Првата бесконтактна кредитна картичка со читач на отпечатоци сега е реалност

 

Бесконтактна платежна картичка

Малку по малку мобилните плаќања продолжуваат да освојуваат глобално ниво. Во различни региони на светот, како што е Кина, паметните телефони се веќе првата алатка што корисниците ја користат при плаќање. Па тоа се соочуваме со важна промена на пазарот. Иако, во повеќето западни пазари кредитна картичка сепак е најчестиот метод.

Иако, за некое време гледаме како напредува „безконтактната“ исплата. Опцијата за плаќање преку картичка едноставно со доведување до уредот е многу пријатна и секој пат повеќе установи ја нудат оваа опција. Значи, изгледа дека ова е правецот во кој се движи пазарот.

Гемалто, име што можеби звучи како вас за производство на СИМ и кредитни картички. Сега, тие објавија А. нов вид кредитна картичка. Тоа е модел на картичка што дозволува плаќања само во бесконтактни терминали со извршување употреба на нашиот отпечаток од прст.

Минатата година Гемалто ја претстави оваа технологија да развива кредитни картички со сензор за отпечатоци. Иако, развојот на истиот се одвива бавно. Но, компанијата во голема мера се обложи на овој развој, така што тие ќе сторат се што е потребно за да го направат успешен. Сега, компанијата додаде NFC чип на овој тип картички. На овој начин, може да се користи во безконтактни терминали без да се користи ПИН-код.

Во овој случај технологијата на идентификацијата нема да зависи од ПОСно зависи од картичката. Од кога плаќаме, ќе ни требаат само приближете ја картичката и ставете го прстот на сензорот. На овој начин купувањето е овластено. Многу едноставен процес. Опција што може да биде многу успешна, бидејќи има се повеќе и повеќе бесконтактни терминали. Понатаму, ја прави кредитната картичка што го користи овој систем посигурна. Покрај тоа, и сензорот за отпечатоци и NFC сензорот ќе се напојуваат од енергијата што ја пренесува ПОС.

Оваа кредитна картичка сега е достапна во Кипарската банка. Другите региони во светот се очекува да се приклучат во 2018 година. Што мислите за овој систем?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)