Пребарување слики на Google како да е детска игра

Пребарување слики на Google како да е детска игра

Еден од најдобрите пребарувачи што постојат денес е Google, исто како и ни нуди персонализирани резултати според интересот што ги имаме во кое било дадено време.

Ова е една од најважните карактеристики што ја користат многу луѓе во Google, затоа што ако ја внесеме нејзината соодветна URL веднаш ќе најдеме неколку опции подредени во долната лента; воопшто, пребарувања тие можат да бидат ориентирани кон мрежа, слики, видеа, вести и уште повеќе. Во врска со овој напис, ќе се обидеме да најдеме само фотографии и слики што се од интерес за нас со помош на овој пребарувач на Google, но со одредени критериуми.

Мали трикови за наоѓање точни слики на Google

Во овој момент ќе објасниме на многу широк начин, сè што може да најдеме во областа за пребарување слики во Google. Првично, ќе предложиме неколку чекори за извршување, иако подоцна ќе ја посочиме важноста на секоја од опциите што ќе ги покажеме подолу:

 • Отворете го нашиот Интернет прелистувач (без разлика кој го користиме).
 • Во просторот на URL-то, мора да напишеме Google.com
 • Сега избираме «Слики»Од прикажаните опции на десната страна.
 • Во просторот за пребарување пишуваме клучен збор за сликата што сакаме да ја најдеме.

Постапката што ја споменавме погоре е една од оние што генерално ја спроведуваат голем број луѓе. Разликата може да се најде ако активираме одредени прекинувачи, нешто што во овој случај е присутно преку мала опција (како поле) што вели „Алатки за пребарување“.

Пребарување слики на Google 01

Ако кликнеме на оваа опција, веднаш ќе се прикажат уште неколку опции кон дното на оваа лента; ова се случува една од најдобро чуваните тајни на Google, исто што се додава на оние што ги споменавме претходно. Ако сакате да дознаете повеќе за овие тајни што ги напишавме во претходната статија, Препорачуваме да го прочитате за да знаете како да се справувате неколку дополнителни функции што пребарувачот ги предлага со мали трикови.

Враќајќи се на нашата тема, овие дополнителни опции што се прикажуваат откако ќе кликнете на копчето «Алатки за пребарување»Предложете присуство на персонализирани пребарувања, нешто што ќе го споменеме и детали подолу.

 1. Големина. Ако ја изберете оваа опција, ќе имате можност да изберете само одредена големина на сликите што се прикажани во резултатите.
 2. Боја. Можеби ќе ви требаат слики кои не се целосно обоени, туку црно-бели. Ако ја изберете превртената стрелка, ќе имате неколку дополнителни опции за да можете да имате резултати од сликата според вашиот интерес.
 3. Тип. Можете исто така да го персонализирате вашето пребарување со слики што го покажуваат само лицето, било да се тоа фотографии, анимирани слики или цртежи.
 4. датум. Можете да изберете резултати од слики објавени во последните 24 часа или кој било друг временски период што ви треба.
 5. Права на употреба. Без сомнение, ова е една од најдобрите опции што би можеле да ги користиме, бидејќи со тоа ќе имаме можност да најдеме слики за да ги уредуваме слободно.

Пребарување слики на Google 02

Со дополнителните опции што ги активиравме во пребарувачот Google (за слики) веќе ќе имаме добри опции за да најдеме некои од нив што може да бидат од интерес за нас.

Друг дополнителен трик што сакаме да го споменеме во овој момент е употребата на нашите сопствени слики. Ако имаме претходно земено и сакаме да дознаеме повеќе за тоа, само ќе треба:

 • Отворете го нашиот истражувач на датотеки за да изберете слика што сме ја хостирале на компјутерот.
 • Отворете го прелистувачот и одете на Google.com (подоцна изберете ја опцијата за слики).
 • Изберете, повлечете ја и испуштете ја сликата од компјутерот на веб-прелистувачот.

Под претпоставка дека ја одбравме нашата слика од микро SD меморијата што ја фотографираме во даден момент, во резултатите од сликите на Google ќе добиеме технички информации за наведениот уред за складирање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.