Пребарувајте го значењето на зборовите напишани во MS Word со Google

Google пребарува во MSWord

Дали знаевте дека MS Word има внатрешен пребарувач? Многу луѓе го игнорираат овој многу важен аспект што го нуди канцеларискиот пакет на Мајкрософт, каде може да се консултираме со детални и пошироки информации за одреден термин за кој би можеле да зборуваме во документ на Word.

Мајкрософт сакаше да го стави најдоброто од сè што постои денес во MS Word, така што повеќе корисници ќе можат да го користат со секоја од неговите интегрирани функции. Во оваа статија ќе споменеме кој е стандардниот пребарувач што е интегриран во Microsoft Word, исто како и можеме да го смениме за сосема поинаков и по наш вкус.

Како да се префрлите од Бинг на Гугл во MS Word

Стандардниот пребарувач е пронајден во MS Word станува Бинг, нешто што можеби не беше изненадувачки со оглед на тоа што двете алатки припаѓаат на иста фирма (т.е. Мајкрософт). Како нас, може да се чувствувате малку мотивирани да се обидете да дознаете како работи овој пребарувач, кој е интегриран во Microsoft Word, нешто што ќе го објасниме со мал пример подолу:

 • Извршете го вашиот процесор за Word на Microsoft Word.
 • Внесете некој текст што го сакате или најдобри случаи, напишете каков било вид на информации во рамките на содржината на документот.
 • Изберете еден или повеќе зборови со потпирање на покажувачот на курсорот.
 • На тој избор, кликнете со десното копче на глувчето.

Со чекорите што ги предложивме погоре, веќе ќе можете да забележите дека во контекстуалното мени се појавува опција за која многу луѓе не се свесни и затоа не ја користеле нашироко. Оваа опција вели „Пребарувај Бинг“, нешто што можете да го цените на сликата што ќе ја поставиме малку подоцна. Ако ја изберете оваа опција, ќе му нарачате на зборот процесор MS Word да се поврзе со пребарувачот Бинг, за да може да понуди подобри резултати на направеното барање.

Google пребарува во MSWord 01

На пример, што го предложивме, резултатите ќе ни покажат голема количина на информации што припаѓаат на блогот Винагре Азесино.

Google пребарува во MSWord 02

Ок сегаШто ако сакаме да го користиме Google? За никого не е тајна дека Гугл е омилен кај многу луѓе кога станува збор за употреба како пребарувач, нешто за што дури и предложивме претходно во различни статии за ефективноста на работата што ја има. Во една од нив ја споменавме можноста за користење на овој пребарувач за најдете слики само од наш интерес, додека во друга статија, му предлагаме на читателот да се состане најдобро чуваните тајни што постојат во Google за пребарувања.

Подолу ќе предложиме многу едноставна постапка што треба да ја следите кога станува збор префрлете се од пребарувачот Бинг во Google, Да се ​​биде во можност да се користи на ист начин, иако, со резултати кои припаѓаат на второто:

Google пребарува во MSWord 03

 • Прво на сите, ние мора да одиме на кратенка за тастатура Win + R
 • Просторот за пребарување што го пишуваме: regedit
 • Откако ќе се отвори "Уредувачот на регистри" на Windows, одиме на следната патека.

HKEY_CURRENT_USERSсофтверMicrosoftOffice15.0Општо општо

 • Откако таму ќе создадеме два нови ланци со десното копче на глувчето.

Синџирите што мора да ги создадеме во овој момент и во наведениот простор ќе го имаат следното име и исто така вредностите што ќе ги дефинираме подолу:

Име на SearchProvider - Google

SearchProviderURI - http://www.google.com/search?q=

Google пребарува во MSWord 04

Со овие 2 нови стрингови што ги создадовме во „Уредувачот на регистри“ на Виндоус ќе го смениме пребарувачот од Бинг во Гугл; ако ја повториме истата операција што ја предложивме претходно, имаме можност да се восхитуваме на оваа промена.

Google пребарува во MSWord 05

Сликата што ја сместивме во горниот дел ја демонстрира, може да ја искористиме оваа едноставна постапка за да најдете повеќе информации за некој збор или фрази кои се дел од содржината на MS Word, но го поддржуваат пребарувачот Google.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.