Пронајдете ги библиотеките .dll потребни за извршување апликација на Виндоус

пребарување библиотеки на DLL во Виндоус

Постојат моменти во животот кога треба да инсталираме нова апликација што член на семејство или пријател ја споделил со нас, што може да биде пренослива и затоа ја доведовме да работи на нашиот компјутер со Виндоус користејќи USB-стик.

Бидејќи е преносна апликација, таа не мора да биде инсталирана Во Виндоус треба да работи без никаков проблем затоа што сите датотеки и библиотеки се наоѓаат во нивните папки во истиот контејнер. За жал, постојат прилики во кои може да недостасуваат некои од овие библиотеки, кои генерално имаат .dll екстензија и без неа, многу е тешко за нас да ја искористиме таа алатка за која сме заинтересирани; Сега ќе споменеме одредени совети и трикови што можете да ги користите за да ги најдете овие библиотеки од мрежата.

Каде да ги најдете овие неопходни библиотеки .dll за апликации за Виндоус?

Првото место каде што ќе треба да ги бараме овие библиотеки треба да биде во заедничките папки што доаѓаат со апликацијата што ја купивме. Постојат моменти кога развивачите на овие алатки обично ги ставаат во друга папка, и корисникот мора да се обиде изберете ја оваа библиотека .dll за да ја повлечете во системскиот директориум (што обично е „system32“).

библиотеките на DLL изгубени во Виндоус

Ако библиотеката не е во овие папки, тогаш мора да обрнеме внимание на пораката што може да се појави при извршување на алатката. Таму генерално го споменуваме отсуството на овој тип датотеки (како прозорецот на горниот дел), што едноставно го правиме ќе мора да го бараме во моторот на Google. Постојат моменти кога овие резултати можат да не доведат до нелегални веб-страници, што е поопасно затоа што може да има некаков вид на датотека со малициозен код, инфилтрирана во она што ќе го преземеме. Поради оваа причина, препорачуваме да пребарувате во која било од трите адреси што ќе ги предложиме подолу, во местото каде што обично се наоѓаат овие библиотеки за оперативни системи кои се движат од Windows XP па натаму.

Откако ќе стигнете до датотеката или библиотеката што ви беа потребни, сега вашата работа ќе треба да се насочи кон местото каде што треба да го копирате елементот.

Анализирање библиотеки со Dependency Walker

Адресите за URL што ги сместивме во горниот дел содржат ваков вид библиотеки, само треба да се обидеме да го пребаруваме серверот според оперативниот систем што го имаме во моментов; Ако по копирањето во библиотеката пронајдена во папката со системот на Виндоус, проблемот сè уште постои, тогаш ова значи дека местото и дестинацијата може да се наоѓаат на сосема друго место.

зависен-шетач

Оваа апликација наречена „Возач на зависност“ ќе ви помогне да решите неколку поврзани проблеми. Откако ќе ја стартувате, треба да ја увезете датотеката (библиотека што претходно ја најдовме) во нејзиниот интерфејс, што подоцна ќе ве информира кои апликации зависат од тоа и местото каде што треба да го копирате; оваа апликација е компатибилна и со извршните датотеки како што се .dll, .sys или .ocx.

Анализирање на библиотеките со PeStudio

Друга интересна алатка што може да ни помогне при истата цел има име „PeStudio«, Што исто така ни помага да ја најдеме библиотеката што претходно ја добивме.

библиотеки што се увезуваат од пестудио

Како и во претходниот случај, алатката е исто така компатибилна со извршни датотеки, покрај библиотеките .dll што ги споменавме од самиот почеток. За да имате подобар степен на сигурност, мора да ја преземете верзијата компатибилна со вашиот оперативен систем, бидејќи постои една за 32 бита и еден за 64 бита. Треба да го барате местото каде што се наоѓа вашата библиотека од интерфејсот на оваа алатка за да започнете да ја гледате зависноста што постои кон неа, од страна на други различни апликации.

И покрај фактот дека проблемите со отсуство на библиотека се сè поретки во најновите верзии на оперативниот систем на Мајкрософт, сепак има квота на корисници кои продолжуваат да користат Windows 7, па дури и Windows XP. Со она што го спомнавме во оваа статија, корисникот прво ќе треба да се обиде да ја идентификува библиотеката или датотеката што недостасува за извршување на апликацијата, треба да се обиде да ги пронајде тие елементи серверите што претходно сме ги поставиле, а потоа од ова, видете ја зависноста на другите апликации од оваа библиотека и, исто така, откријте го местото на нејзината локација каде треба да ја носиме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.