Прва кобна несреќа со автономен автомобил „Убер“

Првото нешто и пред да започнете со вестите дајте сочувство и целата поддршка на пријателите, семејството и познаниците на оној кој е фатална жртва во автономна сообраќајна несреќа. Тоа, рече, појасни го тоа овие типови на фатални несреќи обично не се чести со овие автомобили автономниВсушност, несреќи без жртви не се исто така, но медиумскиот возбуда што се појавува со нив е обично важен.

Во овој случај настанот се случил во Темпе (Аризона) кога една жена била прегазена од еден од овие автономни автомобили на Убер, која веќе има во својата наставна програма несреќа од најспектакуларното што се памети со овој тип на возило во тестовите, исто така, во текот на месец март, но по тој повод не е евидентирана лична повреда.

Theената за која не се објавени многу податоци, почина неколку часа по настанот во болницата и во овој случај мора да кажеме дека таа е втора смртност на овој тип автономни автомобили и дека пред подолго еден човек го загуби животот во неговата Тесла, откако се судрил со камион.

Според првите полициски извештаи, возачот на безбедноста во овие возила оттогаш не можел да го избегне прегазениот жената го преминала патот на непотпишано и несоодветно место. Ова е многу важна информација бидејќи го остава настрана сомнежот за овој тип на автомобил, бидејќи можеше да се случи со друг вид на автономен автомобил, како што потврдува полициската истрага, но тие продолжуваат да го испитуваат настанот за да разјаснат што се случи.

За сега, мора да им дадеме глас на доверба на автономните автомобили, бидејќи бројот на несреќи е навистина мал, земајќи го предвид времето поминато на пазарот, а повеќето од нив имаат други причини, или се како несреќната несреќа на Темпе , во кој се чини тешко да се избегне тоа дури и ако не станува збор за автономен автомобил. Во моментот Uber ги прекинува сите тестови со овие возила во Сан Франциско, Питсбург, Феникс и Торонто до ново известување, Тие исто така објавија изјава со сочувство до семејството на жртвата: „Нашите срца се оддаваат на семејството на жртвата. Ние целосно соработуваме со локалните власти во нивната истрага во врска со оваа несреќа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)