Преглед на скутери Xiaomi M365

Скутер Xiaomi

Го тестиравме скутерот Xiaomi Mijia M365, производ што се најде во главните шпански градови и кој, малку по малку, продира во остатокот од ибериската територија како вистинска алтернатива на јавниот и приватниот превоз.

Дали електричните скутери ќе бидат иднината на мобилноста? Секако, да, и тие веќе се во сегашноста, затоа ќе ви ги кажеме клучевите на овој модел на електричен пациент Xiaomi кој Не се пронајдени производи.

Дали Xiaomi M365 е најдобриот електричен скутер?

Веројатно да. Не е најбрз или најевтин, но е најбалансиран и тоа го направи една од најпаметните опции кога некој бара да купи електричен скутер.

Но, зошто е најбалансиран? Па, јасно е дека Xiaomi игра со поволна позиција на пазарот благодарение на своето присуство на пазарот на мобилни телефони, батерии, ЛЕД светла, ваги, ... тие имаа искуство и доволно солидна евиденција за лансирање на нивниот прв електричен скутер, кој без да сака (или сака), за fallуби се во секој што ќе го проба за прв пат. За што е ова?

Прв впечаток

Скутер Xiaomi

Ако никогаш не сте имале контакт со електричен скутер, првото чувство што го имате е дека ќе се убиете и треба да бидете внимателни. Нашето неискуство предизвикува тој прв контакт што постепено згаснува да започнат да го разменуваат чувството на несигурност за оној на забавата.

За неколку минути се почувствуваа и гасот и сопирачката. Кривата на учење е многу мала Значи, млади и стари можат да го користат без проблем откако ќе заврши оваа кратка фаза на сместување. Имаме дури и режим на ЕКО кој освен што ја продолжува автономијата, ја ограничува максималната брзина на 18 км / ч и ја менува реакцијата на гасот за да биде многу помазна.

Забрзувач на скутер Xiaomi

Гасот е аналоген како оној на автомобил, т.е. во зависност од патеката што ја правиме до камерата, скутерот ќе достигне поголема брзина или помалку ако само го поместиме неколку милиметри. Јас изненадувачка стабилност на овој скутер и тоа е дека можеме да го задржиме истиот ритам како и личност која оди без тешкотии.

Секако, откако ќе го земеме гасот во целост, моторот без четки што се наоѓа на предното тркало ослободете ја целата своја моќ веднаш, што се претвора во 500W моќност и вртежен момент од 16nm. Капацитетот на забрзување што го имаме од место и влечењето што го нудат неговите мали тркала на сите површини, дури и кога се влажни, е изненадувачки.

Мотор Xiaomi M365

Искачете се по ридови без проблем но може да кажете дека понекогаш му е тешко да продолжи со тоа. На најтешките падини (искачување од гаража, на пример), препорачливо е да се оди со одредено трчање, така што голем дел од искачувањето го правиме со сопствена инерција и на тој начин моторот може да работи поудобно додека не го надминеме. Ако не го сториме тоа на овој начин, веројатно е дека ќе треба да стапнеме на средината на падината. Сепак, повеќето падини што ги наоѓаме на шпанска територија можат да се справат со нив без проблем.

Диск сопирачка Xiaomi M365

Системот за сопирање е двоен. Од една страна имаме механичка сопирачка за дискови која е поставена на задното тркало и која нуди доволно моќ за безбедно запирање на скутерот но и моторот на Xiaomi Mi Scooter. има регенеративно сопирање Затоа, при сопирање, таа кинетичка енергија што ја носиме ја трансформираме во електрична енергија што ќе се искористи за да се растегне автономијата на електричниот скутер уште малку.

Рачка на сопирачката за скутери Xiaomi

Важно е да се напомене дека сопирачката за предните тркала има еден вид ABS систем што спречува заклучување на тркалото при тешко сопирање, нешто од витално значење за да се избегне паѓање на земја и да се подобри нашата безбедност.

Дали хидрауличната сопирачка за дискови ќе беше добра? Без сомнение, чувството за сопирање ќе биде бесконечно супериорно и ќе се користи еден прст, но лошата страна на тоа е што системот ќе стане поскап и покомплексен за поправка додека е со механичка диск сопирачка, и рачката и кабелот што го влече дебеломерниот сопирачки се од велосипед така што ќе имаме резервни делови веднаш и за многу малку пари.

Зафати на Xiaomi M365

На ниво на удобност, Скутерот Xiaomi сметаме дека е многу крут, на добро и на лошо. Секое удар или нерамномерност на теренот се пренесува на кормилото и нашите раце можат да завршат повредени на долги патувања ако површината на патот не е во добра состојба. Нема суспензии, затоа мој совет е да возите со малку помал притисок на тркалата така што самата гума да се прилагоди на теренот и да не се враќа, но без да нè помине бидејќи го правиме ова го зголемува ризикот од пункција (тие се тркала со цевка) или дури и да се лизнеме околу кривината ако одиме со голема брзина.

Друг совет за значително подобрување на удобноста на скутерот е заменете ги вашите гумени зафати со оние од пена висока густина. Оние што се на велосипед вреди и има многу модели за избор (брендот Ritchey има неколку и тие не надминуваат 10 €). Со промена на стегите и помал притисок врз тркалата, значително ќе ја подобриме удобноста и ќе ги намалиме вибрациите.

Задно светло на Xiaomi Mi Scooter

Ми се допадна и тоа имаме вградени светла, и предниот и задниот дел. Задното светло работи како светло за позиција, но исто така и како светло за сопирање кога се ракува со соодветната рачка, па ако тргнеме по патот, автомобилите и моторите ќе знаат дека ја намалуваме брзината, така што и тие можат да го сторат тоа безбедно и да предвидат.

Светла на скутер Xiaomi M365

Предната светлина добро ја расфрла светлината и ја има вистинската моќ да го осветлиме она што го имаме пред нас околу пет-шест метри. Не е многу моќен, па ако возете многу ноќе, можеби ќе сакате да го надополните со преден дел за кацигата. За кратки патувања што ги знаеме, тоа е повеќе од доволно.

Преклопен скутер Xiaomi

Откако ќе стигнеме до нашата дестинација, ние го свиткаме скутерот за 15 секунди најмногу. Треба само да го ослободиме брзото ослободување што е на колоната за управување, да го преклопиме и да одговараме на јазичето што го има ellвончето со задното тркало, така што комплетот е целосно преклопен. Од тој момент можеме да го носиме (тежи 12,5 кг) или удобно да го влечеме и да го чуваме каде било, дури се вклопува и во багажникот на сегашното компактно возило.

Затворете го склопот на скутерот Xiaomi Mi Scooter

Во градовите како Мадрид, ова е многу корисно бидејќи луѓето што живеат во градови лоцирани на периферијата на главниот град прават дел од патувањето за работа со автомобил, паркираат во лесно достапна област и потоа ги прават последните километри низ градот на скутерот Xiaomi , со што се избегнува сообраќајот на брз сообраќај и хаосот во Централен Мадрид.

Често поставувани прашања

Не се пронајдени производи

Како што знаеме дека многумина од вас сè уште не го завршуваат скокот кон електричната подвижност со скутери поради сомнежите во тоа, тогаш ќе ги собереме најчестите прашања што обично ги имате:

Може да се користи на дожд?

Заштита IP54 на скутер Xiaomi

Можеме да го користиме скутерот нема проблем на влажни подови или со умерен дожд. Зафатот е добар и заштитата IP54 гарантира дека прашина, нечистотија или вода нема да влезат во приклучоците и електричниот систем. Имаме и браници, и предни и задни, за да спречиме кал или вода да ја обојат облеката.

Да се ​​искачи по ридови?

https://www.actualidadgadget.com/wp-content/uploads/2018/12/patinete.jpg

Како што веќе споменавме, огромното мнозинство од нив ќе ги прикачи без проблеми иако треба да знаете дека дополнителната испорака на енергија што ја прави моторот за да се надмине нерамномерноста, ќе предизвика намалување на автономијата.

До каде можам да одам со тоа?

Индикатор за батерија на скутер Xiaomi

Иако Xiaomi прогласи официјален дострел од 30 километри, на нашите тестови поминавме растојанија помеѓу 20 км и 25 км.

Добивањето повеќе или помалку километри автономија зависи од видот на возење што го правиме, колку тежиме, од состојбата на теренот, бројот на пати кога користиме регенеративно сопирање, итн. На крајот, факторите што влијаат на тоа дали автомобилот троши повеќе или помалку бензин, може да бидат екстраполирани на овој вид скутери.

Тие се безбедни?

Скутер Xiaomi ноќе

Многу безбеден но тие бараат одреден период на адаптација за да се навикнат на свиоци со нивните тесни управувачи, добивање на чувство на сопирачка и гас итн.

За неколку минути, ќе го поминете тој период на иницијација и ќе видите како, постепено, скутерот станува продолжение на вас.

Не заборавајте да носите кацига на вашите патувања. Несреќи се случуваат кога најмалку ги очекуваме и иако електричните скутери се безбедни, никогаш не знаеме кога може да паднеме. Избегнувајте плаши.

Колку време е потребно за полнење на батеријата?

Полнач Xiaomi M365

Целосно време на полнење околу 5 часа затоа е препорачливо да го наплаќате навечер и со тоа да го имате подготвен следниот ден.

Дали дупчат тркалата?

Тркала Xiaomi M365

Оние што доаѓаат стандардно да бидејќи тие користат воздушна комора. Гумата е прилично густа и освен ако не се завртите околу полето или фатите чаша, ќе ви биде тешко да претрпите пункција.

Сепак, гумите од 8 инчи можете да ги замените за цврсто тркало како оние што се наоѓаат во некои инвалидски колички. Со тоа, ќе заборавите на пункциите, иако ќе жртвувате удобност бидејќи секоја нерамномерност на теренот се забележува позабележително на управувачот.

Која е максималната тежина што може да ја издржи?

База на Xiaomi M365

100Kg. Не е препорачливо да се надмине оваа бројка бидејќи батериите се наоѓаат под подрачјето на потпорот, така што во случај на структурен отказ поради надминување на максималната дозволена тежина, може да претрпиме сериозна несреќа во случај да се погодени батериите и станат нестабилни.

Во Мадрид ќе видите родители кои одат да ги бараат своите деца на електричен скутер, тие дури и купиле потпора за да одат малку повисоко и со тоа полесно да стигнат до управувачот. Иако тоа не се препорачува (пациентот е дизајниран за индивидуален превоз на луѓе, безбедноста на вашето дете и вашето се во прашање), сè додека 100Kg не се надминат заедно, нема да има проблем.

Ако имате било какви други прашања поврзани со пациентот, оставете ни коментар и ние ќе одговориме на прашањето.

Аспекти за подобрување

Рачка на скутерот Xiaomi

Ние веќе ги видовме сите доблести на Mi Electric Scooter, но има работи што можат и треба да се подобрат за идните верзии на производот.

Првиот е вклучете дисплеј на управувачот што ни овозможува да ги видиме аспектите на скутерот во реално време, како што се брзината со која се движиме, километрите што ги поминавме вкупно или на патувањето, времето кога го користевме итн. Ова може да се направи од мобилната апликација, но не е практично да се користи паметен телефон за да се видат такви основни податоци.

3Д парче за да избегнете крцкање на скутерот Xiaomi

На крцка во преклопната површина исто така е нешто за прегледување. Многу корисници се одлучија да постават гумен или 3Д-отпечатен чип за да го постават во таа област, во голема мера решавајќи го проблемот. Иако ова крцкање обично е нешто вообичаено (многу велосипеди се кафез со крикет со текот на времето) и не ја доведува во опасност нашата безбедност, тоа е досадно.

Тркала за транспорт на скутери

до лесен транспорт кога е преклопен, би било убаво да се додадат тркала како оние на лизгалки или куфери.

Конечно, гасот би го сменил во тупаница како оној на моторите. Причината е едноставна и е што управувачот е единственото што го зафаќаме додека се движиме со скејт, затоа е многу побезбедно што сите прсти ја држат управувачот со сила наместо да го имаат палецот на копчето за гас што во моментот најдете

Сè што споменавме се работи што веќе можат да се видат во скутерот Xiaomi Qicycle Euni es808, па јасно е дека компанијата прави одлична работа за да ги подобри своите производи и со тек на време ќе видиме втора верзија на M365 со сето ова .

Добрите

 • Леснотија на преклопување
 • тежина
 • цена
 • Компромис помеѓу брзината и автономијата

Contras

 • Недостаток на одржување може да предизвика крцкање во преклопната површина
 • Недостасува приказ на управувачот за да се види брзината и другите податоци.

Заклучоци

Скутер Xiaomi M365
 • Оценка на уредникот
 • 5 ratingвезден рејтинг
399 €
 • 100%

 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Перформанси
  Уредник: 90%
 • Автономија
  Уредник: 85%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 100%

Дали вреди Скутер Xiaomi? Апсолутно. Не се сомневам дека тоа е транспорт на иднината на големите градови и доказ за тоа се безброј компании кои дозволуваат изнајмување на овие возила за лична подвижност (ВМП) на кои ДГТ исто така внимаваше да ја регулира нивната употреба со цел да избегнувајте несреќи, како со други возила, така и со пешаци.

Скутерот на Xiaomi не е најголем, не е најбрз и не е оној што нуди најголема автономија, сепак, тој е најбалансиран од сите продадени во моментов на пазарот, со многу повисок сооднос квалитет и цена во споредба со конкуренцијата. Дали има подобри електрични скутери? Да, но тие двојно или тројно ја зголемуваат цената, тежат повеќе и ја губат таа привлечност за луѓето кои сакаат електричен скутер што зафаќа и тежи што е можно помалку. Во овој поглед, Xiaomi се издвојува над останатите.

Задно тркало скутер Xiaomi

Ако го користите како превозно средство за секој ден, вашата набавка е силно препорачана бидејќи ќе ја амортизирате за кратко време. Полнењето на вашите батерии LG од 280Wh ќе ве чини само неколку центи, а заштедата што ја носи во споредба со јавниот превоз или автомобилот е повеќе од извонредна, со предност што секогаш ќе ја имате на располагање и ќе можете да ја носите насекаде.

Одржувањето е практично нула а повеќето делови што се предмет на абење (кабел за сопирање, тркала, ...) лесно може да се најдат на Интернет или во која било соседска продавница за велосипеди.

Голема благодарност до компанијата ИКОН мултимедија за давање на тест единица на скутерот Xiaomi.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.