Преглед: Како да пробиете лозинки во Firefox и Google Chrome

откријте лозинки

Потребата да се користат различни корисници во разни мрежни услуги, натера многу луѓе да користат и различни лозинки за секоја од нив, прилично збунувачки да знаат која ја користиме во кое било дадено време за која било од сметките на кои се претплаќаме. Сега ќе посочиме многу едноставен метод за откривање на лозинките што припаѓаат на одреден корисник и веб-страница, сите без потреба да се користат апликации од трети страни.

Без разлика дали користиме Mozilla Firefox, Google Chrome или Internet Explorer, лозинките што ги користиме за пристап до одредена сметка или услуга може да останат хостирани на овие прелистувачи на Интернет, ако сакаме; Ако сме оние луѓе кои имаат голем број сметки, тогаш ќе имаме и различен број на кориснички имиња и исто така лозинки, нешто што може да биде тешко да се запомни лесно; без да мора користете апликации од трети страни, во следниот преглед ќе споменеме неколку трикови за да можеме да ги добиеме и корисничкото име и лозинката од кој било прелистувач на Интернет што го спомнавме погоре.

Вратете ги лозинките во Mozilla Firefox

За многу луѓе, она што го нуди Mozilla Firefox кога е на власт вратете го корисничкото име, како и лозинката поврзана со негоТоа е една од најлесните задачи за извршување, иако за ова мора да го знаеме точното место каде се наоѓа оваа опција; За да ја постигнеме нашата цел, ќе треба да ги следиме само следните последователни чекори:

 • Отворете го нашиот прелистувач Mozilla Firefox.
 • Кликнете на горниот лев таб на Firefox.
 • Потоа одете во Опции-> Опции.
 • Од новиот прозорец, побарајте го таблетот «безбедност".

Нов прозорец е оној што ќе го видиме во овој момент, каде што има област на «Лозинки»; ако полето што се однесува на можноста за «Запомнете ја лозинката на страниците» е активирана, тогаш тука ќе можеме да ги најдеме сите што ги користевме во кое било дадено време и на различни веб-страници. Сè што треба да сториме сега е да кликнеме на малото поле со опции на кое пишува „Зачувани лозинки“.

откријте ги лозинките на Firefox

Новиот прозорец што ќе се појави веднаш, е сличен на оној што претходно го сместивме; таму можеме главно да се восхитуваме на 2 колони, а тоа се:

 1. Место
 2. Корисничко име

Ако кликнеме на опцијата што се наоѓа во долниот десен дел (прикажи лозинки), веднаш ќе се појави 3-та колона, каде што ќе имаме можност да ги видиме сите оние лозинки што се поврзани со корисничкото име и исто така веб-страницата на која припаѓаат . На дното и на левата страна ќе најдеме 2 дополнителни опции, кои ќе ни овозможат да отстраниме една или повеќе (и во најдобрите случаи, сите) лозинки што се регистрирани во нашиот прелистувач Mozilla Firefox.

откријте лозинки Firefox 01

Сега, ако поради некоја причина не сакаме лозинките да бидат прикажани со опцијата погоре наведена, корисникот може да го користи контекстното мени на десното копче на глувчето. За да го направите ова, треба само да кликнете со ова копче на која било од сметките прикажани таму, со кои ќе се појават 2 опции во неговото контекстуално мени, а тоа се:

 • Копирајте го корисникот.
 • Копирајте ја лозинката.

Ова е одлична алатка што би можеле да ја користиме, ако има луѓе до нас, кој со „орелско око“ може да ги фати и корисничкото име и лозинката прикажана и активирајте ја нејзината видливост во 3-та колона како што е споменато погоре.

откријте лозинки Firefox 02

Ако имаме голем број кориснички сметки и, според тоа, ист број на лозинки поврзани со веб-страница, тогаш ќе се отвори голема листа прикажана во овој последен прозорец што го анализираме во моментот. Пребарувањето може да биде мачно и досадно ако има неколку имиња слични на веб-страницата што се обидуваме да ја најдеме; поради оваа причина, во горното поле има опција за «Пребарување», каде што ќе треба само поставете ги првите букви на веб-страницата што се обидуваме да ги најдеме, со кој ќе примениме еден вид филтер за пребарување, што ќе го поедностави списокот прикажан таму и нашето пребарување на лозинката што сакаме да ја спасиме.

откријте лозинки Firefox 03

Вратете ги лозинките од Google Chrome

Тука ситуацијата е малку полесна, иако постојат одредени недостатоци што ќе ги најдеме кога ќе се обидеме спаси лозинка или корисничко име од овој прелистувач на Google Chrome; Овие први чекори (како нашата претходна препорака) се како што следува:

 • Стартувајте го прелистувачот Google Chrome.
 • Пронајдете ги малите хоризонтални линии лоцирани горе десно од прелистувачот.
 • Кликнете на таа опција.
 • Од прикажаните опции, изберете ја онаа што вели «конфигурација".
 • Погледнете го дното на новиот прозорец за опцијата што вели «Покажете напредни опции»И кликни таму.
 • Одете надолу во овој нов прозорец додека не го пронајдете «Лозинки и формулари".
 • Кликнете на опцијата што вели «Управувајте со зачуваните лозинки".

Откако ќе ги следиме овие последователни чекори, веднаш ќе се појави нов лебдечки прозорец; Исто така, постојат 3 колони, каде што веб-страницата е првенствено, корисничкото име со кое сме ги внеле и лозинката, овој последен елемент во 3-та колона и шифриран со мали точки. Ако кликнеме на која било од овие страници на списокот, дополнителна опција вели „шоу»Appearе се појави веднаш, што кога ќе се кликне ќе ја направи видлива лозинката што припаѓа на наведеното корисничко име и веб-страницата во списокот.

лозинки во Chrome

Тука контекстното мени не е активирано со десното копче на глувчето на начинот на кој го спомнавме во Mozilla Firefox. Вреди да се спомене дека во Google Chrome, лозинките за некои социјални мрежи и специјализирани страници, како што се банкарски институции, обично не се хостирани, така што голем број лозинки нема да се најдат на овој интернет прелистувач.

Повеќе информации - Лесно се гледаат зачуваните лозинки во многу апликации за Windows со PasswdFinder


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.