјално наоѓалиште.

Сепак… Зошто ваквите растенија не се создаваат со години? Според одредени гласови, екстракцијата на јаглерод диоксид од атмосферата до сега се сметаше само како а план Б. На што тие не сакаа да прибегнат, бидејќи со неговата употреба, емисиите на јаглерод диоксид можеа да бидат неконтролирани и дека подоцна, проблемот со овој вид на растенија можеше да се намали, нешто што е решение, според законодавците, многу малку одговорно, па затоа се претпочита да се ограничат емисиите и да се осигура дека тие се намалуваат на максимум.

Од друга страна, една од недостатоците на користењето на овој систем е економското прашање. За ова, би сакал да се осврнам на одреден извештај направен во 2011 каде се претпоставува дека цената за извлекување на еден тон јаглерод диоксид од воздухот е помеѓу 600 и 1000 американски долари. Во овој момент, треба да се напомене дека, токму благодарение на технолошкиот напредок што го постигнавме од тогаш, цената не е толку скапа, стои на 100 американски долари за метар тон, трошоци што може да се скратат на половина откако оваа технологија ќе биде скалабилен.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.